Mezőgazdasági szakmai fórum Makrancon
Vidék jövője – jövő vidéke címmel mezőgazdasági szakmai fórumot tartottak Makrancon a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. kassai regionális képviselete szervezésében.

A résztvevők átfogó tájékoztatást kaptak többek között a CED széleskörű szolgáltatási portfóliójáról, az agrárium Dél-Szlovákia gazdaságfejlesztésében betöltött szerepéről, az aktuális pályázati felhívásokról, valamint az Interreg-program nyújtotta lehetőségekről.
Szalay Gábor, Makranc polgármestere köszöntőjében rámutatott, nem véletlen a helyszín, hisz a település szorosan kapcsolódik a mezőgazdasághoz, az agráriumhoz. Ez a címerükben is visszatükröződik, ami egy szalmával megrakott lovasszekeret és két kocsist ábrázol.
„Ennek a vidéknek nagyon fontos a gazdálkodás, ugyanis ez volt a helyiek mindennapi megélhetése. Az őshonos lakosság általában a mezőgazdasági műveléssel kereste a kenyerét” – mondta a polgármester. „Napjainkban is kulcsfontosságú ágazatról van szó, ezért is van szükség arra, hogy a mezőgazdászok kapcsolatban legyenek egymással, megosszák tapasztalataikat egymás között. Ugyanis ez erősítheti meg Szlovákiában is a mezőgazdaságot, ami jelenleg véleményem szerint egy elhanyagolt szektor. Ezért is fontosak az ilyen szakmai fórumok, hogy egymást tudjuk erősíteni” – fogalmazott Szalay Gábor.
Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja hangsúlyozta, Magyarország és Szlovákia természetes partnerei egymásnak. Könnyű egy bázisról ellátni, kiszolgálni a két ország területén levő vállalkozásokat, jól működik a kommunikáció, már kiépültek az ehhez szükséges csatornák, illetve hasonlóak a gazdasági és a pénzügyi kockázati feltételek. A két ország közötti határ, Európa leghosszabb, 654 km-es határszakasza kiváló lehetőséget ad az Európai Területi Társulások, angolul EGTC-k számára.
A főkonzul kiemelte, tíz évvel ezelőtt Magyarország és Szlovákia között a kereskedelmi forgalom 4 milliárd euró volt, ami napjainkra 17,3 milliárd euróra növekedett. „Ezzel Szlovákia Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, Németország után. Az itt jelen levő magyar vállalkozások száma közel 12 ezer, második helyen állva a cseh vállalkozások mögött” – mondta.
A vállalkozások 40-42 százalékát teszik ki a kis- és középvállalkozások, amelyek így jelnetős hatással vannak a gazdasági stabilitásra. „Nem kérdés, hogy az agráriumnak növekednie kell, nagyobb részarányt kellene elfoglalnia a gazdaságban. Ez önökön is múlik” – mondta Hetey Ágota hozzátéve, fontos, hogy az élelmiszerlánc követhető legyen, tudjuk azt, hogy honnan és mi kerül az asztalunkra.
Mihók Gábor, a CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat regionális képviselője egyebek mellett arról beszélt, a CED az egész közép-európai régiót lefedi. A legfontosabb értékei között nevezte meg azt, hogy széleskörű kapcsolatrendszerrel rendelkezik, amelyet a vállalkozások is igénybe vehetnek.
„Éves szinten a CED Közép-Európai Gazdaságfejlesztési Hálózat közel 27 millió euró értékű exportfejlesztéshez járult hozzá a térségben, illetve közel 6000 partnervállalkozással működik együtt” – mutatott rá Mihók Gábor.
A szakmai fórum résztvevői a CED tevékenysége, szolgáltatási portfóliója mellett megismerkedhettek a Via Carpatia EGTC-vel és az Interreg HUSK 2021-27 határmenti együttműködési program nyújtotta lehetőségekkel, valamint a találkozó két szakmai partnerének képviseletében Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás elnöke, illetve a Szlovákiai Agrárkamara térségbeli falugazdásza, Burkus Imre beszélt az agrárium jelenlegi helyzetéről, lehetőségeiről, aktuális intézkedéseiről és pályázati felhívásairól. Végezetül magyarországi cégek mutatkoztak be, a mezőgazdászoknak pedig lehetőségük volt személyes üzleti tárgyalások lefolytatására, valamint konzultációra a CED képviselőivel.
