2024. december 24., 14:55

Megszületett a megváltó

A szomotori Trella Erik fafaragó kültéri betlehemei a saját szűkebb pátriája, a Felső-Bodrogköz, illetve a szomszédos Ung-vidék határait átlépve ma már az ország egyéb szegleteiben is állnak. A magyarországi Ajak mellett pedig idén Gyál került fel második városként az alkotó határon átnyúló „Betlehemi út“ térképére.

Trella Erik
A hársfából faragott szenci betlehem alkotójával, Trella Erikkel
Fotó: Zahorec László

A fafaragó Trella Erik szerint minden egyes új betlehemmel lehetőség adódik arra, hogy Szlovákia és Magyarország településeit ezek mentén összekötve lélekben együtt ünnepelhessünk. Műhelyében idén mintegy 30 életnagyságú alakot formázott meg, melyek mindegyike valamelyik kültéri betlehembe került december elején. Tavasztól november végéig faragott, az advent már a pihenésé. Szenc városa, a nyugati régióból elsőként rendelt nála betlehemet, 11 szoborral: a Szent Családon kívül jelen vannak a napkeleti bölcsek, egy pásztor két juhával, egy borjú és a hatszárnyú szeráf. 

A múlt hétvégén a helyi gyerekeknek tartott adventi kézműveskedés során apróbb figurákat faraghattak vele, emlékbe fémből karácsonyi szerencsetallért is verhettek. A gyáli katolikus egyházközség részére Szűz Mária, József és az angyal készült el idén, a kis Jézust a jászolban már tavaly elkészítette. 
Trella Erik
Az alkotó kassai betlehemével
Fotó:  Zahorec László

A már meglévő bodrogközi betlehemekbe is kerültek új szobrok. A nagytárkányi egy tevével bővült, a bélyi és a tiszacsernyői betlehembe is idén érkeztek meg a napkeleti bölcsek. Jelenleg tizenkét szlovákiai és két magyarországi település szerepel a szerény, mosolygós, ügyeskezű fafaragó „Betlehemi út” térképén: Szenc, Hédel, Kassa, Budaháza, Királyhelmec, Tiszacsernyő, Nagytárkány, Bély, Szentmária, Szomotor, Borsi, Perbenyik, Ajak és Gyál. Aki végigjárja, egészen biztos, hogy nem találkozik két azonos szoborral. 

Hogyan kezdődött?

Erik számára a hobbinak indult fafaragás mára már a családja megélhetését biztosító hivatás lett. Nem is tudta pontosan feleleveníteni, mikor kezdett el foglalkozni betlehemek faragásával, de emlékei szerint az elsőt szülőfaluja katolikus templomába készítette hársfából. Ugyanabban az évben a nagyságos fejedelem szülőfaluja, Borsi polgármesterének felkeresésére faragta az első nagyméretű kültéri betlehemet, amelyben a kisded álmát vigyázó jószágok közé elsőként került egy térdre ereszkedett teve is.

Erik hazai forrásokból szerzi be a faragáshoz szükséges faanyagot. Mivel a környéken főleg tölgy található, kezdetben ebből készültek betlehemi szobrai. Idővel áttért a fafaragók által nagyra értékelt, könnyen megmunkálható, puha, de ugyanakkor erős hársfára. Ha a téli vegetációs időszakban fát kell kivágni a környék erdeiben, az erdészek mindig megkérdezik Eriket, tudja-e azokat hasznosítani.

Megemlítettem neki, hogy egy kézművesvásárban egyszer a játékkészítő mester azt mesélte, hogy több éven keresztül száradnak műhelyében a fadarabok, mielőtt bármit is kezdene velük. Erre Erik azt válaszolta, hogy a játékkészítés alapja tényleg a tökéletesen kiszáradt tömör fa, mert ezt tudják utólag esztergagépekkel megformálni. De ahogy mondja, a kézi faragás esetében épp ellenkezőleg, minél frissebb a fa, annál könnyebb a megmunkálása. Általában amint kitavaszodik és kicsit felmelegszik az idő, belekezd a betlehemi alakok durva megmunkálásába.

Fafaragás
A tiszacsenyői betlehem különlegessége a kőrisbe faragott három király
Fotó:  Zahorec László

A szobor méretére levágott masszív fatörzset kezdi el alakítani, és a fokozatos, egy-két éven át tartó száradási folyamat során szakaszokra bontva faragja ki az egyre finomodó részleteket. A legvégére hagyja az arcokat, mert novemberben, advent közeledtével, a misztériumra ráhangolódva rajzolódnak ki számára.

Zenét is csak akkor hallgat munka közben, amikor még a durva megmunkálást végzi, a finomabb munkákhoz mély alkotói csendet igényel. Mivel a fa természetes, élő anyag, még a száradási folyamat közben is úgymond dolgozik. Fel-felbukkanhatnak benne esetleges hibák, repedések, amiket a faragás során méretre szabott pici ékekkel, tömésekkel ki tud javítani. 

A munka befejeztével környezetbarát impregnáló anyaggal kezeli a fát, ami védi az időjárási hatásoktól. 

Egyre több betlehem

Az alkotó nagy örömére szolgál, hogy évről évre több felkérést kap kültéri betlehemek faragására. 

Ez igazán tiszteletre méltó gesztus, őszintén értékelem. Annak a jele, hogy tájainkon a keresztény értékek, a szakralitás, Jézus születése még jelentéstartalommal bír közösségeink számára, nem úgy, mint tőlünk nyugatabbra, ahol templomokat zárnak be, mert már kiüresedtek, nincs ki imára járna". 

Új megrendelés esetén Erik előbb megismerkedik a betlehem leendő helyszínével, mindig a térhez igazodva tervezi a szobrokat. Arra is volt már példa, hogy egy községben valamilyen okból kivágott korosabb fát szerették volna betlehemi szoborként megőrizni. 

A közelmúltban Tiszacsernyőben néhány méltóságteljes kőrisfát támadott meg a betegség, ezért a kivágásuk mellett döntöttek az illetékesek. Az ép részeit vétek lett volna tűzifaként értékesíteni, így a határvárosban a régió különlegességeként kőrisfából faragott alakjai is vannak a városközpontban felállított betlehemnek. 

Trella Erik értékeli, hogy szabad kezet adnak neki megrendelői, bíznak az egyedi stílusában, szakértelmében és semmilyen módon nem akarják befolyásolni elképzeléseikkel. Mint elárulta, ha angyalt is kérnek, akkor biztos, hogy azt kizárólag az angyali rend legfelsőbb szintjéhez tartozó hatszárnyú, halhatatlan, bölcs szeráfként fogja megfaragni. A szeráfok Isten szentségét dicsőítik, védelmezik, az Ószövetségben Ézsaiás próféta kapott róluk látomást (Ézs 6,1-13).

Megjelent a MAGYAR7 51-52. duplaszámában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.