2023. október 5., 19:53

Segíteni a speciális nevelési igényű gyermekeket! – tájékoztató szemináriumot tartott a NIVAM

Az Országos Közoktatási és Ifjúsági Intézet munkatársai a 2026-ban érvénybe lépő közoktatási reformmal kapcsolatban október 5-én a Selye János Gimnázium aulájában, Támogató rendelkezések katalógusa címmel tartottak tájékoztató szemináriumot a Komáromi járásban működő magyar óvodák, általános iskolák és középiskolák vezetői részére. Céljuk a támogató rendelkezések tervének, rendszerének és működési folyamatának ismertetése volt. Egyúttal lehetőség nyílt a felmerülő kérdések megválaszolására és az építő vitára. 

Támogató rendelkezések katalógusa: tájékoztató szemináriumot tartott a NIVAM  KÉPEKKEL
A komáromi szeminárium résztvevői 2.

A rendezvény végén a tervezettel kapcsolatban Molnár Zsanett , a NIVAM szakmai fejlesztéssel foglalkozó munkatársa tájékoztatta portálunkat. 

„A tervezet célja a tanulók képességeihez mérten meghatározni az iskolai feladatokat:  csökkenteni a tananyagot azon tanulók részére, akik még az alapszintű készségeket sem sajátították el. Továbbá redukálni a diákok tanulási eredményeire gyakorolt társadalmi-gazdasági hatásokat, valamint megteremteni az esélyegyenlőséget az oktatásban.

Az oktatási reform kapcsán az iskolák új lehetőségekkel élhetnek: a tanulási nehézségekkel küszködő, és bizonyos fogyatékkal rendelkező gyerekek majd egy új támogatási rendszerben, speciális tanterv alapján érvényesülhetnek”

– tudtuk meg. 

Támogató rendelkezések katalógusa: tájékoztató szemináriumot tartott a NIVAM  KÉPEKKEL
Molnár Zsanett
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

„Az oktatási minisztérium és a NIVAM nagy csapata által két éven át kidolgozott Támogató rendelkezések katalógusának megvan a saját eljárási folyamata, ami a szakrendelői kivizsgáláson még sosem járt, diagnózissal nem rendelkező, problémákkal küszködő tanulókra is vonatkozik. Többek között azokra, akiknek válságos időszakban, például a szüleik válása vagy valamelyikük elhalálozása miatt adódnak tanulási nehézségeik. A katalógus jelenlegi tartalma a gyakorlati munka során még módosul és bővül. Ezen a szemináriumon is elhangzottak olyan kérdések és javaslatok, amelyeket majd a NIVAM pozsonyi központjában dolgozzák fel a kollégáink” – mondta el a szakember. 

Hozzátette: a pedagógusok az új rendszer gyakorlati bevezetésével és finanszírozásával kapcsolatban különféle kérdéseket tettek fel, amelyeket igyekeztek megválaszolni.

„Valójában a 2024-es év elején dől el az, hogy az egész rendszer mekkora anyagi támogatásban részesül. Annak kapcsán meg kell különböztetni különféle fokozatokat. Az 1. fokozatot az jelenti, amikor valamelyik pedagógus, például az osztályfőnök tanulási nehézséget fedez fel egy tanulónál.

Ezért az iskolába behívja az egyik szülőt, akinek az aláírására van szükség ahhoz, hogy a gyermekével kapcsolatban általános pedagógiai diagnosztikát dolgozzanak ki. Abból majd kiderül, hogy a tanulónak mi mindenre lenne szüksége rövid vagy hosszú távon, amivel javítani lehet az életminőségén. Továbbá az is, hogy esetében milyen személyre szabott pedagógiai módszerek lehetnek hatékonyak”

– magyarázta.

Majd azzal folytatta, hogy a 2. fokozat során, uniós projektek keretében, az iskolában működő inkluzív csoport, illetve speciális pedagógus orientációs kivizsgálást végez.

„E fokozat kapcsán is megfogalmazódnak a segítségre szoruló fiatallal kapcsolatos, konkrét rövid- és hosszútávú célok. Bizonyos esetekben pszichológiai-pedagógiai szakrendelőben történő kivizsgálás is szükségessé válhat, ami már a 3. fokozatot jelenti. Ott kiderül, hogy a diák diszlexiával, diszgráfiával vagy milyen más zavarral küzd.

A diagnózisa megadása után, a saját speciális igényei szerint módosítható az eredeti tanterv, az oktatása üteme, a házi feladata és az általa nyújtott teljesítmény értékelése. A 4. fokozat még szintén a pszichológiai-pedagógiai szakrendelőbe tartozik, az 5. pedig a halmozottan sérült gyerekekre vonatkozik, és még magasabb fokú szakrendelői kivizsgálást tartalmaz”

– fejtette ki.

Támogató rendelkezések katalógusa: tájékoztató szemináriumot tartott a NIVAM  KÉPEKKEL
A komáromi szeminárium résztvevői 1.
Fotó:  Menyhárt József

A szakember hangsúlyozta: a tervezet céljai közé tartozik, hogy növelje az óvodai oktatásban részesülő gyermekek arányát, csökkentse a korai iskolaelhagyók számát, különös tekintettel a fogyatékkal élő és szociálisan hátrányos helyzetű gyermekekre. Továbbá azáltal, hogy a diákok egyéni szükségleteihez igazítja az oktatói-nevelői folyamatot, csökkentheti a hátrányos helyzetű gyermekek általános iskolai oktatásból a speciális oktatásba való átkerülésének arányát.

A katalógus lényege az, hogy egyetlen gyermeket sem különítünk el, közösítünk ki, ahelyett inklúziót alkalmazunk, vagyis el- és befogadtatjuk őket a saját osztályközösségük által.”

A mai magyar nyelvű szemináriumot hétfőn, ugyanott, hasonló szlovák nyelvű tájékoztatás előzte meg. Október 16-án Dunaszerdahelyen, 17-én pedig Érsekújvárban folytatódik az infósorozat.

„Az oktatási tárca a parlamenttel együtt megegyezett arról, hogy 2026. szeptember 1-től a kezdetitől jelentősebb anyagi támogatást nyújt majd az ismertetett munkához. Bár a vonatkozó törvény már az idén szeptember 1-én hatályossá vált, de a két évig tartó próbafolyamat során még korrigálhatók az esetleges hibák” – fűzte hozzá az elmondottakhoz.

Végül azt sem rejtette véka alá, hogy a szeminárium résztvevőit nagyon meglepte a sok újdonság, amelyekről a NIVAM regionális módszertanosai: Menyhárt József és Večerka Judit, valamint a közvetlen munkatársai: Nagy Beáta és Korim Irén tartottak előadásokat.

„Igaz, hogy a pedagógusok munkájához sok „papírozás” is tartozik. E téren azonban nem szabadna átesni a ló túlsó oldalára, hogy ők több időt szánjanak az adminisztratív feladatok elvégzésére, mint a gyerekekre! Azt is nagyon fontosnak tartom, hogy ez a hivatás attraktívabbá és vonzóbbá váljon, mert évről évre egyre kevesebb a hazai pedagógus. Mi tagadás, az iskolaigazgatók és a pedagógusok is nagyon félnek ezektől az újdonságoktól. Vélhetően az általunk koordinált próbafolyamat során majd adódnak gondok és hibák, de minden ember tévedhet, s őket ezúton is arra kérem, hogy forduljanak bizalommal a NIVAM komáromi és pozsonyi munkatársaihoz!” – mondta búcsúzóul az informátorunk.     

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.