2023. szeptember 7., 11:29

Régészeti feltárás a Barátkútnál

Idén nyáron tudományos és dokumentációs célú régészeti kutatás folyt a kurinci Barátkút lelőhelyen. A korábbi vizsgálatok szerint kőszerkezeteket rejt a föld, s a mostani ásatás célja az objektumok méretének és funkciójának igazolása volt.

barátkút
A Barátkút forrása
Fotó: Virsinszky Tamás

A két héten át tartó kutatás során 12 régészeti szondát nyitottak Alexander Botoš, a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum régészének vezetésével, ám ezek nem igazolták a korábbi feltételezést, miszerint a terület kőből épült objektumokat rejtene.

A szondákban egy kései bronzkorból (Kr. e. 1500–1200) származó polikulturális települést sikerült kimutatni, továbbá egy kelták által emelt, a La-Téne korból (Kr. e. 3–2. századból) származót, a római korból (Kr. u. 3–4. századból) és a kora középkorból valót (8–11. század), valamint a virágzó és kései középkorra (13–15. század) datálható települést.
régészet
A szonda
Fotó:  Virsinszky Tamás

A régészeti kutatás során feltárt legjelentősebb leletek között szerepel egy vasból készült zabla a La-Téne korból, egy fazekaskorongon készült kerámiaedény töredékei, vésett hullámmotívummal díszített kerámiatöredékek, valamint egy csontfésű töredéke a kora középkorból. Esetében a legelső ilyen jellegű leletről beszélhetünk Gömör-Kishont megyében.

A Barátkút néven ismert régészeti lelőhely kedvező természeti adottságainak, elsősorban természetes vízforrásának köszönhetően igazán alkalmas lehetett a letelepedésre. Ezt bizonyítja, hogy három évezredet átívelő történelmi korszakok nyomaira sikerült bukkanni a területen.

A forrás felett egy kövekből épült, kupola alakú hajlék található, amely valamikor a 19. század második felében épülhetett. Ebben az időszakban a Barátkút a rimaszombati polgárok társasági életének közkedvelt helyszíne, illetve a városiak piknikhelye volt. A Barátkút elnevezés hátterében részben az említett forrás állt, részben pedig az a hiedelem, hogy egykor a johanniták rendjének állhatott itt kolostora.

A múzeum munkatársainak feltételezése szerint a kurinci Barátkút területén valaha egy „grangia” (magtár), azaz a kolostor saját területén kívül eső önálló gazdasági udvar helyezkedett el. Legnagyobb valószínűséggel a Jánosiban lévő bencés kolostorhoz tartozott, s ez az udvar biztosította a kolostorok gazdasági működését.

A Barátkút területén lévő gazdasági udvar elméletét a most fellelt egykori halastó is alátámasztani látszik. A tó gátja téglalap alakú, 82x28 méteres, és összeköttetésben állt a forrással. A régészeti feltárást végző intézmény célja tovább keresni és kutatni az egykori gazdasági udvar maradványait.

Megjelent a Magyar7 2023/35. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.