Miből lesz a cserebogár, avagy újságíró-okosító Komáromban - KÉPEKKEL
Ahogy a mondás szerint a jó pap, úgy a korral haladni akaró újságíró is holtig tanul – e meggyőződéssel ültem be a Villa Camarum Polgári Társulás által és a Ma7 médiacsaládunk partnerségével, a komáromi Zichy-pontban március 7-én, Új kihívások a médiaszakma előtt címmel megtartott szakmai délutánra. Annál is inkább, mert az újságírók és kommunikációs szakemberek számára meghirdetett, ingyenes workshop jeles előadója Toót-Holló Tamás, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség - MNM elnöke volt.

Kiss Réka, a Villa Camarum PT egyik „motorja” bevezetőjében örömmel nyugtázta, hogy bő két tucat érdeklődő, javarészt a hazai magyar konzervatív, nemzettudat-erősítő média különböző korú képviselője fogadta el a „délutáni okosítóra” szóló meghívását. Hangsúlyozta: mivel korábban Toót-Holló Tamás több tudásgyarapító előadásán, hasznos továbbképzésen részt vett, ezért fontosnak tartotta, hogy a vele egy hajóban evező kollégái is részesüljenek a jóból, vagyis a közkinccsé tehető, naprakész ismereteiből és tapasztalataiból.
Az előadó, aki a közmédiából jött, és korábban a Magyar Nemzet főszerkesztője is volt, jelenleg az MNM-en kívül a magyarországi konzervatív médiabirodalom zászlóshajójának, a Mediaworks Hungary Zrt-nek kulturális divízióját vezeti. Önmagát jobboldali érzelmű, konzervatív, patrióta médiaszakembernek nevezte, aki azonban az általa képviselt céggel együtt a teljes Kárpát-medencei nyitottság híve. Elárulta: „Északkelet-Magyarországról származó srácként” felvidéki felmenőkkel is rendelkezik, ezért a tájainkon szintén otthon érzi magát.
Hozzáteszem: amikor a Ma7 portálunkat letiltotta a Facebook, s ezzel olvasók sokaságától fosztott meg minket, az MNM elsőként állt ki az érdekeink mellett.
Ekképp bizonyította, hogy a külhoni magyar médiát érő retorziók esetén sem vagyunk egyedül, számíthatunk egymásra, hiszen jóban-rosszban összetartozunk.
– magyarázta.
Rámutatott: nagyobb olvasottságot lehet produkálni az érdekes témákkal, a megfelelő hatékonyságú keresőszavakkal, a vonzó, frappáns cikkcímekkel, közben azonban nem kell „kutyába lemenni“, vagyis a bulvár siralmasan alacsony szintjére süllyedni. Érdemes ún. kíváncsisághézagot hagyni, vagyis a címben nem kell teljesen közölni a cikk lényegét.
„A trendkövető újságírás – trendingelés kapcsán kihagyhatatlan a kulcsszó-kutatás cikkírás előtti elvégzése, miközben egy-egy szó karrieresélyeit vizsgáljuk. A kiválasztott fő kulcsszóval még a képaláírásokat is pakoljuk meg! Olvasóbarát eszköznek számítanak a fotók és a cikk végi YouTube-s videók is, valamint a kapcsolódó tartalmakra (saját régi cikkeinkre vagy a baráti médiaműhelyekből származó írásokra) történő hivatkozások is, amelyeket a keresőmotorok ugyancsak szeretnek. Az algoritmus szintén kedveli, ha az első fotó mindjárt az első bekezdés után látható, valamint a legolvasottabb cikkek ajánlóját is előnyös megjelentetni” – hallhattuk.
A háromórás, üresjáratok nélküli „fejtágítás” során azonkívül, hogy miért előnyös a hírlevelek rendszeres szétküldése, milyen ma egy SEO-optimalizálásnak mindenben eleget tevő internetes cikk, és hogyan lehet a hibrid műfajokon keresztül megőrizni a hagyományos újságírás értékeit, arról is szó esett, hogy miként tekintsünk a médiatérben előttünk álló kihívásokra úgy, hogy megőrizzük a küzdőszellemünket.
Továbbá betekintést kaptunk az ún. alapkőtartalom készítésének kulisszatitkaiba és a cikkek korrekt szemlézésének szabályaiba, ami (érintettek figyelem!) nem azok ellopását és párszavas módosítás után, saját néven történő közlését, illetve az eredeti cikklink mellőzését jelenti!
„Örökifjakként” egy kicsit „tiktokoztunk” és „instagramoztunk” is, boncolgatva a csemetéink által előszeretettel használt platformok előnyeit is hátrányait, s az előadó minden kérdésre szívesen válaszolt.
Mi tagadás, médiacsaládunk jelen levő népes csapatát, élén Molnár Judit főszerkesztővel és Kolek Zsolttal, a MA7 hírportál vezető szerkesztőjével, örömmel töltötték el az előadó portálunkhoz címzett, dicsérő szavai: az megfelel jelenkorunk elvárásainak és az ismertetett szabályrendszernek.
A cikkem bevezetőjében közölt saját véleményem pedig az élvezetes együtt gondolkodás végére sem változott meg. Ugyanis bő három évtizeddel egy magyarországi újságíró akadémia sikeres elvégzése után érdemes volt ismét tudásszomjas hallgatóként időzni a „Zichyben”. Onnan a korszerű ismereteken kívül Toót-Holló Tamás azon útravalójával a batyunkban is távoztunk, hogy szakmai problémák, esetleges sérelmek során továbbra is forduljunk hozzá bizalommal. Köszönjük…!
