A feladott vétó, a növekvő különbségek és az erősödő gyermekvállalási kedv – megjelent a MAGYAR7 29. száma
Keresse, olvassa lapunkat, de legjobb, ha megrendeli.

A múlt hét és az azt megelőző hetek „baráti” huzavonával teltek a klubban Szlovákia és az Európai Unió között. Aztán Fico beadta a derekát, igaz az összes levelezését (Von der Leyennel, Merzcel, Fialával) nyilvánosságra hozta, mintha alibit keresett volna: látjátok, kedves szlovákjaim, én igyekszem mindent megtenni, de ezek ilyenek… Pozsony jóváhagyásával hatályba léphet a 18. szankciós csomag Oroszország ellen, az eddigi legszigorúbb intézkedésekkel. Hátha leáll Putyin és jöhet a béke. Az intézkedések célkeresztjébe az orosz energia-bevételek, bankok, illetve a hadiipari vállalatok kerültek, írja lapunk főmunkatársa, Kövesdi Károly A klub című vezércikkében.
A témát folytatva Fico feladott vétója címmel Kolek Zsolt azt járja körbe, hogy mindez mivel jár majd a szlovák és az uniós állampolgárok szempontjából. Mert a háború leállítását feltehetően nem érik el, ahogy az eddigi 17 csomaggal sem ütötték ki a fegyvert az oroszok kezéből. Akkor mégis mi várható? Egyrészt az európai versenyképesség további esése a magasan tartott energiaárak miatt, másrészt elválik, mennyit ér az EU adott szava, hiszen Fico írásos garanciát kapott (állítólag) arra, hogy Brüsszel Szlovákiának jogi támogatást ígért, ha a Gazprom kártérítési igénnyel lépne fel a hosszú távú szerződések felmondása miatt.
Egyre több németországi általános iskolában jelent növekvő problémát, hogy a tanköteles gyermekek jelentős hányada (országosan 38 százaléka) bevándorló hátterű, aki a családjában nem beszél németül, neveltetésében a vallási és etnikai (olykor törzsi) hagyományaihoz kötődik, így az osztályokban tanuló kevés német gyermek kénytelen hozzájuk igazodni, ha nem akar bántalmazás áldozatául esni. Vagyis a német iskola már nem német iskola. Amint azt N. Gyurkovits Róza írja külpolitikai jegyzetében, van olyan alapiskola, amelynek az udvarán 23 különböző nemzet találkozik… A jegyzet címe: Európai tanügyek
Büszke vagyok arra a kislányra, aki mert nagyot álmodni, vallja Lakatos Rita, aki hosszú éveken át a magyar kézilabda egyik legnagyobb ígéretének számított. Junior világbajnoki cím, nemzetközi karrier, de végül egy makacs vállsérülés miatt kénytelen volt búcsút inteni annak a játéknak, ami sejtszinten épült bele az életébe. A sérülés, ami véget vetett karrierjének, nem tudta kioltani a kézilabda iránti szenvedélyét – csak új irányba terelte. Ma már a sportág jövőjét formálja, miközben önmagát is újraépítette a hosszú vívódás után. Lakatos Ritával Varga Dominika készített interjút.
Egyre nagyobbak a különbségek emberek, családok, régiók között. A Szlovák Nemzeti Bank júliusban publikált elemzése nem vádolható ellenzéki célokkal, mégis rideg tükröt tart elénk. Az adatok szerint a szegénység, vagy a társadalmi kirekesztés kockázatának kitett lakosság aránya (AROPE) 2020 óta évről évre emelkedik. Míg az EU átlaga csökkenő tendenciát mutat, Szlovákiában már közelíti a 20 százalékot. Vagyis minden ötödik ember a társadalom peremén egyensúlyoz, írja Rajkovics Péter.
Jogszerű és igazságtalan az a titkolózás, ami a Kult Minor új igazgatójának a megválasztási procedúráját kíséri. Június 27-én, pénteken ülésezett a szlovákiai nemzeti közösségek legfelsőbb szintű képviseleti szerve, a kormány nemzetiségi tanácsa, pontosabban annak nemzetiségi kamarája, amelyen részt vett Alena Kotvanová, a nemzeti kisebbségek kultúráját támogató alap, a Kult Minor igazgatónője is. Ekkor még nem lehetett tudni, hogy két munkanappal később, július 1-jén a kulturális minisztérium olyan pályázatot ír ki a Kult Minor új igazgatójának kiválasztására, amely eddig még nem tapasztalt titokzatoskodást hoz magával. A történetet Somogyi Szilárd foglalta össze.
