Somorja nem lesz kaszinóváros
Február 12-én zajlott Somorja képviselő-testületének első ülése, amelyen Orosz Csaba polgármester megvitatásra beterjesztette az 1/2026 számú, a Szerencsejátékok Somorja város területén történő üzemeltetéséről szóló önkormányzati rendelet-tervezetét, amelyet az összes önkormányzati képviselő támogatott. Méry János önkormányzati képviselőt kérdeztem a rendelet, illetve az annak elfogadása körül kialakult szóváltás kapcsán.
Mi volt a célja ezzel a rendelettel a polgármesternek?
A somorjai képviselő-testület és Orosz Csaba polgármester egy csapat. Ő és mi, képviselők is a Magyar Szövetség helyi frakciójának tagjai vagyunk, így közösen hozzuk a döntéseket általában két nappal a képviselő-testület előtt, a frakció ülésén. A célunk ezzel a döntéssel az volt, hogy megtiltsuk a kaszinók működését Somorja város területén.
Miért nem tették ezt meg korábban?
A kérdés jogos, szívesen válaszolok rá. A somorjai képviselő-testület 19 tagú, s 2022-ben mind a 19 helyre a Magyar Szövetség képviselői kerültek (2023-ban egyikük kilépett). A csapatban kb. fele-fele arányban voltak azok, akik teljes mértékben ellenezték, hogy kaszinó létesüljön, illetve azok, akik engedélyezték volna azt.
Az utóbbiak azzal érveltek, hogy azt a több mint félmillió eurót, amennyi egy kaszinó adóként befizet egy évben, nem lehetne másképpen pótolni. Így megépült az első kaszinó. Ahogy a polgármester úr is mondta, egyre többen nem tiszta módon, a várost megkerülve próbálkoztak. Játéktermeket akartak létesíteni, melyeket később átminősítettek volna újabb kaszinókká, így megléptük, amit már régen meg kellett volna lépni.
A plénum során szót kaptak a tervezet megalkotói, és több önkormányzati képviselő, de soron kívül szóhoz jutottak az ülésen megjelent tiltakozók is, akik már a művelődési ház előtt, majd az ülésteremben is transzparensekkel tüntettek a törvényjavaslat ellen diszkriminációt hangoztatva, mondván elvesztik munkahelyeiket, holott – tudomásom szerint – csak új kaszinók illetve szerencsejátékokat, hazárdjátékokat üzemeltető helyek létesítéséről van szó, ugyanis az eddig meglévőket a törvény értelmében nem zárhatják be.
Igen, viszont a teremben lévők nagy része egy adott kaszinónál dolgozott Pozsonyban, ami megszűnt, és ahol azt ígérték nekik, hogy Somorján folytathatják a munkájukat. Sajnos a várossal erről elfelejtettek egyeztetni, azonban az általánosan kötelező érvényű rendeletünkkel már tavaly elkezdtünk foglalkozni, tehát nem a hozzánk letelepedni készülő kaszinók miatt hoztuk meg ezt a rendeletet.
Dominika Hlobenová, az AZAH (Asociácia zábavy a hier – Szórakozás és Játék Szövetsége) média-képviselője felszólalásában úgy véleményezte a tervezetet, hogy a további kaszinók megnyitásának meghiúsítása csak a meglévő kaszinók bevételét gyarapítja, illetve az online kaszinók és szerencsejátékok malmára hajtja a vizet. Ez az érvelés mennyire vehető komolyan, amikor épp az volt a szándék, hogy a kaszinók túlszaporodásának vessenek gátat?
A törvényi erőre lépett javaslat értelmében Somorján nem telepedhet le új kaszinó, a meglévők pedig a koncessziós szerződésük lejártáig folytathatják tevékenységüket. Ez azt jelenti, hogy ha az utóbbiaknak lejár a szerződésük, akkor az önkormányzat akár a szerződés meghosszabbításának a felfüggesztéséről is dönthet?
Ha lejár a szerződésük és a város nem teszi lehetővé újra, hogy a területén kaszinók működjenek, akkor meggyőződésem, hogy a kaszinó nem kaphat új engedélyt. A kérdés az, hogy az országos törvények addig hogyan alakulnak, s hogy az esetleges módosításokban megpróbálják-e esetleg megkerülni az önkormányzatokat.
Gondolom, sok szülőt sem hagy „hidegen” a döntés, hiszen a leginkább veszélyeztetett korosztály a kamaszkorban lévő gyerekek és a tizenéves fiatalok.
Ez teljesen így van. A kaszinók, a szerencsejátékok függőséget okoznak, családokat, életeket tehetnek és tesznek tönkre, és a helyi társadalom is a leépülés útjára léphet.
Csak az elmúlt évben sokan kerestek meg minket, képviselőket, hogy aggódnak a már meglévő kaszinók miatt is, de attól pedig egyenesen rettegnek, hogy újabbak nyíljanak.
A somorjaiak nem szeretnének új kaszinókat. Örülök, hogy sikerült meghoznunk a döntést, és azt is, hogy a visszajelzések alapján az emberek mellettünk állnak.