2019. december 26., 19:28

Rekordszámú részvétellel zajlott a karácsonyi futás Losoncon

Több mint félévszázados hagyományra tekint vissza a Losoncon szervezett karácsonyi futóverseny, amelyet 1967 óta minden évben december 26-án, István napon rendeznek. Az 52.alkalommal megvalósult sporteseményen idén rekordszámú, mintegy 1350 futó merte össze gyorsaságát.

Galéria
+9 kép a galériában

Pavol Baculík, Losonc alpolgármestere, a verseny főszervezője portálunknak elmondta: a karácsonyi futás négy apátfalusi fiú kezdeményezésére indult, akkor még nem versenyként és egyetlen távon, 20 km-en. Majd ez a tradíció folytatódott és évről-évre többen csatlakoztak. Az évek során a távok és a résztvevők száma is változott. „A legtöbben idén is Szlovákiából és Magyarországról érkeztek, de voltak versenyzők Csehországból, Lengyelországból, Ausztriából, Németországtól, Hollandiából és Írországból is”- mondta a főszervező, hozzátéve: ez nem csupán egy sportrendezvény, hanem kulturális és társadalmi esemény is, melynek fő célja, hogy a karácsony a sport ünnepévé is váljon, és az embereket az egészséges életmódra biztassák.

A futóverseny ezúttal is több kategóriában zajlott. A legkisebbek, az óvodások, 6 év alatt, 200 m-es, a 7-12 éves gyerekek minifutásban 3 km-es, a felnőttek 5km-es, 10 km-es és 20 km-es távon, valamint Nordic Walking gyaloglásban álltak rajthoz. Idei újdonság volt a 10 km-es szakasz, mint önálló versenyszám.

Gyurka Dávid, versenyző, Veszprémből érkezett, és 5km-en mérette meg magát. „Nem vettem még részt hasonló rendezvényen, ez lesz az első alkalom. De nagyon ötletesnek tartom, mert végülis az ünnepek alatt az emberek úgyis otthon vannak, sokat esznek-isznak, és ez egy remek alkalom arra, hogy egy kicsit mozogjanak is”- nyilatkozta.

A budapesti Balázs Levente már rutinos versenyzőnek számít. Nyolc évvel ezelőtt, barátai unszolására vágott neki a versenynek, azóta szinte minden évben részt vesz.

„Nagyon megtetszett az egésznek a hangulata. Én a 20km-t szoktam futni. Amikor legelőször voltam akkor talán a 20. voltam, az azt követő években jobb lettem, mert edzettem, és ilyen harmadik, második helyet nyertem. Tavaly pedig első lettem”- mondta.

A futóverseny díszvendége volt többek közt Kerekes Vica, színésznő, aki elmondta, hogy nagyszerű kezdeményezésnek tartja, hogy az embereket karácsonykor is sikerül egy kicsit mozgásba hozni.

Idén az időjárás is kegyes volt a résztvevőkhöz, akik ragyogó napsütésben futhatták le a választott távot. A célba érést követően minden versenyző érmet kapott, kategóriánként pedig a három legeredményesebbet serleggel is jutalmazták.