Radnóti Miklósra emlékeztek Kassán, Szepsiben és Rozsnyón - KÉPEKKEL
A holokauszt és Radnóti Miklós halálának 80., illetve a költő születésének 115. évfordulója alkalmából Kassán, majd Szepsiben és Rozsnyón mutatta be Tóth Péter Lóránt versvándor „Lélek vagyok, élni szeretnék!” című pódiumelőadását.
Tóth Péter Lóránt, Pro Cultura Hungarica-díjas és Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett versvándor idézte meg nagy átéléssel Radnóti Miklós utolsó hónapjait Kőszegi Ábel Töredék című munkája, a Bori notesz és a költő más versei alapján. A rendezvénysorozat Magyarország Kassai Főkonzulátusának támogatásával valósult meg.
„Radnóti Miklós életével és műveivel is tanúbizonyságot tett arról, hogy a humánum képes szembeszállni a legsötétebb erőkkel is, az emberi méltóság és a művészet ereje soha nem törhető meg teljesen, még a legnagyobb szenvedések közepette sem. Verseit a háború és a kényszermunka kegyetlenségei közepette is írta, szembenézve a reménytelenséggel és a halállal. Legutolsó versei, melyeket a munkaszolgálat poklában írt, örök mementóul szolgálnak mindannyiunk számára” – mondta.
Szepsiben a Városi Művelődési Központ adott otthont a rendezvénynek, a közönséget Gergely Adriána, a Csemadok Szepsi Alapszervezetének elnöke és Köteles László, a Csemadok országos alelnöke köszöntötte. A rozsnyói városháza épületében tartott előadáson Michal Domik polgármester és Hetey Ágota főkonzul szólt a nézőkhöz, emlékeztetve arra, hogy Radnóti Miklóst családi kötelékek kapcsolták a Felvidékhez, apai nagyapja Rozsnyón született, édesapja pedig Nemesradnóton látta meg a napvilágot. A költő a település neve alapján választott új vezetéknevet. Gyakran látogatta meg az itt élő rokonságot, felnőttként pedig kedves turista célpont volt számára a Tátra.