2021. szeptember 11., 09:12

„Ne csak jelene, hanem jövője is legyen a magyar oktatásnak“

Az Oktatási Hivatal  a "Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival" című projektjének záró felvidéki szakmai napját tartotta szeptember 10-én a komáromi Tiszti Pavilon dísztermében, ahol a fogadó fél a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége volt. A rendezvényen előadóként Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta és Görög Ibolya protokollszakértő, valamint jelenléti formában hozzávetőleg hetven, online formában pedig ezer érdeklődő vett részt.

Hetven pedagógus volt személyesen jelen a konferencián.
Galéria
+7 kép a galériában
Hetven pedagógus volt személyesen jelen a konferencián.
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A Himnusz közös eléneklése után Kiss Dávid (Oktatási Hivatal), a projekt szakmai vezetője nyitotta meg a konferenciát. Kifejezte amiatt érzett örömét, hogy a szakmai nap iránt sokan érdeklődtek, így szép számú közönséghez juthat el az üzenetük. Kiemelt céljukként említette a pedagógusok oktató-nevelő munkájának segítését, illetve az online oktatással kapcsolatos tudnivalók, tapasztalatok megosztását. Ennek elérése érdekében hivataluk, e nemzetközi pályázat kapcsán 2017 decemberében kötött partnerségi megállapodást az SZMPSZ-szel és annak Kárpát-medencei testvérszervezeteivel, célcsoportjukba pedig a pedagógusok és a diákok tartoztak.

Kiss Dávid (Oktatási Hivatal), a projekt szakmai vezetője nyitotta meg a konferenciát.
Kiss Dávid (Oktatási Hivatal), a projekt szakmai vezetője nyitotta meg a konferenciát.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó
Azért tettük ezt, hogy ne csak jelene, hanem jövője is legyen a magyar oktatásnak. Bízva abban, hogy ez a szakmai továbbfejlődésüket és az emberi-szakmai megerősödésüket is szolgálhatja“

– fogalmazott Kiss Dávid. Majd Majer Jázmin, a helyi Eötvös Utcai Alapiskola tanulója egy nemzettudat-erősítő dalban hirdette, hogy „Magyarnak lenni igenis jó..., a hazámban mindig otthon vagyok“.

Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) országos elnöke köszöntőjében a közös munkájukat jellemző együttműködés és egység kapcsán megjegyezte: a zárórendezvénynek helyet adó történelmi épület homlokzatán I. Ferenc József személyes jelmondata: a Viribus Unitis – Egységben az erő felirat olvasható.

E projekt célja a Kárpát-medencei határokon átívelő együttműködések, oktatásszakmai hálózatok létrejöttének elősegítése, majd a hálózatok által közvetített tudástranszferen, jó gyakorlatok megosztásán, kölcsönös együttműködéseken keresztül a térség fejlesztéséhez és a fennálló társadalmi egyenlőtlenségek felszámolásához való hozzájárulás“

– fejtette ki.

A hazai magyar oktatás minden szintjéről érkeztek érdeklődők.
A hazai magyar oktatás minden szintjéről érkeztek érdeklődők.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Azt is megtudtuk, hogy a projektet az előkészítést követően, 2019-től a megvalósítás jellemezte, s a Covid-járvány alatt az online térben megvalósított rendezvényeket széles körű érdklődés kísérte. A köznevelés területén fő célként határozták meg a meglevő köznevelési intézmények, rendszerek fejlesztését, hatékonyságuk növelését – az alapiskolától az egyetemig szakmai tanulmányutakkal, tehetséggondozással, tudományos fórumokon való részvétellel, pályaorientációs és karrier-rendezvényekkel, szakmai gyakorlatok és nemformális képzések szervezésével.

Kiemelt figyelmet fordítottak a korai iskolaelhagyás és lemorzsolódás elleni küzdelemre, a térség elismert jó gyakorlatainak megosztására, a résztvevő iskolák mentorlására, az egyes alapfokú iskolákban önkéntes alapon tervezett kompetenciamérésre.

Sor került tananyagok és módszertani anyagok fejlesztésére, mentori és pedagógus-csereprogramokra, széles körű pedagógus-továbbképzésekre és az egész Kárpát-medencét érintő diákversenyekre is. A pedagógusoknak, diákoknak szánt programok megvalósításában az SZMPSZ szervezői, illetve közvetítői szerepet vállalt a projekt résztvevői és az oktatási intézmények között. Szorgalmazva, hogy minél több intézmény, pedagógus éljen az Oktatási Hivatal által felkínált remek lehetőségekkel. Továbbá konferenciákat, nyári akadémiákat, szabadegyetemeket, szakmai napokat szerveztek Egerben, Kecskeméten, Székelyudvarhelyen, Sopronban, Miskolctapolcán, ahol kitűnő előadók segítették a pedagógus kompetenciák fejlesztését. A továbbképzésekről sem hiányozhattak az interaktív szekciófoglalkozások különféle témákban.

