2023. október 28., 14:47

Pályázatírás – segítséggel

A múlt héten Nyitra megye Segítségnyújtó Központot nyitott Párkányban a gimnázium épületében. A központ célja, hogy segítse az önkormányzatokat a pályázásban, elsősorban tájékoztatással, de ingyenes pályázatírással is. Nyitra megye területén tíz központ megnyitását tervezik.

pályázat
Fotó: Bokor Klára

A megye célja, hogy közelebb kerüljön a régiókhoz, így anyagilag is támogatja a központot, amely a Déli Régiófejlesztési Ügynökség mellett működik. Munkatársai szlovákul és magyarul adnak tájékoztatást, emellett szakmai találkozókat is terveznek. Nagy könnyebbség lesz ez Párkány városának, a falvaknak, vállalkozóknak, civil szervezeteknek a pályázati lehetőségek elérése, az uniós programok és a beruházások koordinálása terén. 

Megújulva a régió szolgálatában

A párkányi Segítségnyújtó Központ vezetője Csókás Judit lett, aki egyben a Déli Régiófejlesztési Ügynökség igazgatója. Munkatársa Kondé Nagy Mónika projektmenedzser. 

– Legfőbb feladatunk a tájékoztatás, első körben pedig a 2021–2027-es pályázati időszak integrált területi beruházások projektjeiben nyújtunk segítő kezet az önkormányzatoknak, vagyis ezeket ingyenesen megírjuk, előkészítjük. Természetesen egyéb pályázatokban is segítünk a hozzánk fordulóknak. Huszonkét község és Párkány városa tartozik hozzánk – mondta el az új igazgató. Hozzáfűzte, ő főállásban, segítője félállásban, az ügynökség elnöke, Geri Valéria pedig társadalmi munkában végzi feladatait.  

A Segítő Központ megnyitóján Farkas Iván, megyei képviselő, Muzsla polgármestere a régiófejlesztési ügynökség történetét is felvázolta. Elmondta, 2006-ban parlamenti képviselőként szólította meg Gyurovszky László akkori régiófejlesztési minisztert, hogy utolsóként vegye fel Párkányt a hálózatba. Voltak komoly sikerei, főleg a felfutás időszakában óriási volt az elhivatottság, komoly projekteket tudtak beadni és megvalósítani. Az utóbbi öt évben jött egyfajta elsorvadás, ezért tavaly eldöntötte az igazgatótanács, nem hagyják veszni az egészet.

 – Nyitra megye elnöke, Branislav Becík tavaly tett egy nagyon komoly ígéretet, hogy Párkányban, a megyeszékhelytől legtávolabb eső városban is létrejöhet ilyen központ, ahol a megye anyagi támogatása összekapcsolódik az ügynökség szakmai potenciáljával. Most revitalizálva újra megnyílik mind az ügynökség, mind a Segítségnyújtó Központ a gimnázium épületében. Ennek lesz olyan vetülete is, hogy a gimnázium tanulói szervezett, de egyéni módon is belepillanthatnak a központ munkájába – fogalmazott Farkas Iván.   

Nyitra megye jól áll

Branislav Becík, Nyitra megye elnöke üdvözlő beszédében elmondta, Udvard volt polgármestereként nagyon átérzi azokat a gondokat, melyekkel az önkormányzatok küzdenek. 

– Elengedhetetlen, hogy meghosszabbított kezünk kinyúljon a régiókba ezek által a segítő irodák által is. Alapításuk célját egy rövid mondatban meg lehet fogalmazni: Segítséget nyújtani a pályázatok megírásában. Ha sikeresek akarunk lenni, akkor pályázni kell, hogy minél kevesebbet kelljen költeni saját kasszánkból – fejtette ki a megyeelnök. 

Kitért arra is, első körben az önkormányzatok integrált területi projektjeiben segít az iroda, mert szeretnék, hogy ezek december 31-ig olyan stádiumba kerüljenek, hogy akár építési engedélyekért is folyamodni lehessen. Égetően fontosnak tartja az uniós alapok lehívását is. Jelenleg úgy néz ki, a felálló kormány a források 50 százalékát a megye hatáskörébe utalja, hiszen helyben tudják leginkább, mi hiányzik a régióból.

Sikeres példaként említette Lengyelországot, ahol az uniós fejlesztési alapok lehívását szintén a megyékre utalták és száz százalékban sikerült is felhasználniuk a forrásokat. Más megyékhez viszonyítva, pályázati felkészültségben Nyitra megye jól áll, még arra is van esély, hogy kereten felül juthasson fejlesztési forráshoz. A januárban létrehozandó idegenforgalmi és turisztikai minisztériumnál is lobbiznak majd forrásokért, főleg a borturizmus fejlesztésére és a szálláshelyek számának növelésére.  

Segítőközpont Párkány
Fotó:  Bokor Klára

Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke rámutatott, az INRERREG 160 milliós keretösszegéből is meríthetnek, amelynek köszönhetően már számos nagy beruházás megvalósult. Ilyen az Ipoly-híd, a szociális létesítmények, a Karva–Párkány kerékpárút. Kiemelte, a sikeres pályázatok egyre fontosabbak lesznek a fejlődés szempontjából. 

Az átadó után a megye szakemberei tájékoztatták a polgármestereket a fejlesztési tervekről.  

Megjelent a Magyar7 2023/43.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.