2020. február 18., 20:00

Mentőöv a komáromi hajógyárnak: épül az Albertina hajószálló

A múlt század 90-es éveiben is még a térség legnagyobb munkaadójaként számon tartott komáromi hajógyár majdnem 4 ezer személyt foglalkoztatott, s évi 13-14 hajót gyártott. Túlélte a rendszerváltást, majd 1992-től állami tulajdonú részvénytársaságként működött. Csehszlovákia kettéválása után Szlovákia egyetlen hajógyárának számított, s miután több lépésben magánosították, főként a hitelszerzési gondok miatt elkerülhetetlenné váltak az ottani tömeges elbocsátások. Úgy tűnik, hogy a Magyar Királyi Folyami- és Tengerhajózási Részvénytársaság által 1898-ban alapított gyárban nem kell tovább kongatni a vészharangot, mert újabban hajószálló(k) építésébe kezdett.

Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: plus7dni.sk

Ha a már folyamatban levő munkálatokkal a tervek szerint végeznek, akkor 2021 júniusában elhagyhatja a komáromi hajógyárat az Albertina nevű, luxuskategóriába tartozó, folyami hotelhajó – számolt be elsőként az örömteli hírről a plus7dni.sk portál. A 110 méter hosszú, 11,5 méter széles úszóművet több ezer előre kivágott elemből közel ötven munkás úgy rakja össze, mint egy méretes kirakós játékot.

Ondrej Hano, a gyártási részleg vezetője szerint azonban a szükséges acéllemezek méretre vágása, összecsavarozása és hegesztése nagyon megterhelő munkának számít a téli zimankóban és nyári hőségben egyaránt nehezen elviselhető nyitott gyártócsarnokokban. Ráadásul a mindössze 60 centiméter magas zugokban is kifogástalan munkát kell végezniük az órákon át görnyedő dolgozóknak.

Fotó:  plus7dni.sk

Az időszerű megrendelés egy Máltán bejegyzett, folyami kirándulóhajók üzemeltetésével és bérlésével foglalkozó részvénytársaságtól érkezett Komáromba. Azokon német utazási irodák ügyfeleit szállítja a cég, amely igazgatója a szlovákiai származású Ivan Sivák. Önmagáról elárulta, hogy miután nem került be az egyetemre, négy évig zongoristaként kereste a kenyerét az egyik vállalati hajón, majd egyre jobban felfelé ívelt a karrierje. Végül a munkáltatói az üzletfeleivé váltak. Mivel az európai folyókon is egyre keresettebbek és közkedveltebbek a hajószállók, amelyeken javarészt jómódú amerikai, kínai és német turisták utazgatnak, jól jövedelmezőnek bizonyul ez az üzletág. Bár a Komáromban épített Albertinának még csak az acélszerkezete kész, ám az azon tervezett utakat már a világhálón és katalógusokban is árusítják.

Két választása van annak, aki hajószállót akar üzemeltetni: vagy másodkézből vásárol vagy építtet magának egyet. Sivák úr a korábbi tapasztalatai alapján már inkább új hajókkal bővíti társaságuk állományát.

„Új hajókat többnyire hollandiai hajógyáraktól lehet rendelni. A több mint 16 millió eurós árajánlatuk azonban nem tűnt túl attraktívnak. További lehetőségként kínálkozott az, hogy a hajó acélszerkezetét a szerbiai Kladovban gyártatjuk, majd átszállítjuk Hollandiába, ahol befejezik a munkálatokat“ - árulta el az üzletember. Szerencsére, eszébe jutott a komáromi hajógyár is, ahol tudomása szerint egykor nagyobb hajókat is gyártottak, de az utóbbi években csak kisebb úszóművek hagyták el a kikötőt. Majd annak igazgatóságával előbb kissé kimérten, majd egyre bizalmasabb hangnemben tárgyalni kezdett a számára szükséges acélszerkezet esetleges legyártásáról. Miután a két fél megállapodott egymással, a komáromiak nekifogtak a hajószerkezet elkészítésének, a hajótársaság pedig majd a saját elképzelései szerint végezteti el az utómunkálatokat.

Az is örvendetes, hogy a Máltára szakadt honfitársunk a munkálatokban közreműködő 38 alvállalkozó és beszállító kiválasztásánál is kulcsfontosságúnak tartotta: azok többsége szlovákiai cég legyen. Az úszómű tervei is komáromi tervezőirodában készültek, s annak enteriőrjét is hazai belsőépítészek álmodták meg. Miközben ekképp is a hazai gazdaság élénkítését tűzte ki célul, előfordult, hogy több itteni cég képviselői kételkedve hallgatták végig a hajószálló építésével kapcsolatos terveit, s az újabb jelentkezésekor már fel sem vették a telefonjukat...(!)

A szállodahajón az eddigi megszokott gyakorlattól eltérően az étterem az alsó szinten kap helyet, s emiatt a fedélzetre kerülő több utaskabinból a hagyományosnál nagyobb, francia ablakokon át majd jobb kilátás nyílik a tájra.

„A kinyithatatlan kis ablakokkal rendelkező szobákat annak ellenére egyre kevesebben keresik, hogy azok olcsóbbak“ - jegyezte meg Sivák úr, aki az utasokat az éttermi fogyasztásuk során sem akarja megfosztani a lenyűgöző látványtól, amit kamerák és képernyő segítségével varázsol utasközelbe. Ráadásul a felső szinten majd egy bár is nyitva tart.

Fotó:  plus7dni.sk

Bízik abban, hogy a hajószálló prototípusa elsőként kapja meg a szlovák Állami Hajózási Felügyelet hitelesített tanúsítványát arról, hogy megfelel az ES-Trin 2019-es uniós normának. Azt követően pedig további két hasonló hajószálló építtetésével bíznák meg a komáromi hajógyárat. Remélhetőleg a méltatlan sorsra juttatott komáromi hajógyár az Albertinának köszönhetően ismét felkerül a méretes hajók európai gyártóinak térképére. Ehhez azonban arra is nagy szükség lenne, hogy a szakiskolákban újraindítsák a hegesztőképzést. A jövendő „szakikat“ ugyanis manapság csak tanfolyamokon képzik, megfosztva őket a hajóépítéshez szükséges minimális két évnyi szakmai gyakorlattól. Kérdés, hogy a kényelmes munkakörülményekre vágyó mai fiatalok közül hányan hajlandóak választani e sok nehézséggel párosuló szakmát. Talán ha anyagilag jobban motiválnák őket...

Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.