A fogadó fél nevében Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke mondott ünnepi beszédet.
A fogadó fél nevében Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke mondott ünnepi beszédet.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Együttműködésünk tartalmasnak, hasznosnak és építőnek bizonyult“ – szögezte le az SZMSZ elnöke. Egyúttal mindezért köszönetet mondott az Oktatási Hivatalnak, illetve Kiss Dávidnak, a projekt szakmai vezetőjének és szakmai koordinátorának, Kozmáné Bata Zsuzsannának. „Bár a körülmények nem mindig kedveztek, ennek ellenére sikerült a vállalt feladatnak maximálisan eleget tenniük, és segítségükkel a határokon átívelő tematikus együttműködés a gyakorlatban nemcsak tudást, tapasztalatot, élményeket nyújtott, hanem ami még fontosabb: értékes pozitív emberi kapcsolatokkal is gazdagított minden résztvevőt“ – mondta el végül.

Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta: Online gyerekek és online oktatás, tapasztalatok és érzelmi hatások
Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta: Online gyerekek és online oktatás, tapasztalatok és érzelmi hatások
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Azután Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta Online gyerekek és online oktatás, tapasztalatok és érzelmi hatások címmel tartott továbbgondolásra érdemes előadást. Egyebek mellett hangsúlyozta: a mai gyerekek élete javarészt az online térben folyik, miközben sok szülő az őket érintő ottani történésekről alig vagy semmit sem tud. Főleg a 18 évnél ifjabbak személyiségét torzítja a „kívül hordott önértékelés” – miután folyamatosan posztolnak, magukról fotókat, videókat raknak ki, egész nap igénylik a külvilág pozitív visszajelzéseit. Mégis negatívan hatott rájuk az online oktatás, amely során egyre jobban hiányolták a kortársaikkal történő valós találkozásokat, s e hiány sokuknál mentális problémákhoz, akár kezdődő depresszióhoz is vezetett. Miközben több nemzedék tagjai huzamos ideig kénytelenek voltak egyazon lakásban elviselni egymást, gyakori konfliktusokat gerjesztett a „most melyikünknek rosszabb, nehezebb?” kérdés taglalása.

Görög Ibolya saját bevallása szerint protokollszakértőként 12 év alatt 7 miniszterelnököt szolgált ki.
Görög Ibolya saját bevallása szerint protokollszakértőként 12 év alatt 7 miniszterelnököt szolgált ki.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Görög Ibolya saját bevallása szerint protokollszakértőként 12 év alatt 7 miniszterelnököt szolgált ki. A humorral fűszerezett, Online protokoll – tanácsok pedagógusoknak című előadása során a többi között hallhattunk a különféle rendezvényeken történő vendégfogadás megszívlelendő szabályairól – a köszönéstől és kézfogástól, illetve a „pandémkiás könyök-puszitól“ kezdve, a megfelelő asztaldíszítésen és helyes ültetési renden, valamint a beszédek sorrendjén át a tegeződésig és magázódásig.

Hangsúlyozta: egyértelmű, hogy az azonos nemű személyek közül mindig az idősebb ajánlhatja fel a tegeződést, ám a különböző neműek közül ez minden esetben a nő joga, nem számít a férfi kora vagy rangja.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a rendezvényeken a nyitóbeszédet mindig a házigazdának kell mondani, és csak azután kérheti fel szóra a vendégeit, de ne legyen sok beszéd!

"Védőmaszkban lehet kommunikálni, de napszemüvegben ezt sose tegyük, hiszen beszéd közben fontos a szemkontaktus!“ – hangzott egy másik jótanácsa. Az elegáns öltözködés kapcsán azt is ecsetelte, hogy az adott szobával együtt miként kell kinéznünk az online oktatás vagy Zoom-konferencia alatt azért, hogy ne váljunk nevetségessé, ami a „már-már népbetegséggé váló, illemhelyiségből való telefonálás közben is könnyen megeshet...“ 

Kis figyelmesség az Oktatási Hivatal érintett munkatársainak.
Kis figyelmesség az Oktatási Hivatal érintett munkatársainak.
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A Szózat közös eléneklésével, valamint Fekete Irén és Kiss Dávid zárszavával, illetve a vendégek megajándékozásával ért véget az ismeretgyarapító szakmai nap.

Az online gyerekek főbb jellemzői
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.