2023. július 1., 09:28

Romane Jile polgári társulás – Együtt sikerülni fog!

A csatai Romane Jile polgári társulás 2021 szeptemberében indította el projektjét, amelynek keretei között hátrányos helyzetű, főleg roma tanulókat oktattak, fejlesztettek. Az Együtt sikerülni fog! elnevezésű kezdeményezés 2023 júniusában zárult.

Együtt sikerülni fog
Babindák István egyik tanítványával
Fotó: Babindák Ernő
Korai iskolás korukban a roma és nem roma, szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeket a tanításra való felkészülés hiánya, a tanulás iránti érdeklődés általános hiánya, az iskolakerülés és a gyakori bukás jellemzi. Mivel Szlovákiában a speciális (kisegítő) iskolákban (különösen az értelmi fogyatékkal élő gyerekek oktatását szolgáló iskolákban) tanul a roma gyerekek jelentős többsége (körülbelül 60-70%-a), úgy tűnhet, hogy a társadalom elfogult velük szemben, ami egészen diszkriminatív gyakorlatot eredményez a roma gyerekek oktatásában”

– írja Dagmar Kopčanová, a pozsonyi Gyermekpszichológiai és Patopszichológiai Kutatóintézet munkatársa, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy az elmúlt évekre vonatkozó kutatások szerint a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeknek csupán 5-6%-a látogat óvodát. Azzal, hogy kötelezővé vált az óvodai nevelés, jelentős változás állhat be a gyerekek iskolára történő felkészülésük tekintetében.

A Romák oktatása című kiadványban megjelent kutatás is azt támasztja alá, hogy az óvodát látogató gyerekek mentális képességei jelentősen javultak az óvodába nem járó gyerekek képességeivel szemben.

Kopčanová arra is rávilágított, hogy Szlovákiában a roma és nem roma gyermekek teljesítményében mutatkozó különbségek a szociális–kulturális környezet biztosította ingerekkel függenek össze, és nem a gyermekek etnikai származásával.

Babindák Ernő és édesapja, Babindák István a 2016-ban megalakult csatai Lakatos Menyhért Tanodában főleg hátrányos helyzetű roma gyermekekkel foglalkoznak. A tanulás mellett különféle zenés, játékos és sporttal kapcsolatos programokkal várják a diákokat.

A gyerekekkel különféle kulturális rendezvényeken, versenyeken is igyekszünk részt venni. Jó néhány olyan megmérettetés van már a hátunk mögött, amelyeken kitűnő eredményeket értek el. Próbáljuk úgy tenni a dolgunkat, hogy érezzék, fontosak, s hogy jó az, amit letesznek az asztalra. Lehet, hogy ez még kevés, de hiszünk benne, hogy ha mindig teszünk valamit, akkor az egyszer majd sok lesz”

– mondja Babindák Ernő, aki a Lakatos Menyhért által sugárzott életérzést próbálja a gyerekekben elültetni bízva abban, hogy a fiatalok nem csupán az esetleges ének- és tánctudásukra, hanem arra is büszkék lehetnek, hogy a tanulásban is eredményesek tudnak lenni.

A tanoda vezetője szerint a hátrányos helyzetű roma tanulók oktatásában számos aspektust kell szem előtt tartani, így sok más mellett a gyermek egészségi állapotát, teherbíró képességét, érzelmi életét, valamint az intellektuális, a pszichés és a motivációs tényezőket:

Nagyon fontos a pedagógus személyiségstruktúrája, szakképzettsége, társadalmi megbecsültsége és hivatástudata. Jó kapcsolatot kell kialakítania nemcsak a tanulókkal, hanem a szülőkkel is; munkája során így tud csak kultúra- és értékközvetítő lenni a cigány és nem cigány tanulók között. Természetesen nagy szerepe van a társadalmi tényezőknek, a családnak, annak szerkezetének, az érzelmi légkörnek, a gazdasági és kulturális háttérnek, de fontos a családon, az osztályon és az iskolán belüli interakció is.”

