2020. szeptember 19., 18:58

Kiállítás nyílt a Salvator gyógyszertár történelmi épületében - KÉPEKKEL

25 év után ismét megnyílt a pozsonyi Salvator gyógyszertár. A városvezetés kezdeményezésére egy kiállítás keretében régi fényképek idézik fel a főváros egyik ikonikus épületét.

Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Radi Anita

Mától a Salvator gyógyszertár épülete ismét nyitva áll a látogatók előtt. Egy kiállítás keretében megtekinthető a patika fennmaradt eredeti padlózata, enteriőrjének díszítése, és fényképek segítségével bemutatásra kerül a patika belső terének egykori kinézete. A patika értékes barokk bútorzata azonban jelenleg még magántulajdonban van.

A Salvator gyógyszertár története
A pozsonyi Úri utcában található Salvator gyógyszertár ötszintes neoreneszánsz épülete 1894-ben épült Adler Rudolf, gazdag pozsonyi gyógyszerész tervei alapján. Már akkoriban is a város ikonikus épületeinek sorát gazdagította. A patika homlokzatának központi részén található Megváltó egészalakos, életnagyságú szobra, amely Rigele Alajos alkotása. További érdekessége, hogy háromnyelvű - magyar, német és szlovák felirat olvasható a patika bejárati ajtaja felett, amely ma már ritkaságnak számít Pozsonyban.

Az épület műértékét tovább növeli a patika fennmaradt eredeti padlózata, ahogy mennyezetének stukkó-díszítése és falfestményei is. A gyógyszertár egyik különösen értékes része volt annak 1727-ből származó gyönyörű barokk bútorzata, amely az egykori jezsuita gyógyszertárból származik. A patika tulajdonosa, Adler Rudolf a berendezést további „modern” elemekkel egészítette ki, ilyenek voltak például a patikamérlegek, a pénztárgép, avagy a különböző típusú világítótestek.

A patikát 1995-ben zárták be, és azóta a nyilvánosság nem látogathatta.

A pozsonyiak ezután évekig figyelhették az értékes történelmi épület romos állapotát. A jelenkori városvezetés azonban úgy döntött, hogy a Salvator gyógyszertárat ismét megnyitja a látogatók számára. Felújítását mindeddig azt gátolja, hogy az épületnek a városvezetés csak 50%-os tulajdonosa volt. A problémát azonban sikerült megoldani, és egy ingatlancsere keretében a városvezetés megszerezte a gyógyszertár épületét.

A Salvator gyógyszertár bútorzatának története

A Salvator gyógyszertár ötszintes épülete 1904-ből származik. Az épület földszintjén működött maga a patika, a többi emeleten lakások lettek kialakítva. A gyógyszertár enteriőrje, a padlózat, a mennyezet stukkó-díszítése és falfestményei, ahogy a további kiegészítők (pl. a mennyezeten függő gázcsillár, pénztárgép, kőasztal, mosdókagyló stb.) úgy lettek kialakítva, hogy összhangban legyenek és kiemeljék az értékes barokk bútorzatot. Ezáltal egy igen értékes esztétikai szimbiózis született az épület és annak bútorzata között.

A Salvator gyógyszertár különleges barokk bútorzata 1727-ből származik. Egykor a jezsuita rend gyógyszertárának részét képezte, amely a jezsuita kollégium épületében székelt a Káptalan utcában. Miután II. József megszüntette a jezsuita rendet 1783-ban a jezsuiták patikáját még egy ideig működtette egy világi gyógyszertáros.

Később a patikát és annak berendezését átköltöztették a Csáky-palotába az Úri utcára, a mai Salvator gyógyszertár épületének szomszédságába. A patika itt működött a 19. század folyamán, egészen addig, amíg annak bútorzatát meg nem vásárolta Adler Rudolf, vagyonos pozsonyi gyógyszerész. Ezután 1904-ben a barokk bútorzatot áthelyezte saját patikájának enteriőrjébe.

A Salvator gyógyszertár átélte az Osztrák-Magyar Monarchia időszakát, Csehszlovákia megalakulását, Jozef Tiso fasiszta államát, a kommunisták hatalomra jutását, és Szlovákia megalakulását is. Működése 1995-ben szűnt meg, amikor az épület felét privatizálták.

A patika díszítése
A Salvator gyógyszertár mennyezeti díszítése Adler Rudolf tervei alapján készült. A festményeket Adler Anna és Stankovits Móric készítették. Adler Anna a gyógyszertulajdonos lánya volt. A pozsonyi Adler család tagjaiból számos ismert vésnök és medaillon készítő került ki. A pozsonyi születésű Stankovits Móric a müncheni képzőművészeti akadémián tanult. Leginkább épület- és tájképfestészet terén jeleskedett.

A Salvator gyógyszertár mennyezetét díszítő festmények ikonográfiája Aszklépioszhoz, az ókori görög mitológiából ismert gyógyítás istenének alakjához köthető. Aszklépiosz kultuszának fontos részeit képezik gyermekei, akik szintén a gyógyításnak szentelték életüket: fiaiból híres orvosok lettek, lányait pedig az ókori görögök nagy tiszteletben tartották, és alakjaik gyakran feltűnnek különböző művészeti ábrázolások formájában.

A pozsonyi Salvator gyógyszertár mennyezeti falfestményein Aszklépiosz négy lánya látható: Hügieia, Akeszó, Panakeia és Iaszó. Hügieia az egészség, a tisztaság és a közegészségügy istennője, továbbá a betegségek megelőzésének és a jó egészség megőrzésének megtestesítője. Kezére egy kígyó van tekeredve. Panakeia a növényi eredetű orvosságok istennője. Iaszó a gyógyítás istennője és a gyógyulás elősegítője, aki a regeneráció szimbólumává is vált. Akeszó a sebgyógyulást elősegítő istennő, és a betegségek gyógyítója.

A mennyezet stukkódíszítésének esetében a növényi és figurális motívumok kombinációja figyelhető meg.

Dekorációként stilizált rózsák és girlandok jelennek meg, ahogy angyalalakok is, amelyek antik- és reneszánsz motívumok. A mennyezet központi részén egy függő gázscsillár helyezkedett el, amelyet a kiállított korabeli fényképeken tekinthetünk meg. Szintén felfedezhetjük a bölcsesség allegorikus ábrázolását, ami egy bagoly alakjában jelenik meg. Feltűnik az újjászületést jelképző főnix madár alakja is, aki egy horgonyt tart karmaiban, ami a remény és a bátorság szimbóluma.

Az ingyenes kiállítás október 31-ig tekinthető meg a Salvator gyógyszertár épületében.
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.