2024. november 3., 13:54

Negyedszázados Kikelet

Huszöt évvel ezelőtt alakult meg a Kikelet, a Kassán tanuló magyar fiatalok, egyetemisták és diákok klubja. A jubileumot háromnapos rendezvénysorozattal ünneplik, amelynek keretében az elmúlt negyed évszázadukat felölelő emlékkönyvet is bemutatták.

Kikelet
Az emlékkönyv bemutatója
Fotó: Fábián Gergely

A rendezvénysorozat megnyitóján Gaboda László, a Kikelet elnöke úgy fogalmazott, az elmúlt negyed évszázadban a kassai magyar fiatalok egy maroknyi csoportja úgy érezte, keletkezett a városban egy olyan űr, amit mindenképp be kell tölteni, s ennél a belső indíttatásnál fogva hozták létre a Kikeletet, és adtak ezzel szervezeti alapokat a kassai magyar ifjúság önszerveződésének. 

Az általuk ültetett fa olyan mély gyökereket vert, hogy még huszonöt évvel később is képes gyümölcsöket teremni. Ennek egyik megnyilvánulása a többi között a most bemutatott kiadvány is

– fogalmazott. Hozzátette, amikor átvette a Kikelet vezetését, nem sok írásos forrás, visszaemlékezés állt rendelkezésre a szervezet, vagy általánosabban a magyar klubmozgalom múltjáról. Ezen változtatott Czáboczky Szabolcs 2021-ben megjelent tanulmánykötete, amely egyúttal arra ösztönözte őket, hogy a 25. évfordulóra megörökítsék a Kikelet történetét, s így született meg ez a kiadvány.

Gaboda László, a Kikelet elnöke
Gaboda László, a Kikelet elnöke
Fotó:  Fábián Gergely
Generációkon átívelő örökség

A kötetet Pracu Eszter, a Kikelet alelnöke, az emlékkönyv szerkesztője mutatta be. Mint mondta, abban egy olyan mozaik bontakozik ki, amely mélyebben megmutatja, mit jelentett és mit jelent ma a Kikelet a kassai magyar fiatalság számára. A kiadvány visszatekintés azokra a pillanatokra, amelyek alakították a Kikeletet, egy történet, amely nemcsak a szervezet életének két és fél évtizedét tükrözi, hanem azok életét is, akik formálták, és akiket formált. Szó esik benne egyebek mellett a felvidéki magyar ifjúsági klubok történetéről, a kassai klubmozgalom kezdeteiről, a Kikelet indulásáról és az elmúlt negyedszázad történéseiről, valamint napjainkról. 

Pracu Eszter alelnök
Pracu Eszter alelnök
Fotó:  Fábián Gergely

"A Kikelet nem csupán programokat és eseményeket kínált az évek során, hanem egy helyet, ahol a fiatalok tanulhattak, fejlődhettek, felnőhettek. Az itt eltöltött idő emléke sokak számára meghatározóvá vált, határa messze túlmutat az itt és most pillanatán. A közösségért önzetlenül folytatott munkából származó élmények generációkon átívelő örökség, amelyről érdemes megemlékezni" – mondta. 

Élmények, emlékek

A Kikelet25 emlékkönyv bemutatóját kerekasztal-beszélgetés követte Szabó Gábor, a Kikelet alapító elnöke, valamint két egykori elnök, Mátyás Flórián és Tóbiás Gergely részvételével. Szabó Gábor mesélt arról, honnan jött a Kikelet név. A budapesti Gloria Victis megemlékezésen voltak és meg kellett adniuk, melyik szervezettől érkeztek. Akkoriban Kassai Ifjúsági Közösségként hivatkoztak magukra, beírták a KIK rövidítést, de kiderült, hogy ez már foglalt. Akkor jött az ötlet, hogy ezt bővítsék ki, s így született meg a Kikelet név.

