Össze kell húzni a nadrágszíjat Füleknek
Azon felül, hogy az új típusú koronavírus elsősorban az egészségi állapotunkra van kihatással, a megszorító intézkedések komoly gazdasági következményekkel is járnak. A krízis miatt Fülek önkormányzata több mint 1 millió euró bevételkieséssel számol.

A rendkívüli helyzet miatt az önkormányzat a legutóbbi képviselő-testületi ülésen módosított költségvetést hagyott jóvá. Mágyel Andrea, hivatalvezető elmondta: a jóváhagyott költségvetés 5%-os GDP csökkenéssel, illetve a kormány két hónapos korlátozó intézkedéseivel számol.
– mondta a hivatalvezető.
„A testületi ülés előtti napon közzétették a Pénzügy-politikai Intézet (IFP) előrejelzéseit, melyek szerint a két hónapos korlátozások esetén a GDP 7,2 százalékkal csökken. A legrosszabb forgatókönyv 12,5 százalékos visszaeséssel számol, ami számunkra katasztrofális lenne. Összehasonlításképpen: a 2009-es válság idején a visszaesés 5,5 százalék volt” – tette hozzá a polgármester.
Az önkormányzat ezért kereste a spórolás lehetőségeit. Az első intézkedés nyomán a polgármester a rendkívüli állapot teljes időtartamára lemondott 42,3%-os fizetésemeléséről, így a törvény által megszabott polgármesteri alapfizetésért dolgozik. Hasonlóképpen az alpolgármester is az alapbért kapja.
Mihály Judit főellenőr szintén a fizetésemelésről, 12 városi képviselő pedig képviselői fizetéséről mondott le a válság idejére. Három MKP-s képviselő polgári társulásoknak ajánlotta fel fizetését. A testület továbbá jóváhagyta a bizottságok felfüggesztését erre az időre.
Az FTC polgári társulás ebben az időszakban nem részesül a városi költségvetésből származó támogatásból. A város vezetése felhívta továbbá azon polgári társulások figyelmét, melyek a városi kasszából ebben az évben támogatást kaptak, hogy bírálják felül az összeg felhasználását.
„A rendezvények megtartását egyébként sem engedélyezik, nekünk pedig minden cent számít“- mondta a polgármester.
A megszorításokat a városi alkalmazottak is érezni fogják. Őket az önkormányzat három kategóriába sorolta. Az elsőbe a Közhasznú Szolgáltatások, a városi rendőrök, a roma polgárőrség, a szociális terepmunkások és a közösségi központ dolgozói tartoznak, akik a továbbiakban is érintkezni fognak a lakosokkal. Valamint az alapiskolák tanárait is ide sorolták.
– mondta a polgármester.
A második kategóriát a nevelőnők, az iskolai és óvodai étkezdék szakácsnői, a takarítónők és az óvónők alkotják, akiknek az önkormányzat ebben a helyzetben nem tud munkát biztosítani.
– tette hozzá a polgármester.
Az utolsó kategóriába a városi hivatal és a kulturális intézmények munkatársai tartoznak, kiknek az önkormányzat 80%-ra csökkentette a munkaidejét, ezzel arányosan a fizetését is.
Az önkormányzat megszorításokat hajtott végre a beruházások terén is. A tervezett projektek közül csak azok valósulnak meg, melyekre a város már aláírta a támogatási szerződést.
– magyarázta a polgármester.
Ami a járdákat illeti, csak azok helyreállítása fejeződik be, melyek az optikai kábelek lefektetése során sérültek. A Közhasznú Szolgáltatások új berendezéseibe történő beruházásokat szintén felfüggesztik. Csökkentették továbbá a Városi Művelődési Központ és a Füleki Vármúzeum fenntartására szánt évi juttatást is.
A válságkezelő intézkedések nagyjából 823 ezer eurót takarítanak meg a városnak.
„Az előrejelzések folyamatosan változnak, lehetnek ennél rosszabbak is. Ha nem tapasztalunk javulást, elbocsátásokra is szükség lesz. A teljes jövedelemkiesés befolyásolhatja a kormány döntését, miszerint akár az önkormányzatok is jogosultak lehetnének pénzügyi kompenzációra, nemcsak a vállalkozások. Hiszen mi is munkáltatók vagyunk, a kistérségünkben a második legnagyobbak“- zárta a hivatalvezető.