Pörgött a szoknya, zengett a dal - KÉPEKKEL
A Csemadok Érsekújvári Járási dal- és táncünnepélye zajlott szombaton a muzslai szabadtéri színpadon. Fellépőkből és nézőkből nem volt hiány, hiszen már régóta nélkülöznünk kellett a többek közt a hagyományéltető rendezvényeket is.
A vendégeket és a nézőket a község polgármestere Farkas Iván köszöntötte, a Csemadok Érsekújvári választmánya, a Csemadok muzslai alapszervezete és Muzsla község nevében.
Kantár Éva, a Csemadok Érsekújvári választmányának elnökasszonya visszatekintett az elmúlt évekre, melynek alapján elmondhatjuk,
a Csemadok hagyományt teremtett ezzel a rendezvénnyel.
"Hatodik alkalommal gyűltünk össze Muzslán, a járás igaz magyar falujában a járási dal- és táncfünnepélyre. Példás múlttal rendelkezik a település, ami a néphagyomány és kultúra fennmaradását illeti. Ez a falu ad otthont nem csak a Csemadok országos és járási rendezvényeinek, de a Dunamenti Tavasz gyermekszínjátszó fesztiválnak, konferenciáknak, versenyeknek. Működik a faluban egy éneklőcsoport, a gyermekek számára pedig évente tábort szerveznek” – emelte ki az elnökasszony.
A fellépőket a tizenkét éves Sztruhár Mátyás konferálta fel, csokorba foglalva a dalárdák, együttesek és csoportok rövid történetét is.
Az Udvardi Dalárda minden dalos kedvű férfija fiatal korától szerepelt Csemadok rendezvényeken. Ebben nőttek fel és ma is büszkén vállalják a CSEMADOK márkanevet. Kisújfaluról két csoport érkezett. Az Ösztövér néptánccsoport táncolni vágyó fiatalokból áll, a Rozmaring pedig 16 éve alakult, ők minden évben új koreográfiaval mutatkoznak be.
A szőgyéni Szőlővirág népdalkör tagjai hangszeres kísérettel énekelnek, sikeresen szerepeltek a Bíborpiros Szép Rózsa elnevezésű országos népzenei vetélkedőn. A bényi Pántlika gyermek néptánccsoport 3 éve alakult, lelkesen készülnek, hogy a helyi hagyományokra építve bemutassák gazdag néptáncvilágunk egy-egy szeletét.
A Járási dal- és táncünnepélyen már hagyomány, hogy a szomszédos járásokból is meghívást kap egy-egy hagyományőrző csoport.
Most a komáromi járást az ímelyi nyugdíjas klub és az ímelyi Fagyöngy népdalkör képviselte. A nyugdíjasok a 2020-as Ki Mit Tud-on aranysávos helyezést értek el, a Fagyöngy pedig szerepelt már Drezdában is. A szórványvidékről érkezett a Csitári menyecskekórus, akik 2005-ben elnyerték a Bíborpiros Szép Rózsa nívódíját. A Nyitrai járás után a szintén szomszédos Lévai járás csoportja lépett fel. Az Érsekkétyi Pacsirta Éneklőcsoport 45 évvel ezelőtt alakult. Számos országos és nemzetközi megmérettetésen értek el kiváló helyezést, aranysávos minősítést.
Az Udvardi Asszonykórus 35 éve működik. A férfi dalárdával egyetemben évente képviselik a Zsitva menti települést a hagyományőrző rendezvényeken. A Tardoskeddi Férfikar 1972-ben alakult. A csoport jó eredménnyel szerepelt több népzenei fesztiválon, valamint a Bíborpiros Szép Rózsa országos döntőjében, többször arany fokozatú minősítést értek el. Vegyes csoportjuk is működik. A bélai Csemadok alapszervezet mellett működő Kék Szivárvány asszonykórus rendszeres fellépője a régió rendezvényeinek.
A szímői Rozmaring citera és népdalkör 36 éve , a citerások csoportja 11 éve alakult. Magukénak tudhatják a Bíborpiros Szép Rózsa és a Ködellik a Mátra népzenei fesztivál aranyminősítését, Egerben Aranypávások lettek, továbbá elnyerték Szímő község Faludíját és Polgármesteri Díjban is részesültek. Az Érsekújvári Csemadok népdalköre a népzene iránti szeretet szeretné erősíteni. A Szalkai Rikkancsok tánccsoport 2012 óta működik, céljuk a népszokások, a népviselet átörökítése.
Az 1972-ben alakult kürti Bokréta vegyeskórus Egerben a Palócgálán öt alkalommal mutatkozott be, ahol Arany és Arany Páva minősítést értek el. 2011 novemberében pedig elnyerték a fesztivál nagydíját. A nagykéri vegyes éneklőcsoport szintén a hetvenes években alakult. Több alkalommal sikeresen szerepeltek a Bíborpiros Szép Rózsa népzenei versenyen, a szakmai zsűri kétszer nívódíjjal jutalmazta szereplésüket. A férfi éneklőcsoport nagykéri katonadalokkal elnyerte a Vass Lajos nagydíjat és különdíjat Budapesten.
A Járási dal- és táncünnepély az est folyamán az Érsekújvári Operettkvintett zenés műsorával folytatódott.
Nézzünk bele mi is a műsorba a képek segítségével.