2020. november 21., 16:56

Nem mindenkinek tetszik a pozsonyi Medikus-kert felújítása

Pozsonyban újabban számos olyan program és kezdeményezés lát napvilágot, amely a város történelmi emlékeit és helyeit kívánja visszaállítani régi formájukba. Jó látni, hogy a városvezetés kisebb-nagyobb projektek keretében, de igyekszik felkarolni olyan történelmi épületek sorsát, amelyek egykor a főváros fontos részeit képezték. Ugyanakkor nem minden lakos fogadja szívesen ezeket a terveket.

Az Aspremont nyári palota eredeti barokkertje (ma Medikus-kert) 1787-ben.
Fotó: Zuzana Aufrichtová FB

Egyes szlovák köröknek ma már nem probléma felvállalni a többnyelvű és többnemzetiségű Pozsony történelmét és hagyományait, és akár komoly összegeket is belefektetni egy-egy műemlék vagy köztér felújításába.

Ennek kapcsán említsük meg a Salvator gyógyszertár esetét, amely épület évtizedekig romos állapotban állt, de végre sikerült a fővárosnak visszaszerezni, és a nyár folyamán már egy része meg is nyílt a látogatók előtt. Szintén idén olvashattuk, hogy felújítják a város másik neves épületét, a Grössling gyógyfürdőt.

Pénteken Zuzana Aufrichtová, Pozsony-Óváros polgármestere, egy másik érdekes és igencsak különleges projektről adott hírt közösségi oldalán. Az önkormányzat a pozsonyiak által előszeretettel látogatott Medikus-kert eredeti barokk kertjének helyreállítását tervezi.   

A történelmi park nagyszabású felújítására, átépítésére 2021-ben kerülne sor. „A tornyok és ferde tetők mellett a történelmi parkok is az Óváros fontos részét képezik” – írja Zuzana Aufrichtová. Mint elmondta, önkormányzatuk 2021-ben az oktatás mellett kiemelten foglalkozni kíván a közterületek és zöldterületek témájával is.

Aufrichtová szerint már zajlanak az egyeztetések, amelyek a jövőben egy közös kezdeményezést eredményezhetnek a Medikus-kert revitalizációjával kapcsolatban. A projektbe az önkormányzat, fontos helyi szereplők, és újabban a pozsonyi Deutche Schule tanulói is bekapcsolódnának, a terveket a Weinwurm Frigyes Alap is támogatja.

A Medikus-kert ma.
Fotó:  citylife.sk

„Nem kell nekünk barokk kert”

Zuzana Aufrichtová közösségi oldalán egy képsorozatot is közzétett, amelyen az egykori barokk kert, vagyis a mai Medikus-kert látható 1787-ben. A polgármesternő egyben megjegyezte, hogy a mellékelt grafikák a történelmi kertet ábrázolják, nem a kerttel kapcsolatos jövőbeli terveket.

Ugyanakkor a történelmi kert látványa egyes pozsonyiakat annyira meglepett, hogy a polgármesternő bejegyzése alatt rögtön ki is fejezték nemtetszésüket. Meglepő, hogy egyesek milyen közönnyel állnak a főváros történelméhez, és csupán a saját kényelmüket és igényeiket helyezik előtérbe.

Több kommentelőt az zavart, hogy egy ilyen stílusú kertben már nem lenne lehetőség piknikezni és játszani a gyerekes családoknak. Azzal érvelnek, hogy a jelen más igényeket kíván a zöldövezettel kapcsolatban, mint a barokk korszak. Állításuk szerint, a Medikus-kert franciakertté való visszaállítása sok látogatót kiszorítana.

Más olvasók még ennél is durvábban fogalmaztak: „A barokkot itt senki nem igényli” – üzente egyik pozsonyi lakos, aki skanzennek nevezte a visszaállítandó barokk kertet. Egyben hozzátette, hogy ha egy ilyen projektet elkezdenek Pozsonyban, azonnal petíciót kezdeményez, és a polgármesternő leváltását fogja követelni. Más vélemények szerint egy ilyen kert rendbentartása külön szakembereket igényel, amire a városnak nem kéne feleslegesen költenie.

medikuskert
Az eredeti barokk kert 1787-ben.

Ha összehasonlítjuk a polgármesternő által közölt grafikákat, amelyen az eredeti, 1787-ből származó barokk kert látható, és a mai Medikus-kert kinézetét, teljes nyilvánvaló, hogy az eredeti kertforma egy sokkal fényűzőbb állapotot tükröz, mint amilyen a mostani. A geometrikus kerttervek, a tökéletesen megnyírt sövény, és szimmetrikus növénykiültetések visszaállítása igazán látványos lenne, amely egy különleges festői környezetet varázsolna a szürke, szebb napokat is látott Medikus-kertből.

Persze nem vitás, hogy egy befüvesített, sima zöldterületet rendben tartani sokkal kényelmesebb, gyorsabb, és olcsóbb megoldás. Nem kellenek ehhez speciális szakemberek sem. Ugyanakkor egy fővárosnak, és főként egy koronázó múlttal rendelkező városnak, minél több olyan hellyel kellene rendelkeznie, amely az egykor itt tartózkodó különleges úri társaságra hívja fel a figyelmet.

Őszintén szólva egy igényesebb látogató számára nem valami vonzó látvány, hogy Pozsonyban az egykori csodás franciakerteket gyerekjátszóterekké és homokozókká alakítják át, ahol nyáron az emberek csapatokban telepednek le a fűben, vagy éppen kutyákat sétáltatnak. Ennek is megvan a maga helye, de nem éppen egy történelmi parkban kéne mindezt végezni, hanem a városi köztereken létesíteni több nyilvános zöldövezetet. A kertépítészetet pedig hagyjuk meg kifinomult művészetnek, amely a szem gyönyörködtetésére szolgál, igyekszik igényesebb környezetet kialakítani a számunkra.

aufrichtova
Zuzana Aufrichtová, Pozsony-Óváros polgármestere az eredeti barokk kert visszaállítását vetette fel a Medikus-kertben.
Fotó:  Zuzana Aufrichtová FB
Az Aspremont nyári palota barokkertje

A Kórház utca alsó végén található mai Medikus-kert telkét Aspremont János Gobert császári és királyi kamarás vásárolta meg, és 1770-ben itt építtetett fel egy rezidenciát, amelyet kifejezetten nyári lakhelynek szánt. Az épület és kert később Esterházy herceg birtokába került. Joseph Haydn többször is játszott a hercegi zenekarral a palotában, ahol ma a pozsonyi Comenius Egyetem Gyógyszerészeti Karának Dékáni Hivatala működik.

Az úri palotához dél felől egy park kapcsolódik, amelyet szintén a 18. században alakítottak ki, francia stílusban. Ez ma Pozsony belvárosának egyik legnagyobb történeti kertje. A franciakertet később angolkert stílusú parkká alakították át.

A park ma Medikus-kert név alatt ismert. A palotától kerítéssel van elválasztva, és nyilvánosan látogatható. A Medikus-kertben nyaranta kulturális rendezvényeket, koncerteket szerveznek, és itt található meg a hányatott sorsú pozsonyi Petőfi-szobor is.

barokkert1
Fotó:  Zuzana Aufrichtová FB
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.