2020. február 2., 16:41

Okos Csaba és a Sólyom Gyermekei

A többszörös világrekorder tradicionális távlövő íjász, Mónus József nem mindenkinek készít saját kezűleg névre szóló íjat. Interjúalanyunknak, a csatai Sólyom Gyermekei Polgári Társulás vezetőjének, Okos Csabának készített. Okos Csabának köszönhetően sok-sok rászoruló gyermek lett gazdagabb felejthetetlen élményekkel. Rengeteg más mellett az ő jóvoltából vízilabdáztak a székely árvák Kiss Gergellyel és Steinmetz Barnabással, többszörös olimpiai bajnokokkal.

Galéria
+1 kép a galériában
Okos Csaba a Turay Ida Színházban
Fotó: Okos Csaba

Mikor, milyen indíttatással vette kezdetét a magyar közösség érdekében végzett szervezett ténykedése?

Közösségi szerepvállalásom A Magyar Megmaradásért Polgári Társulás tagjaként 2010-ben indult. A Ferencváros mérkőzéseire járva ismerkedtünk meg Budapesten azokkal a futballszurkolókkal, akiknek a társaságában hamarosan Sepsiszentgyörgyre utaztunk, ahol rengeteg olyan különleges élménnyel gazdagodtunk, amelyek inspiráltak, és befolyásolták a későbbi tevékenységem.

Fel tudna idézni egyet ezek közül?

2011-ben, amikor Máréfalván jártam, az egyik ottani tanárnővel meglátogattuk a Dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekvédelmi intézményét, az Összefogás Háza Napközi Otthont. Amikor megkérdeztük az egyik helyi kisfiút, hogy mit hozott neki a Jézuska, ő ragyogó szemmel válaszolta, hogy csokit kapott. A tekintetét azóta sem felejtem el; a könnyeink is kijöttek. Ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy amennyire tőlem telik, igyekezni fogok segíteni ezeken a nehéz helyzetben élő, szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeken.

Sokat hallani a Böjte Csaba által megálmodott erdélyi, székelyföldi intézményekről. Meglátása szerint milyen szerepe van egy-egy ottani napközi otthonnak a gyerekek életében?

Az erdélyi otthonokat járva azt tapasztaltuk, hogy húszból tizenöt gyerek egy hónapon át nem jutna hozzá főtt ételhez, ha nem működnének ezek az intézmények, s a tanulmányi eredményeik sem lennének elfogadhatóak, mert otthon, sajnos, végképp nem foglalkoznak velük.

Szóval ide vezethető vissza a szociálisan hátrányos helyzetű erdélyi árvák felvidéki táboroztatása és üdültetése is…

Egyrészt igen, másrészt pedig egy dunamocsi Kárpátia-koncerten mesélték A Magyar Megmaradásért Polgári Társulás dunaszerdahelyi tagjai, hogy évről évre gyermektáborokat szerveznek. Eleinte mi is ezt a kezdeményezést támogattuk, főleg élelmiszeradományokkal, később, 2013 októbere után, a társulás Duna menti és Alsó-Garam menti szervezetének létrehozásával, a csatai Baross Gábor Alapiskolával együttműködve már önállóan is szerveztünk ilyen jellegű rendezvényeket.

A Magyar Megmaradásért Duna mente és Alsó-Garam mente Polgári Társulás vezetőjeként első alkalommal 2014 nyarán szerveztem egy üdültető tábort Zetelakáról, Varságból, Oroszhegyről, Balánbányáról, Sepsiszentgyörgyből, Marosvásárhelyről, Máréfalváról, Hargitafürdőből és Székelyudvarhelyről érkező székely árváknak.

Az erdélyi gyermekekhez felvidéki fiatalok is csatlakoztak. Hozzá kell tenni, hogy amikor a székely árvák nehéz sorsán segítünk, akkor mi, a Felvidéken is erőt merítünk a hagyományaikat éltető életmódjuk és az erős nemzeti öntudatuk láttán.

Mégis érte kritika, hogy kizárólag a székelyföldi gyerekekkel foglalkozik, nem pedig a helyiekkel…

Eleinte sokat bíráltak emiatt, alaptalanul, hiszen egyrészt Kárpátaljára és Délvidékre is járunk, másrészt pedig természetesen felvidékieket is támogatunk; igaz, nem otthonokat, hanem rászoruló családokat. Családokat, akiket nyilvánosan sosem szoktam megnevezni, ahogy azt sem tesszük közzé, hogy pontosan mivel, mennyi pénzzel támogatjuk őket. Persze, ha valaki komolyan érdeklődne, illetve szeretné leellenőrizni a társulásunk adományait, megmutatjuk neki a feljegyzéseinket; én azonban nem érzem segítségnek ezen információk nyilvános megosztását, ugyanis a rászoruló gyermekek esetenként gúnyolódó megjegyzéseket kaphatnak jobb sorban élő iskolatársaiktól.

