Pozsony – Szent András-temető: Bikszárdy Vince síremléke
Pozsonyban, a Szent András-temető kápolnája mögötti főút bal oldalán található Bikszárdy Vincének, a múlt század első felében általánosan ismert pozsonyi polgárnak a sírja.
Bikszárdy Vince Pozsonyban született 1894-ben. Tengerészeti kadétiskolába járt, majd a háború alatt a Szent István csatahajón szolgált, s annak katasztrófájakor sok tengerész bajtársa életét mentette meg.
A két háború között Pozsonyban élt. 1938-ban a Magyar Párt listáján indulva a munkásokat képviselve bejutott a parlamentbe, majd az első bécsi döntés után a pozsonyi magyar fiatalok körében végzett szervező munkát.
1939. április 23-én a magyar fiatalokkal a kedvelt kirándulóhelyre, a Vaskutacskára tartottak. A kivonulást a Hlinka Gárda fegyveresei kísérték. Bikszárdyt letartóztatták, s börtönbe szállították. A vallatás közben úgy megverték, hogy másnap belehalt sérüléseibe. A börtönben kiadott jelentés öngyilkosságnak állította be az esetet.
A pozsonyi parlamentben Esterházy János interpellált az ügyben, de érdemleges választ nem kapott. Április 26-án, a temetésén több ezren vettek részt, de a rendőrség a temetőbe csak a családot és a Magyar Párt Esterházy által vezetett küldöttségét engedte be. A gyászbeszédet Esterházy János mondta. A temető előtt a tömeget a lovas rendőrség oszlatta fel.
A rendőrség később is folyamatosan ellenőrzés alatt tartotta a sírt, amelyen rendszeresen jelentek meg nemzeti színű szalagokkal díszített koszorúk, egy alkalommal a nemzeti himnusz szövege is.
Bikszárdy Vince síremlékét a Magyar Párt állíttatta, rajta a domborművet Bártfay Gyula (Bártfay Tibor apja) készítette.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/18. számában.