2025. július 26., 18:43

Santho Károly, a Zselízi Római Katolikus Népiskola jótevője

A zselízi születésű kanonok, Santho Károly neve – Nyustyin Ferenc nyugalmazott pedagógus-iskolaigazgató és Csonka Ákos helytörténész jóvoltából – egyre inkább ismertté lesz a helyiek körében. Szobrot kaphat a városban, s az is felmerült, hogy a helyi alapiskola esetleg felveheti a nevét.

 

Santho Károly
Fotó: Csonka Ákos

– Bár Fischer-Colbrie Ágoston számít a legmagasabb rangú, zselízi születésű egyházi méltóságnak, nem ő volt az egyetlen, aki az egyházi ranglétrán magasra jutott. Ugyancsak jeles személynek tekintik és a zselízi egyházközösség megbecsült és elismert tagjaként tartják számon Maár Károly pápai kamarást, Niszler Teodóz pannonhalmi perjelt vagy éppen Király József plébános budapesti országgyűlési képviselőt. E sorba illeszkedik Santho Károly pozsonyi kanonok is, aki (vélhetőleg) annak a Santho Flóriánnak a fivére, aki az 1848/49-es szabadságharcból hős katonaként vette ki részét – fogalmazta meg Csonka Ákos helytörténész, aki Santho kapcsán Nyustyin Ferenc nyugalmazott pedagógus-iskolaigazgató kutatásaira támaszkodott.

Santho Károly – Santho Ferenc és Csóka Terézia gyermekeként – 1818. január 28-án született Zselízen. Elemi és gimnáziumi iskoláit Esztergomban, a bölcsészetet és a teológiát 1835-től Nagyszombatban, az enciklopédiai tanfolyamot pedig az esztergomi presbitériumban végezte. Miután 1842. július 23-án pappá szentelték, négy évig Lekéren volt káplán.

„1846-ban a Religio és Nevelés egyházi folyóirat szerkesztőségébe hívták. Itt leginkább a Literaturai Lapok (a Religio melléklapja) szerkesztésével és a magyar, latin, német, olasz és francia munkák ismertetésével foglalkozott. Később a Magyar Encyclopaediának is munkatársa lett. Megtanult csaknem minden európai művelt nyelvet” – foglalta össze Nyustyin Ferenc, majd így folytatta: „Később a magyarországi katolikusok legrégibb irodalmi intézetének, az 1848 elején keletkezett Jó és Olcsó Könyvkiadó Társulat, későbbi nevén Szent István Társulat titkárává választották. Az intézmény kiadványai a nép szellemi szükségletének kielégítésére irányultak, és a társulat ezért adta ki a Katolikus Néplapot is. 1869-ben a püspöki kar a társulatra ruházta a katolikus iskolák tankönyveinek kiadási jogát.”

Amint azt a pedagógus részletezte, feljegyzések őrzik Santho Károly 1848/49-es tevékenységét is. 1849 januárjában, amikor Mailáth György országbíró, gróf Mailáth Antal exkancellár, gróf Batthyány Lajos miniszterelnök, Deák Ferenc és Lonovics József egri érsek mint az országgyűlés által kiküldött békekövetség Bicskére, az osztrák táborba mentek, Santho is elkísérte az érseket, de Windischgrätz a békekövetségi tagokkal együtt fogságba vetette őket. Innen Santho ugyan hamarosan kiszabadult, a Szent István Társulat titkári állásáról azonban a megromlott egészségi állapotára való tekintettel lemondott: „1850-ben káplán lett Tardoskedden, 1851-ben pedig Pest belvárosában, ahol 13 évig működött. 1864-ben a pozsonyi Emericanum rektorhelyettese és lelki igazgatója, s a királyi jogakadémia hitszónokává nevezték ki. Itt két esztendőn át tanítványa volt Fischer-Colbrie is. Később nagyszombati szentszéki ülnök, esztergomi tiszteletbeli kanonok, majd 1888. február 12-én pozsonyi valóságos kanonok lett. Pozsonyban halt meg 1906. október 21-én.”

Santho támogatta a zselízi Római Katolikus Népiskolát, amely a Szent Jakab-templom mellett, a mai főtér helyén állt. Az iskolakrónikában található feljegyzések alapján magára vállalta az 1879-ben újjáépült iskolaház 445 forintnyi adósságát és kamatát, az 1886-ban épült második tanterem építési költségeihez pedig 1764 forinttal járult hozzá. A harmadik tanterem építésére 1903-ban került sor; ennek összes költségét, 6670 koronát ugyancsak Santho térítette. Végrendeletében – egy alapítványt létrehozva – további 6 ezer koronával támogatta az iskolát. Az alapítvány kamataiból minden iskolaévben megjutalmazták az oktatási intézmény legszegényebb tanulóit

Megjelent a Magyar7 2025/29. számában. 

Megosztás
Címkék