2023. október 9., 09:01

Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért díj Danis Máriának

A Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezete hagyományosan a Kiteleptettek Emléknapján adja át a „Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért” Csemadok-díjat is. A díj ötlete, a Pozsonypüspökiből kitelepített Szelepcsényi család leszármazottjától, Szelepcsényi Sándortól származik, akinek a kényszerű távozása után sem szakadt meg a kapcsolata az itt maradt rokonaival, ismerőseivel. A díjat, amelyet Nagy József festőművész tervezett, minden évben egy-egy település javáért munkálkodó személynek vagy szervezetnek ítélik oda.

Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért díj
Fotó: Dunajszky Éva

A Csemadok-alapszervezet elmúlt évi évzáró ülésén az alapszervezet vezetősége a díjat egyhangúlag tevékeny tagjának, Danis Máriának szavazta meg a köz érdekében végzett áldozatos munkájáért.

Áldozatos munka a köz érdekében

„Danis Mária, mindenki Mariskája az alapiskola elvégzése után két évet tanult Pozsonyban a Zoch utcában, majd egy évet a Duna utcán, ahol sikeres érettségi vizsga után a nyitrai pedagógia főiskolán folytatta tanulmányait és 1964-ben matematika-földrajz szakból államvizsgát tett. 1964-től 2000-ig, tehát 36 éven keresztül tanított a csütörtöki alapiskolában ezen belül az utolsó 13 évben helyettesként is” – mondta a díjazott méltatásában Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke és a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezetének elnökségi tagja.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
A díjazottat Jégh Izabella méltatta
Fotó:  Dunajszky Éva

Danis Mária mindemellett gyakorlatot szerzett a néptáncoktatásban és az énekkarok vezetésében is, és az ismereteit nagy szeretettel adta tovább a diákjainak, akikkel több versenyen is szerepelt. Sőt, egy lányokból álló tűzoltó csapatot is vezetett, akikkel a Láng elnevezésű versenyben járási első és kerületi ötödik helyezést értek el. 2000-től 2002-ig nyugdíjasként Szarván is tanított az alapiskolában és szülőfalujában, Püspökin is sok-sok kisdiáknak segített eligazodni a számok birodalmában.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
A díjat Nagy Elza, a Csemadok-alapszervezet elnöke adta át a díjazottnak
Fotó:  Dunajszky Éva

„1957-től a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezetének oszlopos tagja. Az alapszervezet 73 éve alatt rengeteg színdarabban, énekkarban, tánccsoportban szerepelt. Nincs olyan rendezvény, ahol Mariska jelen ne lenne, és munkájával ne segítené a csapat tevékenységét” – ecsetelte méltatásában az elnökség tagja, hozzáfűzve, mindemellett több éve az alapszervezet aktivistája, és a nyolcadik X-szel a vállán is fiatalos lendülettel veti bele magát a munka dandárjába.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
A díjátadó résztvevői
Fotó:  Dunajszky Éva

„Mariska igazi változást jelent szülőhelyének, Pozsonypüspökinek. Hasznos háttér-tevékenységével sokak, főleg a fiatalok példaképe lehetne. Adja a Teremtő, hogy jó egészségben még jó pár évig tevékenykedhessen hitünk, anyanyelvi kultúránk, örökségünk megőrzésében, továbbadásában” – zárta méltatását Jégh Izabella.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Danis Mária továbbra is segíteni szeretné a települését
Fotó:  Dunajszky Éva

A Pozsonypüspöki Magyarságának Megmaradásáért díjat Nagy Elza, a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezetének elnöke adta át Danis Máriának, aki meghatódottan köszönte meg azt. „Nagyon szépen köszönöm a bizalmat mindenkinek, és ígérem, ha egészségem engedi, továbbra is támogatom a szervezetet, a falu munkáját, s minden tőlem telhetőt megteszek Pozsonypüspöki érdekében” – mondta.

Szerelmünk Sisi

A díjátadás után Gubík Ági felvidéki színművészünk előadásában a „Szerelmünk Sisi” című monodráma került bemutatásra, amely Erzsébet királyné életét mutatja be egy kicsit más megvilágításban. A Nógrádi Gábor által írt darab tíz évvel Sisi fiának halála után játszódik egy genfi szállodaszobában, ahol a magyarok kedvenc királynéja végigtekint az életén, ahogyan ő mondja „magában beszél”, vagy inkább szótlan partnerének, a tükörnek.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Gubík Ági -Szerelmünk Sisi
Fotó:  Dunajszky Éva

A történet nem sokkal a halálos merénylet előtt játszódik, s bár valójában nem sejti, hogy hamarosan itt a vég, nyugtalansága, zaklatottsága sejteti, hogy valami történni fog. A Gubík Ági által megformált érzékeny és csapongó, mégis magányos Sisi önmarcangoló gondolatain keresztül sok mindenre keresi a darab a választ, többek közt arra is, miért szerette a császárné magyarokat, miért vonzódott a zsidósághoz, miért volt a kedvenc költője a zsidó Heine, s hogy ki is volt valójában ez a gyönyörű, a bécsi udvar szabályaival gúzsba kényszerített, szabadszellemű, örökké küzdő nő.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.