2024. augusztus 2., 16:51

Sosem látott összefogás a vihar után

Az volt a tervem, hogy a köbölkúti falunapon riportot készítek a Köbölkút-ÉRT tűzoltószervezetről, amelynek tagjai nemrég kaptak egy tűzoltóautót és elkészültek az új egyenruháik is. Késő este azonban jött a hír, hogy a viharkárok miatt a másnapi falunap elmarad. 

vihar után - Köbölkút
A vihar után Köbölkúton
Fotó: Bokor Klára

A légzuhatag este kilenckor tört a falura. Mindössze három percig tartott, de hihetetlen rombolást végzett. Épületekre, autókra borult fák, letört ágak, megrongálódott villamosvezeték, elsodort háztetők mutatták az útját. A templom keresztje leszakadva, a ravatalozó siralmas állapotban, az iskolakert romokban. Olyan is volt, aki a garázsát kereste. 

A sportpályán mindennel elkészültünk a másnapi falunapra, és haza indultam. Otthon ért a vihar, de az autóból már nem tudtam kiszállni. Nem is kellett, mert onnantól kezdve csengett a telefonom, egyfolytában érkeztek a károkról szóló információk

– emlékezik a vihar utáni órákra Köbölkút polgármestere, Bolya Szabolcs. 

Még aznap éjjel összeült a képviselő-testület, válságstábot hoztak létre, jöttek a helyi és professzionális tűzoltószervezetek tagjai, csatlakoztak önkéntesek és még az éjszaka folyamán megtisztították az utakat. A község 24 órán keresztül áram nélkül maradt, ám voltak részek, ahol 36 órán át nem volt villany. Berendezések tömkelege ment tönkre. 

A közösségi hálón adták a lakosok tudtára, hogy elmarad a falunap. A technikai akadályok mellett a szolidaritás se engedte, hogy aznap mulassanak.

vihar után - Köbölkút
A pusztítás ereje
Fotó:  Bokor Klára

 

Árvai Tamás is tagja a helyi tűzoltószervezetnek. 

Otthon voltam, két-három percig rázkódott a ház, nem is értettem, mi történik. A vihar elvonulása után az emberek kicsődültek a házak elé, akkor láttuk a rombolást. Fogtam a motorfűrészt és rohantam a szertárba. Késő éjszakáig jártuk a falut, s ott segítettünk, ahol szükség volt rá.

Ekkor éreztük át társaimmal, milyen jó, hogy tavasszal gyakoroltuk a fűrészelést, mert jó hasznát vettük. Egy lakos a garázsát kereste, de hűlt helye volt. Másnap találta meg a szomszédban – idézte az eseményeket a tűzoltó.   

Összekovácsolódtunk

Bernet Viktor képviselő már régebbtől fontolgatta, hogy feléleszti a hatvanas években megszűnt tűzoltószervezetet. Tavaly márciusban kezdtek szervezkedni, rendbe tették a szertárt, amelyben csak a belügyminisztériumtól pár éve kapott árvízelhárító kocsi állt. Másfél év alatt tizenöten lettek, többek közt tagja a szervezetnek Bolya Szabolcs polgármester és Puss Sándor lelkiatya is. Nemrég megérkezett a használt, de jó állapotban lévő tűzoltóautó, amit a község vásárolt. Saját névvel, logóval ellátott munkaruhát terveztek, beszerezték a cipőket, sisakokat és a szükséges szerszámokat. Mindezt Fábián György segítségével, aki fanatikusan küzdő szakember, általa találtak rá az eladó tűzoltóautóra is.

– Július 12-én este Gyuri barátommal még a tűzoltóautó szépítésén dolgoztunk, amit a falunap helyszínére vittünk, hogy a helyiek is láthassák. Aztán egyik pillanatról a másikra tornádó erejű szélvihar kerekedett. Gyuri menedéket a 18 tonnás tűzoltóautóban keresett, amit a szél jobbra-balra mozgatott.

Én a saját autómba futottam, a sűrű esőtől szinte semmit se láttam, de tudtam, el kell állnom a fák alól. Jól tettem, mert mögöttem kidőlt egy betonoszlop, előttem pedig egy fa. A falunapra előkészített sátrak a levegőben röpködtek, fennakadtak a villanyvezetéken, szikrázott a környék

– mesélte a tűzoltóparancsnok.

Értesítették a tagokat, jöjjön mindenki, hozzanak motorfűrészt, fejlámpát és hajnali kettőig takarították az utakat. Másnap sorra érkeztek a bejelentések, kinél van vészhelyzet, mit kell hamarabb elhárítani. Eleinte káosz volt, de hamar létrejött az összhang, megtanultak csapatban dolgozni. A sportpályán a község központot alakított ki, itt kaptak eligazítást a kárelhárításban részt vevők és itt is étkezhettek, mert az önkéntesek között kiosztották a falunapra előkészített ételeket. 

 Az emberek hálásak voltak a segítségért, s bízom benne, hogy mindnyájunkban megmarad az elszántság, amellyel a feladatokhoz álltunk hozzá

– fogalmazott Bernet Viktor. 

Sorra érkeztek a felajánlások

Az emberek segítettek egymásnak, rokonok, szomszédok, barátok, ismerősök és ismeretlenek összefogva dolgoztak a károk elhárításán. Jöttek a felajánlások, az egyik tetőcserepet, a másik eszközöket, többen a munkájukat ajánlották fel, hogy a rászorulóknak ingyen rendbe hozzák a házát. A közösségi médiában mindenről tájékoztatták a lakosságot. 

A gyűjtőudvar egész nap működött, hogy a sok fát, gallyat, amit a község gyűjtött össze a házak elől, fogadni tudja. A faanyagot később rászoruló családok kapják majd meg. Egy hétig tartott a rendkívüli helyzet.

vihar után - Köbölkút
A Köbölkút-Ért tűzoltószervezet tagjai
Fotó:  Bokor Klára

Napokon keresztül dolgoztak az önkéntesek. Sok emelőkocsira, motorfűrészre, darura és szakemberekre volt szükség. Miután a templomról a vihar letörte a toronygombot és a keresztet, a tetőzet is megsérült. Ajándék cserépből tudták befoltozni. A csigalépcsőn kézből kézbe adogatták fel a cserepeket a tetőtérbe. Jöttek segíteni a kisújfalui, a kőhídgyarmati, a helembai, a szőgyéni, az ipolyszalkai, a búcsi, a nagyölvedi önkéntes tűzoltószervezetek és természetesen a párkányi, illetve az érsekújvári hivatásos tűzoltók. Rajtuk kívül Nána, Udvard, Fűr, Nagyölved és Kisújfalu önkormányzatai nyújtottak segítséget, valamint helyi és környékbeli vállalatok, vállalkozók és magánszemélyek.  

Nagy összefogást tapasztaltam és hiszem, hogy a faluközösség előnyére váltak a történtek. A hatalmas károk ellenére a természeti csapásból összetartást kovácsoltunk, amely közösségünk erősödését eredményezte

– vallja Köbölkút polgármestere.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/31.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.