Babindák Ernő is belátja, hogy kellő politikai akarat nélkül nem lehet változást elérni, erre pedig neki is kevés befolyása van. Mint megfogalmazta, egy isteni cselekedettel, a szeretet kinyilvánításával mégis el lehet kezdeni a problémamegoldást, a nem odafigyelés kiküszöbölését, a másság elfogadását és a tolerancia gyakorlását.

Biztos vagyok benne, hogy minden gyermek valamiben tehetséges vagy tehetségessé lehet tenni. Elsősorban a gyermek személyiségét kell megismernünk; így rájöhetünk, hogy a diákunk miben a legügyesebb. A gyermekre nézve sokkal célravezetőbb az a nevelési mód, amikor az értékeit tudatosítjuk benne, nem pedig a hiányosságait – legyen szó akár cigány, akár nem cigány gyermekekről. Ma már egy felelősen, értelmesen gondolkodó társadalomban nem lehet kérdés, hogy a kisebbségek asszimilációra késztetése, kényszerítése járható út lenne. Ezek a törekvések, bárhol is fordulnak elő a világban, visszaütnek, óriási károkat, identitászavarokat, devianciákat okozva mind a kisebbségnek, mind a többségi társadalomnak”

– teszi hozzá.

A csatai Romane Jile polgári társulás 2021 szeptemberében indította el azt a 22 hónapig tartó projektet, amelynek keretei között – a csatai Baross Gábor Alapiskolával, a kéméndi Petőfi Sándor Alapiskolával, a lévai Juhász Gyula Alapiskolával, valamint a farnadi, a zselízi, a sárói és a nagyölvedi oktatási intézményekkel szorosan együttműködve – próbálták oktatni, fejleszteni a hátrányos helyzetű, főleg roma tanulókat, iskolánként hármat-hármat. Az Együtt sikerülni fog! elnevezésű program fő célja a marginalizált, különösen a roma közösségek tagjai műveltségi szintjének emelése volt.

Nem egyszerűen az volt a cél, hogy havi 24 órán át tanuljunk egy-egy gyerekkel, hanem hogy elérjük, érezzenek késztetést a továbbtanulásra. Hitet és erőt kell nekik adnunk, hogy legyen jövőképük, s hogy érezzék, ki lehet szakadni a közegükből, szakmát kaphatnak a kezükbe! Ha a hátrányos helyzetű gyerek érzi, hogy figyelnek rá, ha érzi, hogy fontos, akkor sok mindent el lehet vele érni”

– foglalta össze Babindák Ernő hangot adva örömének, hogy cigány és nem cigány mentorok is bekapcsolódtak a programba.

Tomasovszky Krisztina a kéméndi Petőfi Sándor Alapiskola pedagógusaként szintén csatlakozott a projekt mentorai közé. Elmondása szerint három tanulót keresett meg, hogy segíthesse őket a tanulásban:

A kezdet nem volt zökkenőmentes; a tanulók közül ketten nehezebben mentek bele, hogy részt vegyenek a projektben, a szülők azonnal kaptak a lehetőségen, mivel tudták, hogy lesz egy tanító, aki majd foglalkozik a gyermekeikkel, s hogy így jobb tanulmányi eredményeik lehetnek a jövőben. Közös találkozókat szerveztünk, s rendszeresen tanultunk. Segítettem nekik beszerezni a tanszereiket, bepótolni a leckéiket, valamint a dolgozatokra is felkészítettem őket.”

Mint mondja, a tanulók nagyon hamar belejöttek a kialakított tanulási rendszerbe; megszokták a közös alkalmakat. Motiválta és buzdította őket a jobb eredmények elérésére, s hogy minél kevesebbet hiányozzanak az iskolából:

A második évben a munkánk szinte zökkenőmentesen haladt; a tanulók jó eredményeket értek el. Sikeresen befejezték az alapiskolát és hamarosan középiskolai tanulmányokat kezdenek el.”

Tomasovszky Krisztina szerint a program nagyon pozitívan hatott a tanulók eredményeire. Nem csupán tanulmányi eredményeiken javíthattak, de úgy tapasztalja, erkölcsi és személyiségi fejlődést is elért náluk. Vágyaik és terveik lettek a jövőt illetően, s rájöttek, hogy többre képesek…

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.