2020. október 9., 16:55

Pozsony elutasítja, Kassa tárgyalna a városrészek megszüntetéséről

A pénzügyminisztérium által kidolgozott Modern és sikeres Szlovákia (Moderné a úspešné Slovensko) című dokumentum készítői megszüntetnék Szlovákia két legnagyobb városának – Pozsonynak és Kassának városrészeit, és egy vezetés alá irányítanák azokat. A kormány központosításról szóló terveivel kapcsolatban ma sajtótájékoztatót tartottak Pozsony és Kassa városrészeinek polgármesterei. 

Fotó: amč

A városrészek megszüntetését már közvetlenül a reformprogram megjelenésekor élesen bírálták Pozsony városrészeinek polgármesterei. A témával kapcsolatban pénteken sajtótájékoztatót tartottak a főváros és Kassa polgármesterei, ahol ismertették közös álláspontjukat a tervezett reformokkal kapcsolatban.

Pozsony 17, Kassa 22 városrésszel rendelkezik, külön polgármesterekkel és helyi képviselőkkel. Ezen kívül mindkét várost egy központi magisztrátus is vezeti, élén a főpolgármesterrel és a városi képviselőkkel. Újonnan Pozsonyt és Kassát kizárólag egy központi vezetés alá irányítaná a kormány, amelyet a magisztrátus képviselne.
Pozsony elutasítja a városrészek megszüntetését

Pozsony városrészeinek polgármesterei a mai napon tartott sajtótájékoztatójukon elmondták, a magisztrátussal együtt nem zárkóznak el az egyeztetésektől és reformoktól, amelyek hatékonyabb szolgáltatásokat biztosítanának lakosaiknak, ugyanakkor elutasítják a városrészek tényszerű érvek nélküli megszüntetését.

A pozsonyi polgármesterek meggyőződése, hogy elsősorban az állam, a kerületi és helyi önkormányzatok kompetenciáinak effektív megosztásáról szóló kérdést lenne szükséges megoldani.

„Sajnos egyértelmű, hogy a javaslat egyáltalán nem veszi figyelembe az önkormányzatok nagyságát, illetve azok urbanisztikus- és teljesítményszintjét” – mondta Jozef Krúpa, Pozsonybeszterce polgármestere.

Egyben rámutatott a reformtervben található ellentmondásra is, miszerint egyrészt

a javaslat előterjesztői nem akarják a kis településeket összevonni, csak azok kompetenciáit módosítani, ugyanakkor Pozsony városrészeinek esetében megszüntetnék azokat.

„Érthetetlen számunkra, hogy a javaslat éppen a legnagyobb problémára nem nyújt megoldást, éspedig a 15-20 lakossal rendelkező falvak kevésbé hatékony igazgatását illetően. Ellenben olyan városrészek megszüntetését javasolják, amelyek nagyobbak, mint a kerületi és járási városok, és hatékonyan képesek funkcióikat végezni” – mondta Martin Chren, Ruzsinó polgármestere.

Pék Zoltán, Pozsonypüspöki polgármestere figyelmeztetett, maguk

a lakosok aggódnak az adminisztratív teendők hatékonyságát illetően, ha az egyes városrészek megszűnnének.

Lukáš Baňacký, Lamacs polgármestere úgy véli, a lakosok teljes mértékben azonosulnak ezen a szinten a városrészek önkormányzataival. „Már csak azért is, mert mindez a történelmi hagyományokon és az urbanizmuson alapszik, amelynek keretében Pozsony városrészeire különálló egységekként tekintenek” – magyarázta.

Zuzana Aufrichtová, Pozsony-Óváros polgármestere figyelmeztetett, Kassán is korábban azt fontolgatták, hogy csökkentik városrészeinek számát, ami megtakarításhoz vezetne. Később azonban mindez meg lett cáfolva.

Az elemzés kimutatta, hogy ha megszüntetnék a városrészeket, a városi képviselőknek az üléseken 150-200 pontot is át kellene tárgyalniuk, amiért megfelelő fizetés is járna”

– magyarázta Aufrichtová. A polgármesternő szerint így ezek a plus költségek egyenlőek lennének azzal az összeggel, amelyet a városrészek helyi képviselői kapnak.

Kassa tárgyalna a szakemberekkel az önkormányzati reformról

Kassa városrészei készek a szakértőkkel együtt megoldásokat keresni a helyi önkormányzatok reformjával kapcsolatban,

hogy az hatékonyabban és optimálisabban működjön a lakosok javára. Ugyanakkor kritizálták a javaslat előterjesztőit, hogy a városrészek megszüntetésének témáját nem vitatták meg velük.

„Szeretnénk együttműködni a kormánnyal a tervezett változásoknál” – nyilatkozta Ján Nigut, a Kassai polgármesterek tanácsának elnöke. Elmondása szerint figyelembe kell venni, hogy Kelet-Szlovákia elnéptelenedik, esetében ezért azt kell szem előtt tartani, milyen lesz a lakottsága a jövőben. A reformterv csupán a pénzügyekről beszél, nem arról, amire a lakosoknak szükségük van az egyes településeken – mondta Nigut.

Marcel Vrchota, Kassa-Nyugat, vagyis Kassa legnépesebb városrészének polgármestere elmondta,

fontos kommunikálni a pénzügyminisztériummal, amely ezt a reformtervet előterjesztette. Vrchota szerint egy ilyen reform nem valósulhat meg anélkül, hogy a tárca ne kérdezze meg erről Kassa lakosait, és azok választott képviselőt.

Jaroslav Hlinka, Kassa-Dél polgármestere is megdöbbentőnek tartja, hogy a pénzügyminisztérium nem beszélte meg ezt a témát az érintettekkel. Mint elmondta, az megjelent reformterv nem volt átbeszélve a Szlovákiai Városok és Falvak Szövetségével (ZMOS) sem.

„Az egész közigazgatási reform egy mondattal van jellemezve, vagyis hogy meg kell szüntetni Pozsony és Kassa városrészeit. Más városokkal és településekkel kapcsolatban semmi konkrétumot nem tartalmaz” – mondta Hlinka, hozzátéve, hogy mindezt komolytalannak tartja.

Kassa esetében már a múltban is szóba került egyes városrészek összevonása, amelyre végül nem került sor. Jelenleg Kassa 22 városrésszel rendelkezik, amely több mint Pozsonyban.

Matovič: „Betegesnek tartom, hogy egy városnak több száz képviselője legyen”

Igor Matovič (OĽANO) kormányfő pénteken tartott sajtótájékoztatóján elmondta, az a tény, hogy a Modern és sikeres Szlovákia című reformterv részekén szerepel Pozsony és Kassa városrészeinek megszüntetése, azon elemzők véleménye, akik ezt a dokumentumot és a megtárgyalásra váró javaslatokat készítették. Egyben hozzátette, személy szerint nem tudta, hogy az Eduard Heger (OĽANO) pénzügyminiszer által beterjesztett javaslatok között a két nagyváros városrészeinek megszüntetése is szerepel. 

Arra a kérdésre, mit gondol az említett javaslatról Matovič azt válaszolta: „Betegesnek tartom, hogy egy városnak több száz képviselője legyen, mindegy hogy Kassáról vagy Pozsonyról van szó”.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.