Biztosítás nélkül drága lehet a nyaralás, vagyis egy jó tanács, semmiképpen ne induljanak el külföldre, de a hazai hegyekbe sem biztosítás nélkül. Egy baleset, betegség vagy káresemény miatt pillanatok alatt rémálommá változhat a nyaralás. Bőröndünkbe a fürdőruha mellett érdemes egy megfelelően beállított paraméterekkel rendelkező utasbiztosítást is odacsomagolni, hogy elejét vegyük az esetleges problémáknak, írja Kocur László.
Az országosnál kedvezőbb magyar születésszámok címmel olvashatják legfrissebb számunkban Sullivan Ferenc elemzését, amelyet a Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatalának napokban közétett, a 2024-es évre vonatkozó részletes népmozgalmi adatokra, a többi között az élveszületések és a bevallott nemzetiség szerinti megoszlásra épít. Az Európa-szerte általánosnak mondható tendenciának megfelelően Szlovákiában is tovább folytatódott a születések számának csökkenése: 2010-ben még 60 599, 2023-ban 48 788, 2024-ben az újabb történelmi mélypontnak tekinthető 46 241 gyermek született az országban. Örömteli ugyanakkor, hogy a magyar születések száma második éve meghaladja a 2019 és 2022 közötti mélypontot, amelynek köszönhetően a magyar nemzetiségű születések aránya megközelíti a magyarság arányát a teljes szlovákiai népességen belül. Mindez a magyar oktatási rendszer fenntarthatósága szempontjából is kedvező fejlemény, ugyanis megállhat a magyarul tanulók arányának hosszú évek óta tapasztalt csökkenése.
Félhold és kereszt, avagy Pécs dzsámija, az egyetlen olyan dzsámi, mely római katolikus templomként működik. A török–iszlám építészet egyik legjelentősebb magyarországi alkotását Zsebik Ildikó írásából részletesen is megismerhetik.
A Leporolt históriákban azt írja Lacza Tihamér, hogy özvegy Tahy Károlyné táncmulatságai voltak a leghíresebbek és a legelőkelőbbek Budapesten. Oda bárki nem mehetett, mivel az özvegy – akit a „sziget Pénelopéjának” is neveztek – csakis az általa meghívottakat látta vendégül.
Ferdinánd Magellán portugál felfedező története, hogy miként kívánta körbehajózni elsőként a Földet, és vallott végül kudarcot a Fülöp-szigeteknél a bennszülöttek ellen elesve, széles körben közismert. Az viszont sokkal kevésbé köztudott információ, hogy legénységében egy honfitársunk is szolgált, sőt a kapitánnyal ellentétben, neki mondhatni sikerült is az expedíció. Bár nem teljesen úgy, ahogy ő azt elképzelte. Ennek jártunk utána. Csonka Ákos: Magellán magyar matróza.
Farkas Ivánnal, Muzsla polgármesterével megyünk ki a Duna töltésén futó EuroVelo 6 kerékpárútra. Szlovákiában ennek a nemzetközi kerékpárútnak már csak a Karva–Párkány közti 17 kilométeres szakasza nem volt leaszfaltozva, de tavaly ez is megoldódott. Bokor Klára: Fókuszban az EuroVelo 6 Karva–Párkány szakasza
A napokban elhunyt Máté Lászlóra, a „közösségszolgáló” emberre emlékezik Juhász Dósa János lapunk 35. oldalán.
Július 15-e és 20-a között zajlott az idei Gombaszögi Nyári Tábor. A hét folyamán a fesztivál 7 színpadán közel 100 koncert, valamint 35 helyszínen mintegy 600 program várta a résztvevőket. Hangulatképek Fábián Gergely Gombaszög 2025 című beszámolójában.
Vérvonal címmel hamarosan megjelenik Szomolai Tibor legújabb könyve. A mátyusföldi Alsószeliből származó író elrugaszkodik a Felvidéki Saga világából és előbb a sztyeppei lovasnépek, szkíták, hunok, avarok és magyarok sorsfejlődését veszi végig, hogy megérkezzen a tudományt forradalmasító archeogenetikai kutatások szövevényes világába. Az írót Szomolai Andrea kereste fel.
