2022. január 16., 13:51

Megújul Csetnek egyik gyöngyszeme

Örömteli esemény, ha sokszor mostoha sorsú épített örökségünk egy-egy darabja megújul. Ez vár most Csetnek egyik jelentős épületére, a település főterén álló Maritinszky-palotára. Az egykori bányavárosban azonban több olyan épület is található, amely érdemes lenne a megmentésre.

A csetneki Maritinszky-palota
Galéria
+8 kép a galériában
A csetneki Maritinszky-palota
Fotó: Fábián Gergely

A település központjának egyik domináns épülete a Maritinszky-palota. Ahogy Tököly Gábor írja Kastélyok, kúriák, udvarházak Gömörben című könyvében, „a bejárat fölött két oszloppáron nyugvó erkély gazdagon kovácsolt korlátját és a nagyvonalú díszítésekkel is kihangsúlyozott központi rizalitot megkoronázó timpanont az ő címerük ékesíti”.

A palota a XVIII. század ‘80-as éveiben épült, később a Sárkány család tulajdonában volt. Egy ideig az épületben székelt az 1833-ban alapított Concordia vasgyár, amely Csetneken és Kuntapolcán működtetett olvasztókat és öntőműveket.

A csetneki Maritinszky-palota, balra az evangélikus templom
A csetneki Maritinszky-palota, balra az evangélikus templom
Fotó:  Fábián Gergely

A második világháború után államosították, és az 1950-es évek derekától 2000-ig kézzel festett karácsonyi díszeket gyártottak itt. Az évek jócskán rajta hagyták nyomukat a palotán, amely most visszanyeri eredeti fényét. Az épület tulajdonosa, Klaudia Gallová korábban a szlovák állami hírügynökségnek úgy nyilatkozott, mivel nemzeti kulturális műemlékről van szó, nem egyszerű a felújítás, hisz meg kell felelni a műemlékvédelmi hivatal kritériumainak. Hozzátette, a régészeti feltáráson már túl vannak, megkezdték a belső térben a legsürgősebb munkálatokat. Ezek a koronavírus-járvány miatt megszakadtak, de rövidesen folytatódnak. Azt egyelőre nem árulta el, milyen célra szándékozik használni az épületet.

Nagy múltú település, megmentésre váró épületek

Csetnek a Bebek családból kivált Csetneki család székhelye volt, 1328-ban kapott városi kiváltságokat. Vízivára a 13. században épült. 14. századi gótikus plébániatemploma falán több mint kétszáz négyzetméternyi freskó és szekkó található, a legidősebbek a 14. századból származnak. A községben ma is több rokokó-klasszicista kúria áll, említésre érdemes a Sebők család kúriája vagy a Madarász-palota. Itt született Madarász Viktor, a magyar romantikus festészet egyik legjelentősebb alkotója. A helyi temetőben nyugszik Gyöngyösi István költő, alispán.

A csetneki Madarász-palota, jobbra a Sebők-kúria
A csetneki Madarász-palota, jobbra a Sebők-kúria
Fotó:  Fábián Gergely

Bár a Maritinszky-palota most megújul, a Sebők-kúria és a Madarász-palota viszont siralmas állapotban van, pedig ezek is megérdemelnék, hogy megőrizzük őket az utókornak. Ilyesmiről azonban egyelőre nem hallani.  Ladislav Belányi, Csetnek polgármestere arról tájékoztatta lapunkat, hogy az építési hivatalba senki nem nyújtott be ezzel kapcsolatos kérvényt. A polgármester szerint a nagy munkanélküliséggel küzdő település az idegenforgalom fejlesztésére építhet, hisz nemcsak a környéken, hanem a községben is számos érdekes látnivaló található, ami vonzó lehet a turisták számára. Az evangélikus templom mellett (amelyet a tavalyi, koronavírus által sújtott szezonban is háromezernél többen látogattak meg, a hazaiak mellett legtöbben Magyarországról) például a vízivár.

A csetneki evangélikus templom belső tere
A csetneki evangélikus templom belső tere
Fotó:  Fábián Gergely

– Ez Kassa megye tulajdonában van, de már több éve van bérleti szerződésünk. Azóta rendbe tettük, kitakarítottuk, jelenleg belépődíj nélkül látogatható. Régészeti feltárás kezdődött, s ha ez befejeződik és rendeződnek a tulajdonjogi viszonyok, sok turistát vonzhat községünkbe – mondta Belányi.

A regionális turizmus fejlődése remélhetőleg azt is magával hozza, hogy valaki felkarolja épített örökségünk mára feledésbe merült, megmentésre váró darabjait.    

Megjelent a Magyar7 2022/2. számában.

          

A csetneki Maritinszky-palota
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.