Szabó Gábor, Mátyás Flórián, Tóbiás Gergely és Pracu Eszter
Szabó Gábor, Mátyás Flórián, Tóbiás Gergely és Pracu Eszter
Fotó:  Fábián Gergely

Szabó Gábor hozzáfűzte, azokban az években nem tudatosult benne, hogy mit indítanak az útjára, mi lesz a kezdeményezésből, de nagyon hálás az utána következő elnököknek, akik továbbvitték ezt. 

Rengeteg emléket köszönhetek a Kikeletnek. Egyértelműen és világosan az identitásom része, hogy kikeletes voltam, ugyanúgy, ahogy az, hogy iparista és Acéltoll-szerkesztő voltam. Ezek mind hozzátettek a személyiségemhez, általuk lettem az, aki vagyok. 

Mátyás Flórián egyebek mellett a közösség erejéről beszélt, rámutatva, abban az időben több százan jártak a rendezvényikre, a tagok nagyon jól dolgoztak együtt, erős volt az összetartó erő. Az akkor szövődött barátságok a mai napig megmaradtak. Kiemelte, nem lehet kényszeríteni valakit arra, hogy valahová tartozzon, ahhoz belső késztetés kell. 

Ha valakiben megvan az a kis szikra, keresse meg azt a barátját, akiben szintén megvan, aztán a két szikrából már lehet láng. Aztán adjuk tovább azt a lángot, és ez össze tud állni egy nagy közös tábortűzzé. Ez a Kikelet jövője, és ez a megmaradásunk alapja, nekünk, magyaroknak. 

Tóbiás Gergely felidézte, azokban az években, amikor ő kapcsolatba került a Kikelettel, kevesebb magyar diák jött Kassára, sokan mentek Magyarországra és Csehországba tanulni. Nem volt egyszerű dolguk, mivel elődei magasra tették a lécet, de igyekeztek megszólítani a Kassán tanuló magyarokat. Nem adták fel, mert tudták, ezeken az eseményeken találkozhattak a magyar diákok, s ez elég volt ahhoz, hogy folytassák a munkát. A jelenlegi és a jövőbeli kikeleteseknek azt üzente, soha ne adják fel ők sem, még ha ez manapság, amikor az emberek nagy része a virtuális világban él, nem könnyű.

A közösség ereje

A közönségben akadtak egykori kikeletesek, köztük Bajusz Mária, aki elsős egyetemistaként csatlakozott a klubhoz, amikor annak Mátyás Flórián volt az elnöke.  Mint mondta, azelőtt is fontos volt számára, hogy részt vegyen magyar rendezvényeken, de szerette volna kipróbálni azt is, milyen ezek szervezése. 

Azt szoktam mondani, hogy addig csak léteztem, akkor kezdtem el igazán élni. Rengeteg jó emberrel ismerkedtem meg, a barátaim nagy részét a Kikeletnek köszönhetem, még a páromat is. Nekem ez nagyon fontos volt, a bulik, az élmények, a kapcsolatok, amelyek a mai napig megmaradtak. 

Tohol Orsolya három évig állt a Kikelet élén, és mint elmondta, rengeteget köszönhet ennek az időszaknak. 

"Megtanultam, hogy milyen csapatban dolgozni, irányítani, ami eleinte igencsak nehéz feladatnak bizonyult. Szerencsére mindvégig remek elnökség volt mellettem, a legelején, zöldfülűként, vagy amikor a Covid-járvány nehezítette a tevékenységünket, helyt tudtunk állni és menni tovább. De ami a legfontosabb, hogy egy csapat, sőt inkább család részesévé is válhattam, akikre mindig számíthattam, akikkel közösen tervezhettünk, szervezhettünk, akikkel közösen életben tartottunk egy közösséget. Ugyanis a Kikelet az a hely Kassán, ahol a magyar fiatalok megismerkedhetnek, új kapcsolatokat teremthetnek, kiengedhetik a fáradt gőzt, újat tanulhatnak, megvitathatják a világ aktuális történéseit, de fő, hogy egy jó közösség részesei lehetnek."

Megjelent a MAGYAR7 43. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.