2023. október 19., 16:49

Méltó helyen a kassai főkonzulátus - KÉPEKKEL

Hivatalosan is átadták Magyarország kassai főkonzulátusának új épületét, a felújított Csáky–Dessewffy-palotát.

főkonzulátus
Fotó: Fábián Gergely

Az ünnepélyes átadón részt vett Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere is, aki ünnepi beszédében elmondta, Magyarország kormánya kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, hogy Magyarország és Szlovákia között a barátság, a kapcsolatok és az együttműködés folyamatosan fejlődjenek.

Rámutatott, a két ország ezer szállal kötődik egymáshoz. Példaként említette, hogy Magyarország leghosszabb határszakasza Szlovákiával közös, 654 km hosszú, amelyen az esztendő végére 40-re emelkedik az átkelési pontok száma. Emellett Magyarország számára Szlovákia a harmadik legfontosabb kereskedelmi partner, a tavalyi kereskedelmi forgalom 17 milliárd euró volt. Nem utolsósorban pedig él egy majd félmilliós magyar közösség Szlovákia területén és van egy jelentős szlovák közösség Magyarországon is. Ezek mind összekötnek minket, mondta.

– Mi, magyarok derűlátóak és bizakodóak vagyunk Magyarország és Szlovákia jövőbeni együttműködése szempontjából. Derűlátóak és bizakodóak vagyunk, hogy együtt fogunk tudni fellépni, szlovákok és magyarok, a nemzeti érdekeink és az eredeti európai értékek képviselete érdekében – fogalmazott Szijjártó Péter.

Megjegyezte, mára ez a város minden kassai ember otthonává lett, függetlenül attól, hogy ki milyen nyelven beszél vagy milyen nemzetiségű.

 – Kassa a békés egymás mellett élés, sőt, a békés együttélés egyik fontos európai szimbólumává vált. Megtisztelő számunkra, hogy itt lehetünk, és hogy így lehetünk itt. Magyarország és Szlovákia barátságának, a magyarok és a szlovákok együttműködésének ennél kézzel foghatóbb és ennél szebb jelét nem is adhattuk volna – mondta.

kassa
Fotó:  Fábián Gergely
Még jobb együttműködés, a kapcsolatok fejlesztése

Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere üdvözölte, hogy Magyarország megvásárolta és helyreállította az épületet, lehetővé téve ezzel e kulturális örökség megőrzését a jövő nemzedékek számára.

Mint mondta, Kassa toleráns, multikulturális város, ahol egymás mellett, harmóniában és megértésben élnek együtt különböző kultúrák, hagyományok és nyelvek.

Hozzátette, a megújult épület átadása teret nyit a további dialógusra, a még jobb együttműködésre, a kapcsolatok fejlesztésére. Végezetül a főpolgármester kifejezte abbéli hitét, hogy Magyarország kassai főkonzulátusa továbbra is jól szolgálja majd a magyar közösséget a városban, hozzájárul ahhoz, hogy tagjai otthon érezzék magukat Kassán.

hetey ágota
Hetey Ágota főkonzul
Fotó:  Fábián Gergely
Másfél év alatt újult meg a palota
A palotát 1805–1807 között Csáky Antal, az abaúji főispán fia építtette. Miután lánya férjhez ment Dessewffy Ferenchez, a palotát Csáky–Dessewffy-palotaként tartja számon az utókor. Az épület sokáig képtárként működött, majd az alkotmánybíróság székhelye volt, később könyvesbolt működött itt. Az épület 2021 januárjában került a magyar állam tulajdonába, azzal a céllal, hogy a 2000 óta bérleményben működő főkonzulátusi hivatal egy reprezentatív, saját tulajdonú épületben folytathassa tevékenységét.

1982-ben kulturális műemlékké nyilvánították az épületet, később pedig a nemzeti kulturális műemlékek közé sorolták.

A felújítás a Kassa Megyei Műemlékvédelmi Hivatal engedélye alapján történt.

Minden engedélyt 2022 júniusára sikerült beszereznünk, így megkezdhettük a kivitelezést, ami közel másfél év alatt elkészült. Büszkék vagyunk rá, hogy a műemlékvédelmi hivatal munkatársai magas szakmai színvonalúnak értékelték az elvégzett munkát

– nyilatkozta Hetey Ágota főkonzul.

A másfél évig tartó munkálatok során sikerült felújítani az épület hivatali célokat szolgáló részét, a teljes alapterület közel 80 százalékát. A külső és belső terek teljesen megújultak, megtartva a műemléki részeket és igazodva a funkcionális elvárásokhoz. A reprezentációt szolgáló helyiségeket olyan egyedi dekorációs elemekkel díszítették, amelyek a régió magyar vonatkozásaihoz, illetve az épület múltjához köthetők. Ilyen a szalon falát díszítő, a Kassai Főkonzulátus konzuli kerületéhez tartozó történelmi vármegyék és Kassa címerét, továbbá Kassa XVII. századi látképét ábrázoló nagy méretű gobelin, illetve a Kelet-szlovákiai Múzeumtól kölcsönzött festmények és korabeli bútorok. 

Kiváló kapcsolatot ápolunk a Kelet-szlovákiai Múzeummal. Ennek köszönhető, hogy több mint félszáz darab, a korhoz és a palotát korábban birtokló nemesi családokhoz köthető műtárgyat választottunk ki közösen. Korabeli festményekkel és bútorokkal díszítettük a fogadótereket, továbbá két gyönyörű boltíves termet csak ilyen tárgyakkal rendeztünk be az épületben reprezentációs célból

– magyarázta a főkonzul.

Méltó környezetben

Megtisztelőnek nevezte, hogy Szijjártó Péter személyes jelenlétével is jelezte, a magyar külpolitika megkülönböztetett figyelmet szentel a magyar–szlovák kapcsolatoknak, s azon belül is a Kelet-Szlovákiával folytatott regionális együttműködésnek.

Magyarország Kassai Főkonzulátusa az elmúlt 23 év során a kelet-szlovákiai régió meghatározó szereplőjévé vált. Kassa és Eperjes megye politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális életében folyamatosan jelen van, az itt élő politikai és egyházi vezetőkkel, társadalmi és kulturális intézményekkel szoros kapcsolatot ápol.

Egyre bővülő és szerteágazó programjaival és projektjeivel az itt élő magyarok és szlovákok együttélését segíti és gazdagítja. Mindez a szerteágazó tevékenység megteremtette annak az alapját, hogy a képviselet Magyarország politikai súlyához és tekintélyéhez méltó környezetben tudja folytatni diplomáciai tevékenységét – mondta Hetey Ágota.

Megjelent a Magyar7 2023/42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.