Pogány Erzsébet-díj a közösségépítőknek
A rimaszombati Kastély Panzióban tartotta közgyűlését a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) társulás. A közgyűlést követő ünnepi fogadáson harmadik alkalommal adták át a Pogány Erzsébet-díjat.

A társulás néhai igazgatójáról elnevezett kitüntetést idén Győri Margit kapta, Laczkó Lajos pedig posztumusz díjazott lett.
A Szövetség a Közös Célokért társulás által megalapított díjjal a kuratórium tagjai Pogány Erzsébetnek állítanak emléket. Az elismerésre olyan személyeket lehetett javasolni, akik legalább tíz éve részt vesznek a civil életben, akik példamutatók a közösségépítésben és szervezésben, fáradhatatlan tevékenységet folytatnak és munkásságuk a Felvidékhez kötődik.
Az alapítók a díjat mindig Erzsébet napjához igazítva adják át, az ünnepség pedig egyben tisztelgés és főhajtás a néhai igazgató szorgalmas, áldozatos munkája előtt.
Az idei díjazottakat Fekete Irén, a kuratórium elnöke jelentette be. A posztumusz díjazott munkáját Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke méltatta.
– A 2020-ban, 68 évesen elhunyt Laczkó Lajos neve egyet jelentett a borsi Rákóczi-kastéllyal és a felvidéki magyarság ügyével. A II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás elnökeként 2011-től haláláig vezette, szervezte a rábízott közösség kulturális programjait, közművelődési és hagyományőrző eseményeit.
A 2021-ben rendezett ünnepélyes átadást sajnos Laczkó Lajos már nem élhette meg. Lelkiismeretes, önfeláldozó és segítőkész magatartásával méltán vívta ki környezete elismerését. Életével és közösségével hozzájárult, hogy II. Rákóczi Ferenc szülőhelye, Borsi Európa közkincsévé, magyar Betlehemmé váljon – fogalmazott Bárdos Gyula. A Laczkó Lajosnak ítélt posztumusz díjat Szegedy Mária, a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás alapító tagja vette át.
A Pogány Erzsébet-díj harmadik évfolyamának díjazottja Győri Margit lett.
A dunaszerdahelyi székhelyű FEMIT (Felvidéki Magyar Ifjúságért Társulás) alapító elnöke csaknem két évtizede dolgozik a csallóközi és mátyusföldi fiatalok és a hátrányos helyzetű családok megsegítéséért, támogatásáért, amelyet a mai napig lelkesedéssel, kitartással végez. Munkája elismeréseként vehette át a Pogány Erzsébet-díjat.
Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója méltatásában elmondta, Győri Margit az életét tette fel a fiatalokkal való foglalkozásra.
Győri Margitot méltatva hangsúlyozta, tevékeny és határozott vezetőről van szó, egy cserkészről, aki szívén viseli a vele kapcsolatba kerülők sorsát.
– Munkájával, tevékenységével és hivatásával egyaránt segíti az embereket – húzta alá Hideghéthy Andrea.
Győri Margit a díjat Fekete Iréntől, Gubík Lászlótól, a SZAKC elnökétől és a díj névadójának özvegyétől, Pogány Tibortól vette át. A SZAKC célja, hogy a kitüntetéssel másokat is a felvidéki magyar közösség fáradhatatlan és felelősségteljes segítésére ösztönözzön.
Megjelent a Magyar7 hetilap 47. számában.