A szűkebb régiónkban egyébként sok olyan gyerek van, aki sokkal jobban örül az élelmiszernek, mint bármilyen tárgyi ajándéknak.

Előfordult, hogy az anyagi támogatás mellett élelmet adományoztunk, de az is, hogy mi fizettük ki a gyerekek buszbérletét, hogy a téli hidegben ne gyalog kelljen eljutniuk az iskolába. A bennünket kritizálóknak tudniuk kell, hogy két alkalommal olyan tábort is szerveztünk, aminek keretén belül felvidéki gyerekeket vittünk Erdélybe és Délvidékre, számukra teljesen ingyenesen. Fontosnak tartjuk, hogy – határokon innen és túl – megismerjék egymást a Kárpát-medencében élő fiatalok.

Később kivált A Magyar Megmaradásért Polgári Társulásból, és attól független civil szervezetet hozott létre…

Így van. Néhány dologban nem értettünk egyet, s az idő múlásával is egyre világosabbá vált, hogy van némi különbség az értékrendünk között. Elmondhatom viszont, hogy egy-egy esetet leszámítva békés volt az elválásunk. Azóta sincs köztünk harag, mindenki teszi a saját dolgát. A mai napig előfordul, hogy egyeztetünk, ha valamilyen rendezvény időpontját tűzzük ki. 2015-ben azzal a céllal hoztuk létre a Sólyom Gyermekei Polgári Társulást, hogy a nemzeti öntudat erősítésével, a hagyományaink tovább éltetésével, nemzeti ünnepeink megtartásával továbbra is az egész Kárpát-medence magyar fiataljainak az összefogásáért munkálkodhassunk. Sok más mellett a kispályás labdarúgótornáink elsődleges célja is az, hogy barátságok köttessenek anyaországi, felvidéki, erdélyi, kárpátaljai és délvidéki fiatalok között.

Mivel ez nem egy egyszemélyes munka, nyilván segítői is vannak… A helyi fiatalok is bekapcsolódnak rendezvényeik szervezésébe?

Hála Istennek, sok fiatal van, akik szívesen segítenek; elég, ha csak a farnadi Mácsadi Istvánt említem meg, aki tizenkét éves korától a lelkes segítőink közé tartozik. Jelenleg még mindig csak 18 éves, és ő a társulásunk alelnöke. Sokat köszönhetek továbbá nyugdíjas szüleimnek is, akik szintén rengeteget segítenek a rendezvények lebonyolítása során.

Visszatérve a táborokra… Hol tudnak a gyerekeknek szállást biztosítani?

A tábor lakóit, a Kárpát-medence öt különböző országából érkező vakációzókat, többnyire hátrányos helyzetű gyerekeket 2015-től a helyi Baross Gábor Alapiskola osztálytermeiben szoktuk elszállásolni. Tudjuk, hogy erre a célra nem egy oktatási intézmény a legmegfelelőbb hely, ezért is szeretnénk a szomszédos Zalaba közigazgatása alá tartozó négyhektáros telken, a Szikince patak partján egy olyan – faházakat, lovardát, műfüves pályákat, játszóteret és medencéket is magába foglaló – korszerű központot kialakítani, ami otthont adna nyári táboroknak, előadásoknak és konferenciáknak.

A Sólyom Gyermekei Központ és Nyári Tábor kialakításáért az anyaországban is összefogtak. Mit lehet erről tudni?

A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége együttműködve a Klasszikus Színházért Alapítvánnyal, a Bánffy György Kulturális Szalonnal és a Magyar Polgári Együttműködés Egyesülettel szervezett egy jótékonysági gálát a budapesti Turay Ida Színházban. A befolyt összeget is erre a célra használjuk majd fel.

Ha már szóba jött a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége… Tavaly decemberben önnek ítélték oda A Kárpát-medencei magyar családok megmaradásáért elnevezésű, 2017-ben alapított díjat. Hogyan értékeli az ilyen jellegű visszajelzéseket?

Nem ezért csinálja az ember, de hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem esett jól…

Jelenleg is folyamatban van a jótékonysági magyar báljuk szervezése. Mit lehet tudni a részletekről?

Valóban, fontos programjaink közé tartozik a jótékonysági bál is, amit az idén már ötödik alkalommal szervezünk meg. Az eddigiek során volt szerencsénk vendégül látni többek között a Ferencváros női kézilabdacsapatának tagjait, Kovacsicz Mónikát és Szucsánszki Zitát, Derzsi György színészt vagy éppen az ugrókötél többszörös világ- és Európa bajnokát, Bánhegyi Adriennt. Az idei, február 8-ai bálon a Bársony Rózsi-gyűrűs, Kálmán Imre díjas színművésznő, Teremi Trixi és kedves férje, Hábel Ferenc táncművész is a vendégünk lesz. Bízunk benne, hogy az elmúlt esztendők báljaihoz hasonlóan a mostani is jól sikerül majd…

Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.