Dobay Beáta, a Selye János Egyetem és a Soproni Egyetem ez évben nyugdíjba vonult habilitált docense ez utóbbi oktatási intézmény Benedek Elek Pedagógiai Karának nemrég megtartott diplomaosztó ünnepségén Benedek Elek-emlékérmet és díszoklevelet vehetett át Pásztor Enikő rektorhelyettestől és Varga László dékántól. Nagy-Miskó Ildikó: Szívügye az ifjúság nevelése
Az esztergomi érsek téli rezidenciájaként 1778 és 1781 között Batthyány József esztergomi érsek rendeletére és költségére felépített Prímási palota a Magyar Királyság akkori fővárosaként és koronázóvárosaként funkcionáló Pozsony egyik legszebb neoklasszicista stílusban épült palotája. Bár Pozsony hanyatlásának köszönhetően több mint fél évszázaddal később a palota megszűnt eredeti célját betölteni, az épület ma is a főváros főbb látnivalói közé tartozik, a 17. századi angol gobelingyűjteménye pedig az ország legértékesebb művészeti kincsei közé tartozik. Dunajszky Éva: A Prímási palota gobelinjeinek rejtélye
A füleki vár közelében, a mai Koháry téren található a városkép meghatározó eleme, a templom, amely a reményt, a közösséget és a hagyományt őrizte az évszázadok során. Története egészen a 17. századig nyúlik vissza. A látogatók figyelmét elsősorban az épület monumentalitása és gazdag díszítése vonja magára. Agócs Szvorák Emese további részleteket árul el a háromszáz éves füleki római katolikus templomról.
A zselízi születésű kanonok, Santho Károly neve – Nyustyin Ferenc nyugalmazott pedagógus-iskolaigazgató és Csonka Ákos helytörténész jóvoltából – egyre inkább ismertté lesz a helyiek körében. Szobrot kaphat a városban, s az is felmerült, hogy a helyi alapiskola esetleg felveheti a nevét. Erről ír Kaszmán Zoltán a Santho Károly, a Zselízi Római Katolikus Népiskola jótevője című cikkében.
Tompa Mihály és Petőfi Sándor mellett ott lehet a harmadik, Arany János szobra is Romaszombat központjában. Új lendületet kapott az Arany-szobor megvalósítása, írja Virsinszky Tamás, hiszen van rá ígéret a város részéről. Ha a terv megvasul, az egész Kárpát-medencében egyedülálló módon teljessé válhatna a 19. század nagy költői hármasának tartott korszakalkotó lírikusok emlékműveinek együttállása.
A dunatőkési Pápai Imre és családja több évtizede termeszt gyümölcsöt és zöldséget. Szinte hihetetlen, de a felmenői már 175 éve foglalkoznak dinnyetermesztéssel, egy családfakutatás során ugyanis ez derült ki. Ő azonban paprikatermesztéssel kezdte még a '60-as években. Lacza Gergely: Egy csallóközi dinnyetermesztő dinasztia.
Miért teremtette a jó Isten a szúnyogot? Teszi fel tán minden gyermek életében legalább egyszer a jogos kérdést. Nos, nem hiszem, hogy akadna az olvasók között olyan, akinek kellemes élményei fűződnének ehhez az aprósághoz. Bizony a címben feltett kérdést nehéz lenne bölcsen megválaszolni, így ezt meg sem kíséreljük. Foglalkozzunk inkább olyan helyzetekkel, melyeket a szúnyoghoz hasonló szúrós kellemetlenkedők okoznak és válaszaink is vannak, írja Asztalos Kele Orsolya gyermekorvos.
A Hazajárókban Partiumi utazásról olvashatnak a Szamostól a Berettyóig, majd Fekete Norbert újabb alkotásával ismerkedhetnek meg: füstölt pisztráng répaszalonnával, zellerpürével és aróniaredukcióval.
BMW 2 Gran Coupé 220d xDrive: Sportos fazon, takarékos motor, írja Vas Gyula, miután egy hétig tesztelte az autót.
Rajt előtt a magyar és a szlovák bajnokság. Véget ért a közel két hónapos nyári szünet, a csapatok túl vannak a felkészülésen, lejátszották a barátságos mérkőzéseket, pár nap és elstartol az új idénytől a Fizz Liga néven futó magyar bajnokság, valamint a szlovák Niké Liga. Mátis Rudolf összefoglalóját olvashatják a bajnoki rajt előtt.
Rajkovics György Lewis Hamilton kiábrándító szezonjáról ír a Szurkolóban.
A MAGYAR7 29. számának hátlapján Berecz Gyula szüleinek komáromi síremlékét találják.
Közéleti hetilapunkban természetesen megtalálják a keresztrejtvényt és a részletes műsort is. Keresse, olvassa lapunkat, de legjobb, ha megrendeli.