2026. június 25., 10:44

Modern kori szamurájok – Füleken

A Kagami-ryú egy fegyveres harcművészet, amely a japán szamuráj hagyományok és értékek előtt tiszteleg. A kagami tükröt vagy példaképet jelent, a ryú pedig iskolát, vagyis ez a tükör iskolája, amely példaképeket nevel. A fiatal harcművészet gyökerei Magyarországhoz köthetők, Szlovákiában Füleken és Losoncon működnek csapatok.

modernkori szamurájok
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Agócs Szvorák Emese

A II. Koháry István Alapiskola tornatermébe érkezem, itt tartják edzéseiket a harcművészeti iskola növendékei. A találkozókat mindig sorakozóval kezdik, melynek része egy rövid meditáció is. Ezután jöhet a bemelegítés. Miután testileg és lelkileg is felkészültek, átismétlik az önvédelmi technikákat. Ennél a harcművészeti formánál ugyanis az önvédelemre és a hagyományos fegyverek használatára összpontosítanak. A salgótarjáni Hajdera Balázs egy éve tagja az iskolának. Bár ő az egyik legfiatalabb tanítvány, már narancssárga övvel rendelkezik, ami a gyerekek esetében a második legmagasabb fokozatnak számít.

 – Volt egy tábor még tavaly nyáron, ahol fokozatvizsgát tettem, így kaptam meg a narancssárga övet – mondta mosolyogva Balázs.

A Kagami-ryú harcművészeti iskola tagjai modern kori szamurájokra emlékeztetnek. Az iskola számára elengedhetetlen a szellemi oktatás, az önismeret és a jellemfejlődés, ami egy összetartó, családias és baráti közösséget eredményez.

A füleki Jakub Vivien édesapja hatására lett az iskola tagja. Azt mondja, fantasztikus közösségbe csöppent, számos csapatprogramot szerveznek, ami összekovácsolja őket. Az edzés pedig lelkileg és testileg is sokat ad számára.

A Kagami-ryú harcművészeti iskola 2019-ben indult Magyarországon. Jelenleg nagyjából 300 tagja van.

Japán szamuráj hagyományokat ápoló stílust képviselünk. Jellegzetessége, hogy a pusztakezes technikákon, tehát az ütéseken, rúgásokon, önvédelmi technikákon túl mi eszközökkel, például szamurájkarddal is gyakorlunk. Tehát ez egy fegyveres stílus is egyben. Ezek az eszközök nagyon jól fejlesztik a mozgáskultúránkat, illetve a kard hatalmas odafigyelést és koncentrációt igényel

– magyarázta Szarvas Szabolcs, a Kagami-ryú egyik alapítómestere.

modernkori szamurájok
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

Szlovákiában Füleken és Losoncon működnek csapatok. Vezetőjük a füleki Jakub Péter, aki már a kezdetekkor beleszeretett az új harcművészetbe. Fokozatosan fejlesztette magát, és végigment az összes szinten. Jelenleg fekete öves, hamarosan megszerzi a második dant.

Nagyon szeretem azt, amit csinálok, és én úgy gondolom, ha az ember valami olyasmit csinál, amit szeret, azt képes hosszú távon és sokáig végezni. A Kagami-ryú erősíti a testet, de a lélek is erősödik és picit megnyugszik. Nincs már meg bennem ez a korábbi, „romboljunk, csapjunk oda” vehemencia, így egy kicsit komolyabban veszem az életet, magamat és a tanítványokat is – magyarázta a füleki mester.

Mint mondja, a növendékeiket is a kölcsönös tiszteletre és a megbecsülésre tanítják, és azt hangsúlyozzák nekik, hogy ezeket az értékeket alkalmazzák a mindennapi életükben is. Azt szeretnék, hogy lelassítsanak, érzékeljék a környezetüket, és egészséges önbizalmat szerezzenek.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2026/25. számában.

 

modernkori szamurájok
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék