Online testületi ülést és videóchates „rokonlátogatást“ terveznek Gútán
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos időszerű intézkedésekről április 16-án a gútai városi hivatalban újabb sajtótájékoztatót tartottak, s tettek elérhetővé a világhálón.

Horváth Árpád polgármester köszönetet mondott a lakosságnak a húsvét alatt tanúsított fegyelmezettségéért és türelméért. Kiemelte, hogy
a rendőrökön és a hivatali dolgozókon kívül a polgárok egymást is figyelmeztetik a védőmaszk viselésének fontosságára.
Megemlítette azonban az ünnep méltóságát zavaró, nagy motorokon 80-90 km/ó-s sebességgel száguldozókat, és a helyi Hédi bolt kirablását is. Bízik abban, hogy gyorsan lefülelik, és sajátos karanténba helyezik a tetteseket.
Majd bejelentette: ma
beindult a nagyszabású fertőtlenítő akciójuk, amely során a város tisztító-csapata előbb a tömbházaknál lévő konténerek környékét fertőtleníti, pénteken pedig kivonul a Dankó Pista-telepre,
ahol majd a 12 lakásegység közös helyiségeinek és lépcsőházának tisztítására összpontosít. Jövő hét elején sort kerítenek a közterületekre, így a parkok, padok és a buszmegállók fertőtlenítésére is. Megnyugtatásul hangsúlyozta: egészségóvó vegyszereket fognak használni.
Majd Murányi György, a helyi idősek otthonának igazgatója elmondta: mivel az országban az elsők között zárták be a gútai intézményüket, immár 41 napja zárva tartanak.
További türelemre intette az ott élő időseket, akiket nem látogathatnak a hozzátartozóik, s ők sem hagyhatják el az otthont. A bezártságuk alatt csak egymást kisebb csoportokban váltva mehetnek ki az udvarra, virágot ültetgetnek, beszélgetnek.
- fogalmazott. Megtudtuk: még fogadják az időseknek küldött csomagokat, de a helyzet romlása esetén ez is változhat, mert elsődleges szempontnak a lakók biztonságát tartják, akiknek az átlagéletkora 88 év. Új lakókat a járvány idején nem vesznek fel, s a kieső bevételük kapcsán a városvezetés anyagi kompenzációt ígért. A kisebb beruházásaikat is leállították, mert most a védekezésre kell a pénz.
Három szobát elkülönítőnek nyilvánítottak, ahol szükség esetén izolálhatják a koronavírus-gyanús vagy influenzás betegeket.
Válságtervet is készítettek arra az esetre, ha romlana a járványügyi helyzet. Annak keretében kiválasztották azokat a munkatársaikat, akik ügyeletesként akár több hetet is az otthonban tölthetnének, s kellő élelmiszer-tartalékot is biztosítottak. A közeljövőben lehetővé szeretnék tenni azt, hogy az idősek videóchaten át kommunikálhassanak a hozzátartozóikkal, ami valószínűleg a mentális állapotukat is kedvezően befolyásolhatja.
Finta Zoltán hivatalvezető közölte,
egyelőre nincs változás a városi hivatal ügymenetében. Továbbra is hétfőn és pénteken 8-11, szerdán pedig 14-17 óra között fogadják az ügyfeleket.
Prioritást élvez azonban a biztonságosabb elektronikus kommunikáció, és telefonon is folyik az ügyintézés. Hozzátette: várhatóan április 27-től mindhárom napon hosszabb ügyfélfogadási időt vezetnek be.
Mielőtt Viola Miklós doktor, a városi egészségügyi és szociális bizottság elnöke szót kapott, Horváth Árpád megjegyezte: mivel a Komáromi Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) Gútán sem engedélyezi a piac megnyitását, ezért a város is segítséget kíván nyújtani a termények és palánták értékesítésében.
Aztán a sebészorvos kiemelte: a
szigorításoknak köszönhető, hogy egyelőre sikerül kordában tartani a járványt.
Mindenkinek köszönetet mondott a járványügyi előírások betartásáért, s további kitartásra sarkallt. Azt gondolja, hogy bár Gútán még nincs igazolt koronavírus-fertőzött, de e városban is élhet tünetmentes hordozó, ezért is szükséges úgy viselkedni, mintha mindenki fertőzött lenne: továbbra is szájmaszkot kell viselni, és tartani kell az egymás közti 2-2,5 méteres távolságot.
Végül felhívta a figyelmet arra, hogy
a Komáromi járásban is elkezdődtek a tesztelések. A kórházban végzendő ingyenes törletvétel azonban csak a körzeti orvos általi beutalóval vehető igénybe.
Anélkül ugyanilyen, ám fizetős szolgáltatást az AlphaMedical és a Medirex magánlaboratóriumban 60-70 euróért nyújtanak.