2021. április 1., 19:41

Rozsnyón is javul a járványhelyzet

Úgy tűnik, végre javul a járványhelyzet Szlovákiában, legalábbis erről tanúskodik a kórházban ápoltak számának csökkenése. Így van ez Kassán és Rozsnyón is, az utóbbi városban március végére az előző hónappal összehasonlítva a felére csökkent ez a szám.

 

A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) arról tájékoztatott, hogy csökken a koronavírus-fertőzéssel kezeltek száma az intézményben. Február végén 320 koronavírusos páciensük volt, ami azt jelenti, hogy a rendelkezésre álló ágyak 90 százaléka foglalt volt. Március elejétől enyhén csökkenni kezdett a betegek száma, és a trend folytatódott. A hónap végére már nem egészen a kapacitása 67 százalékán üzemelt az intézmény Covid-részlege.

Martin Paulo, a kórház ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a pozitív trend ellenére a kritikus állapotban levő páciensek száma egyelőre nem csökken.

Még mindig több mint ötvenen vannak gépi lélegeztetésen vagy úgynevezett magas áramlású oxigénterápián.

Hozzátette, februárhoz képest az elhalálozások száma kismértékben csökkent, de még így is napi 2–12 személy hal meg a kórházban koronavírus miatt.

Sokan szorultak oxigénre

A rozsnyói kórház Covid-osztálya október elején nyílt meg, akkor azonosították az első koronavírusos beteget az intézményben. Októberben és novemberben átlagosan 8-10 beteget kezeltek. Számuk december közepén kezdett emelkedni, majd január elején erős növekedés kezdődött.

A felvett páciensek száma 2020 decemberében 45 volt, 2021 januárjában ez a szám 95-re emelkedett, februárban 161-re ugrott. Az elhalálozások száma is hasonlóan alakult, a tavalyi év utolsó hónapjában 12-en hunytak el a rozsnyói kórházban koronavírus miatt, januárban 19-en, februárban már 46-an.

A rozsnyói Covid-osztály 55 ágyas, ezek körülbelül felében tudnak oxigént biztosítani a páciensek számára. Erre pedig szükség is volt az elmúlt időszakban, amikor az osztály a kapacitása határán működött.

– Előfordult, hogy számolnunk kellett az ágyakat, a szabad helyeket. Főleg a hétvégék voltak kritikusak, volt úgy, hogy egyetlen hétvégén 25 új beteget vettünk fel. Nem is a fekvőhelyek száma volt a legfőbb gond, hanem azokból az ágyakból nem volt annyi, amennyire szükség lett volna, ahol oxigént kaphattak volna a páciensek. Palackokat is használtunk, de azokból sem volt elég. Nehéz volt a helyzet – mondja Tóth Henrietta belgyógyász.

Az orvos hozzáteszi, hogy viszonylag sok fiatal beteg volt kritikus állapotban, akiknél magas áramlású nazális oxigénterápiát kellett alkalmazni, illetve többüket lélegeztetőgépre kellett kapcsolni.

– December végéig nem voltak fiatal betegeink ennyire kritikus állapotban. Itt voltak pár napig, esetleg néhányan kaptak oxigént, aztán mehettek haza. Januárban és februárban egyre romlott a helyzet. Körülbelül a páciensek felének volt szüksége oxigénre, előfordult, hogy az összes olyan ágyunk foglalt volt, ahol ezt megkaphatták volna. Volt, amikor egyszerre öten voltak gépi lélegeztetésen, köztük fiatalok is. A legfiatalabb, akit lélegeztetni kellett, 39 éves volt, ő nem élte túl a betegséget – mondja a doktornő.

Mostanra sokat javult a helyzet

Márciusban jelentősen javult a helyzet a rozsnyói kórházban. A koronavírussal felvett páciensek száma 85-re csökkent, az elhalálozások száma 33-ra.

Jelenleg már csak 22-23 koronavírusos beteget kezelnek a belgyógyászaton és hármat az aneszteziológiai osztályon (ARO).

Pillanatnyilag az idősebb páciensek vannak túlsúlyban, sokan érkeznek a sajóházai (Nadabula) és a csucsomi (Čučma) idősotthonból, illetve a pelsőci pszichiátriai intézetből.

– Meglátjuk, mit hoz a jövő. Kicsit félünk a húsvéttól, hisz karácsonykor is azt tapasztaltuk, hogy az ünnep előtt még úgy-ahogy kézben lehetett tartani a helyzetet, de utána igen sok beteg érkezett. Ha az emberek be fogják tartani a rendelkezéseket, akkor tartós lehet a mostani javulás.

rozsnyo_-_korhaz.jpg

Tóth Henrietta egyúttal felhívja a figyelmet az oltás fontosságára. A rozsnyói kórházban ugyanis oltóközpont is működik, naponta 300-350 embert tudnak beoltani.

A Pfizer/BioNTech oltóanyag első adagját eddig több mint 7 ezren, a második adagot pedig közel 4500-an kapták itt meg. Egy rövid ideig AstraZeneca vakcinával is oltottak, ennek az első adagját 1380-an kapták meg. Regisztrálni a központi rendszerben lehet. Viszont a kórháznak van egy saját listája is, ahová úgynevezett helyettesítők vagy póttagok jelentkezhetnek, akiknél súlyos vagy közepesen súlyos betegségük miatt fennáll a lehetőség, hogy egy esetleges Covid–19 megbetegedés súlyos lefolyású lesz. Egyúttal vállalniuk kell, hogy amikor a kórház értesíti őket, 45 percen belül az oltóközpontban lesznek.

Aki teheti, oltassa be magát

– Sokan meghaltak, nemcsak nálunk, az egész országban és szerte a világon. Ennek ellenére még mindig sokan vannak, akik csak legyintenek az egészre. Felbukkantak a különböző mutációk, vannak már olyan betegeink, akik másodszor lettek pozitívan tesztelve, vagyis másodszor kapták el a koronavírust.

Ha tünetek jelentkeznek, nem szabad alábecsülni őket, el kell menni tesztre, betartani a karantént, az előírásokat. Azt tanácsolom, hogy aki teheti, oltassa be magát – mondja Tóth Henrietta.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/13. számában.

             

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.