2023. április 18., 11:09

Megújul a pozsonyi Karátsonyi-palota

Az egykori Stefánia, ma a Štefánik úton álló Karátsonyi-palota a számos látnivalót megmutató belváros egyik legreprezentatívabb épülete. Bizonyos értelemben jelenlegi funkciója is reprezentatívvá teszi, hiszen a Köztársasági Elnöki Hivatal és a Szlovák Kormányhivatal adminisztrációjának ad otthont.

pozsony
Az épületben lakott egykoron Erkel László, a híres zeneszerző, Erkel Ferenc fia, aki karnagyként fontos személyisége volt Pozsony zenei életének
Fotó: yimba.sk

A reprezentatív funkció ellenére az épület rendkívül rossz műszaki állapotban van, de ennek véget vethet az eltervezett felújítás, amely után az épület hasznosítása is megváltozhat. 

A Karátsonyi-palota, vagy ahogyan a szlovák források a történelmi személynevek szlovákosítása óta nevezik, a „Karáčoni”-palota 1883–1884-ben épült. Abban az időben, amikor a Stefánia út jelentős átalakuláson ment keresztül.

Az eredetileg Marczal utcának nevezett poros utca a Pozsonyban sokat vendégeskedő belga királyi hercegnőről, Stefániáról kapta a nevét. Az első Csehszlovák Köztársaság idején azonban a hangzásában ugyan hozzá hasonlatos, de teljesen más történelmi személyiségről, Milan Rastislav Štefánikról nevezték el az utcát. A szocializmus időszakában Békevédők útja volt, majd a rendszerváltás után, 1990-ben kapta vissza újra a Štefánik nevet.

A villák között a legreprezentatívabb

Na, de vissza a Stefánia úthoz… „Pressburgban egyetlen utca sem változott meg és szépült meg annyira, mint a Stefánia” – írta 1905-ben az ismert történész, Ortvay Tivadar. Való igaz, az 1800-as évek végétől kiépülő Stefánia út, a ma is tekintélyt parancsoló villáival hamarosan a város egyik fő közlekedési útvonala lett. Ezen keresztül jutottak el a város központjába a Pozsonyba vonattal érkezők is. Ortvay a könyvében a Karátsonyi-palotát is említi, amely akkor még bérházként működött.

A Karátsonyi-palota a Grassalkovich-palota területéhez tartozó gazdasági udvar helyén épült, ahol azelőtt az istállók és a kocsiszínek voltak. A palota fő szárnya egy reprezentatív épület volt, de az oldalsó szárnyak eleve bérpalotaként épültek, ahol lakásokat lehetett bérelni

– mondta lapunknak Brogyányi Mihály helytörténész, idegenvezető. Az építtető, gróf Karátsonyi Quido országgyűlési képviselő, földbirtokos, a királyi udvar fontos személyisége, jótékonysági intézmények alapítója volt. A palotában működött például a Karátsonyi felesége, Izabella védnöksége alatt álló Izabella Háziipari Egylet is.

Magyar szempontból érdekességnek számít, hogy szemben állva az épülettel, a balkéz felőli épületrész sarokrészében lakott egykoron Erkel László, Erkel Ferenc híres zeneszerzőnk fia. Karnagyként működött Pozsonyban, nagyon jelentős személyisége volt a városnak, és itt is temették el

– mondta a helytörténész.

A totalitárius rendszer azonban – mint megannyi eredetileg teljesen más céllal épült épületet az országban –, a Karátsonyi-palotát sem kímélte.

 – A szocializmus idején a hátsó épületeket átépítették, gyárszerű csarnokokat építettek hozzá, és különféle cégek lerakatai voltak ott, nagyon sokáig pedig az állami nyomtatványkiadó, az ún. ŠEVT székháza volt az épület – fűzte hozzá Brogyányi Mihály.

Az épület a Stefánia út felől megőrizte eredeti, tetszetős történelmi formáját, bár a Grassalkovich-kert felőli oldala és a belső udvar átalakításon és bővítésen esett át az idők során. A legjelentősebb átalakítást 1957-ben végezték az épületen, amikor is adminisztratív helyiségeket alakítottak ki benne, és a hajdani belső udvari részt bádogtetővel fedték be. Legutóbb 1998-ban esett át felújításon, de az épület állagában az sem hozott jelentős javulást, s mára rendkívül rossz állapotba került a mintegy hatezer négyzetméteres épület.

A kormányhivatal fotódokumentációval kiegészített jelentése a nyílászárók, a tető és a homlokzat jelentős leromlását tárja elénk, különösen a Grassalkovich-kert felőli hozzáépítések esetében. Az egykori terasz támfala katasztrofális állapotban van, a palota terasza és a kert közötti átjárás pedig jelenleg nem lehetséges. A Stefánia út felőli homlokzat is javításra szorul. Különösen problémás a kormányhivatal által használt épületrész, az „elnöki” részt korábban már részben felújították.

karátsonyi palota
Karátsonyi-palota: a kert felőli rész
Fotó:  yimba.sk
Óvoda is lesz a felújított épületben

A kormány március közepén hagyta jóvá a nemzeti kulturális örökség részét képező Karátsonyi-palota felújításáról szóló határozatot. A tervek szerint helyreállítják a fűtési rendszert és szigetelik az épületet az energiaigény csökkentése érdekében. A kormányhivatal álláspontja szerint a projektet úgy kell elkészíteni, hogy az megfeleljen a helyreállítási tervből való forrásszerzés kritériumainak.

A helyreállítás során a palota helyiségeit úgy alakítják át, hogy az építési munkák befejezése után a helyiségek egy részében óvoda létesülhessen, elsősorban az állam- és közigazgatásban dolgozó alkalmazottak gyermekei számára. Ezáltal is szeretnénk több tehetséges fiatalt vonzani az állam- és közigazgatásba”

– nyilatkozta korábban a felújítás kapcsán Július Jakab, a kormányhivatal vezetője. Az óvoda az első és a második emeleten kapna helyet, és öt osztályban 132 gyermek befogadására lesz alkalmas. A harmadik emeleten megmaradnak az irodahelyiségek, amelyek többnyire az elnöki hivatalt szolgálják majd ki.

A palota helyreállításának becsült költsége 7,9 millió euró, várható időtartama 24-30 hónap.

A Grassalkovich-kert – vagy ahogyan ma nevezik, az Elnöki kert – a főváros egyik legreprezentatívabb közterülete, s a rendkívül rossz állagú épület – ami a kert felől nagyon szembetűnő – nem méltó sem a barokk francia kerthez, sem magához a köztársasági elnök székhelyéhez. Megérdemli tehát, hogy a sok hányattatás után rendbe hozzák végre, ezért aztán a kormány e lépése értékelendő. Az államigazgatást reprezentáló épületek, mint ahogyan ez is, sokszor rendkívül elhanyagoltak, ami nem jó üzenet magára az államra nézve sem.  

Megjelent a Magyar7 2023/15. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.