Összefogással az ukrajnai háborús menekültekért a Komáromi járásban
Magánszemélyek, önkormányzatok, cégek, egyházi és civil szervezetek egyre összehangoltabban igyekeznek adományokkal és szálláslehetőségekkel segíteni az ukrajnai háborús borzalmak elől menekülőknek. A Komáromi járás négy városában érdeklődtünk a segítségnyújtás folyamatáról és módjairól.
Komáromban az adományokat a városi rendőrség épületében minden nap 24 órán át le lehet adni. Főképp nem romlandó, tartós élelmiszerekre, így pástétomokra, félkész ételekre, instant levesekre, kekszekre és tisztálkodási szerekre van szükség. A felajánlásokat az info@komarno.sk e-mail címen lehet jelezni.
– tudtuk meg Keszegh Bélától, Komárom polgármesterétől.
Gútán Pikáli Róbert magánvállalkozó és társai kezdeményezésére, már a szombati mezővárosi termelői piacon, a város vezetőségével együtt tartottak adománygyűjtést. Majd a városban áttértek a Gúta Város által biztosított központi koordinációra. Március 1-től a helyi szövetkezet nagytermében naponta 8-16 óra között működtetnek központi gyűjtőhelyet, amely a Híd utcáról közelíthető meg. Az átvett adományokat szétválogatják, becsomagolják és listázzák. Minden szállítmány csak pontos szlovák és ukrán nyelvű leírással együtt juthat át a szlovák-ukrán határon, majd a kárpátaljai Nagydobronyba érkezik.
– árulta el Koczkás Beáta, Gúta alpolgármestere.
Hozzátette: a nagydobronyi polgármesterrel folyamatosan telefonon tartják a kapcsolatot, s a kérése alapján most számukra a legfontosabb a tartós élelmiszer (konzervek, cukor, tésztafélék, levesporok, szárazsütemény, csokoládé), valamint a fertőtlenítő és tisztálkodási szerek (sampon, szappan, toalettpapír, pelenka, nedves kéztörlő). A város www.kolarovo.sk honlapján, a GútaTV oldalán és Facebookon rendszeresen tájékoztatják a polgárokat a gyűjtéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról és a segítségnyújtás aktuális lehetőségeiről.
Ógyallán is folyik az adománygyűjtés, miközben készülnek az ukrajnai menekültek fogadására.
– mondta el portálunknak Darázs Szilvia, a kultúrház vezetője.
A pénzadományokat állami vagy karitatív szervezetek transzparens számlájára lehet átutalni. Például a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) ezen számlájára: SK25 0900 0000 0051 8801 0894.
Azt is megtudtuk, hogy kedden találkoztak egymással a városi önkormányzat, a Vöröskereszt Ógyallai Helyi Szervezete, az ADOS gondozószolgálat és a Prosocia Polgári Társulás, valamint a városban működő egyházak képviselői azért, hogy egyeztessék az ukrajnai menekültek megsegítését célzó lépéseiket, s felkészüljenek a városba való esetleges érkezésükre. Már több magánszemély is jelezte, hogy szívesen nyújtana szállást a rászorulóknak.
Naszvadon is javában folyik az adománygyűjtés. Munkanapokon 9-17 óra között takarókat, párnákat, mobil ágyakat, ágyneműt, tartós élelmiszerféléket, valamint higiéniai és egészségügyi szereket, illetve pelenkákat, továbbá női és gyermekruházatot várnak a helyi nyugdíjasklubban, amellyel együtt szervezi a gyűjtést a városi önkormányzat.
– nyilatkozta a Ma7-nek Molnár Zoltán, Naszvad polgármestere.
A szükséges dokumentumok hiányában ugyanis előfordulhat, hogy a humanitárius szállítmányokat a határátkelőhelyeken lefoglalják, s azokat a civil lakosság helyett a harcoló csapatoknak továbbítják. A cél ugyanis nem az adományozók egymás közti versengése, hanem a koordinált, lehető leghatékonyabb segítségnyújtás.