Mikor újítják fel a komáromi kórházi kálváriát? - KÉPEKKEL
Július végén Komárom város oldalán jelent meg az örvendetes hír, hogy sikerült támogatót találni a Lourdes-i barlang közelében régóta szégyenletes állapotban levő kórházi kálvária és annak tartófala felújítására. Miután hat héttel később még semmi jelét nem észleltük a tervezett restaurálásnak, s annak a kezdete felől több olvasónk is érdeklődött, mikrofonvégre kaptuk az érintett feleket.

Keszegh Béla, Komárom polgármestere kérdésünkre javarészt azt ismételte meg, amit már eddig is tudtunk: a kálvária Csütörtöki András restaurátor és csapata által végzendő felújításának árát, hozzávetőleg 15 ezer eurót a Harsányi Foundation támogatása fedezi. A szakemberek majd a 14 stációból álló keresztút 9 meglevő, de az idő vasfoga által kikezdett részét leszedik és rendbehozzák, az 5 hiányzó részt pedig teljesen újra kell önteni, hogy ismét teljes legyen a kórházban ápolt betegeknek lelki kapaszkodót jelentő szakrális emlék. A stációkat tartó hosszú fal felújítását pedig a helyi TONEX kft. vállalta.
A hiányzó 5 stációról pedig Süttőn veszi le a mintát. A hozzávetőleg 15 ezer euró értékű kőműves munkálatokat, illetve a rendszeresen felázó talaj miatt tönkrement fal cseréjét és a szükséges szigetelést majd a Tonex Kft. végzi el, Komárom város vállalta a munkaeszközökkel együtt nagyjából 5 ezer euróba kerülő tereprendezést és karbantartást“ – mondta el a Ma7-nek Keszegh polgármester.
Csütörtöki Andrást a Tiszti Pavilon gyermekpark felőli oldalán folyó munkálatok közben sikerült szóra bírnunk. Elárulta, hogy készül a nagyszombati bejegyzésű, komáromi származású kuratóriumi taggal is bíró Harsányi Foundation szponzori szerződése, amely aláírása után kezdi el az említett munkálatokat az ő restaurátori csapata.
Nincs tudomásunk olyan kutatásról, amely során kiderült volna, hogy az mikor és melyik mester műhelyében készültek.Vélhetően a 20. század elején vagy a két világháború közti időszakban kerültek a kórházudvarba. A hiányzó 5 dombormű újraöntésénél a túloldali Süttőn található, hasonló kálvária stációit vesszük majd alapul“ – fejtette ki az országos hírű restaurátor.
Megjegyezendő, hogy ő és a tehetséges csapata már több kisebb-nagyobb helyi épület és műemlék, így a volt Megyeháza, a Szent András Bazilika, a vár Lipót-és Ferdinánd-kapuja, valamint a Szentháromság-szobor újjávarászolása során is bizonyított.
A restaurátor hangsúlyozta: előbb az adott területet kell alaposan kitisztítani-gyomtalanítani, mert akadnak olyan domborművek, amelyek jelenleg a burjánzó giz-gaztól, faágaktól és szemétkupacoktól teljesen hozzáférhetetlenek, aztán a majdani stabil, izolált fal ékévé válhat az új köntöst kapó kálvária, amelynél 2022 húsvéti időszakában megvalósulhatna a helyi katolikus plébánia által tervezett, lélekerősítő keresztútjárás.
Legtöbbször hosszúkás alakú, gyepes terület, amelynek két hosszanti oldalán 7–7, összesen tehát 14 stáció helyezkedik el, a bejárattal ellentétes végén pedig rendszerint magaslaton Krisztus és a két lator keresztjei állnak. A keresztény ember, ha erre jár, legalább jelképesen járja végig Krisztus szenvedéseinek útját a pilátusi ítélettől a sírba tételig” – olvasható a Magyar Néprajzi Lexikonban.
A stációk Krisztus szenvedéstörténetének, a keresztútnak egy-egy állomását jelölik: I. stáció: Jézust halálra ítéli Pilátus, II. stáció: Jézus vállára veszi a keresztet, III. stáció: Jézus először esik el, IV. stáció: Jézus találkozik anyjával, V. stáció: Cirenei Simon segít vinni Jézusnak a keresztet, VI. stáció: Veronika kendőjét nyújta Jézusnak, VII. stáció: Jézus másodszor esik el, VIII. stáció: Jézus szól a síró asszonyokhoz, IX. stáció: Jézus harmadszor esik el, X. stáció: Jézust megfosztják ruháitól, XI. stáció: Jézust keresztre feszítik, XII. stáció: Jézus meghal a kereszten, XIII. stáció: Jézus testét leveszik a keresztről, XIV. stáció: Jézust sziklasírba temetik... A stációk száma a korai időszakban 5 (ennél kevesebb soha), vagy akár 7, 8, esetleg 9 is lehetett. A régebben épített kevesebb stációt utóbb gyakran kiegészítették 14-re.
