Segítenek a dúlák
A dúla képzett női segítő, aki a kismamákat és az anyukákat a várandósságtól, a vajúdáson, a szülésen és a gyermekágyi időszakon át fizikailag és lelkileg támogatja és ellátja a szükséges információkkal. Azért, hogy a Felvidéki Dúlák Közössége még jobban bekerüljön a köztudatba, a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával tartottak bemutatkozó estet a komáromi Zichy-pont Közösségi Központban.

A többnyire gyakorló anyukákból álló csapat egyik tagja, Ozimy Šilling Klaudia elmondta, hogy két évvel ezelőtt tizenketten sikeresen elvégezték a dúlaképző tanfolyamot, amelyet Dézsi Réka dúlatréner vezetett.
– Dúlatársunk, Vataščin Balázs Emese pedig korábban szintén az ő tanítványa volt. Az elméleti és gyakorlati tudásgyarapításból álló, háromnapos intenzív tanfolyam végén megkaptuk az amerikai székhelyű DONA International szervezet nemzetközileg elismert tanúsítványát, amit Szlovákiában is hivatalosan elfogadnak.
Egyebek mellett megtanultuk, hogy mindegyik jövendő anyukát olyannak kell elfogadnunk, amilyen, feltételek és ítélkezés nélkül.
El kell őket és akár a párjukat is látnunk a gyermekvállalással kapcsolatos fontos ismeretekkel. Különféle mozgásgyakorlatokat és masszázstechnikákat is megtanultunk, amelyekkel akár le is rövidíthetjük a kismamák vajúdását, valamint fájdalomcsillapítási technikákat is elsajátítottunk. Azóta is folyamatosan képezzük magunkat külföldi szakemberek segítségével.
A szülésre érkező kismamának joga van legalább egy kísérőre, ám egyes kórházakban már két kísérőt is engedélyeznek, így a jövendő apuka mellett a nagymama, a lánytestvér vagy a dúla jelenlétét is engedélyezik.
– magyarázta Ozimy Šilling Klaudia.
A kétgyermekes anyuka első gyermeke a Covid idején született, amikor tájainkon még nem lehetett dúla segítségét kérni.
– A kellő kórházi felkészítés hiányában kevés tudással rendelkeztem, és csak a szülészet személyzetének szaktudásában bízhattam. A vajúdásom alatt több segítségre lett volna szükségem, és a szülés is nehezen ment. Csak később, a dúlaképzésen értettem meg, hogy mit miért csináltam rosszul, s egy dúla segítségével hogyan könnyíthettem volna meg önmagamnak az anyává válás pillanatait. A másfél éves kisfiunk már „dúla-baba”, s a nővérénél könnyebben jött a világra, miközben az egész folyamat számomra is sokkal elviselhetőbb volt.
A Felvidéki Dúlák Közössége több ingyenes programmal várja az érdeklődőket a Zichy-pont Közösségi Központban.
Október 24-én A hordozás csodája címmel tartanak workshopot, november 5-én lesz a Szülésjogok, szülészeti erőszak című előadás, majd november 21-én bemutatkozik a Mother Nature Anyakör.
December 3-án Szent család születik címmel lesz egy további előadásuk, a 19-i workshopon pedig a kívánságtábla készítésének titkaiba avatják be az érdeklődőket.
Megjelent a Magyar7 41. számában.