Mese mellé kakaós csiga
Az érsekújvári Thain János Múzeum mellett működő szőgyéni tájház a könyvtárral közösen 2018-ban indította útjára a Süssünk, süssünk valamit! programot.
A rendezvénysorozat célja, mind több háziasszony érdeklődését felkelteni az otthon sütés, a régi receptek iránt, a fiatalokat pedig bevonni ebbe a csodás világba. Sütöttek már „kúcsos” és lagzis kalácsot, bejglit, vaníliás kiflit, sós perecet, farsangkor pedig fánkot.
Most először azonban nem a helyi idősek adták át tapasztalataikat a fiataloknak, hanem Papp Vargha Katalin csokoládékészítő mester érkezett a pajtába. Vele kakaós csigát készítettek, és a csokoládékészítés rejtelmeibe is beavatta az érdeklődőket.
Kati az egyik legsikeresebb női vállalkozó Szlovákiában. 2012-ben alapította a Chocomaze Manufaktúrát Komáromban, termékei számos nemzetközi elismerést kaptak. Vallja, a jó csokoládé nem az ujjak között, hanem a szájban olvad, széttörésnél pedig pattan. Tele van ötletekkel, jó kedvvel, vállalkozása és családja mellett a bajnoki röplabdamérkőzésekre is marad ideje, Komárom színeiben csatázva.
– mutatkozott be a csokoládékészítő mester.
S mivel a szervezők úgy tartják, a kulináris élvezetekhez kultúra is „dukál”, Kováč Zsófia Anna elhozta a pajtába horgolt figuráit, valamint Nina és Emil című kétnyelvű mesekönyvét. Budapesti lányként komáromi férje által csöppent bele a szlovákiai magyar közegbe. A horgolás iránti szenvedélyéből és a nevéből született a Horgolzsó márka. Mára egész horgolótábor zárkózott fel mögé.
Az általa írt mesekönyv Komáromban, az Erzsébet-szigeten kezdődik. Ott él a dunai sellőlány Nina, aki elnyeri a biciklizni szerető kisfiú, Emil barátságát.
Kedves történet mindazokról az értékekről, amelyek egy gyermek életében iránytűként szolgálhatnak.
Különlegessége, hogy egyszerre van benne a történet magyarul és szlovákul. Együtt van a két nyelv, mint a mindennapi életben. Másik különlegessége, hogy a főszereplőkről – Nináról és Emilről – horgolási útmutató készült, így az új kedvencek megelevenedhetnek.
Igazán különleges volt látni, hogy amikor a kakaóscsiga-készítés elkezdődött, elsőként a fiúk szaladtak a nyújtódeszkákhoz és a sodrófákhoz, és ott is maradtak; igazán ügyesek voltak.
A kislányokat többnyire a kézműves- foglalkozás vonzotta, tobozdíszt, díszes tasakot és szalvétatartót készítettek. Jó hangulatú délutánt töltöttek a családok az új pajtaépületben. Aki kedvet kapott a sütéshez, őt farsangkor visszavárják.
Megjelent a Magyar7 hetilap 48. számában.