2022. november 14., 17:26

Megnéztük, hogyan épül a kenderház - KÉPEKKEL

Az Ipolyszalkai Tájház „kinőtte” a 2003-ban vásárolt parasztházat. Dikácz Zsuzsanna, a tájház vezetője és segítői egész komplexumot álmodtak köréje. Az első szakaszban a határon átnyúló RE-START program keretében egy tágas kézművesház épül meg.

kender
Galéria
+7 kép a galériában
Ipolyszalkai tájház
Fotó: Bokor Klára

Egyre több iskola, egyesület, magánszemély érdeklődik a tájházi foglalkozások iránt, turistacsoportok is megállnak a tájháznál, ahol mindig kedves a fogadtatás. Ezért határoztak a bővítés mellett. Kidolgoztattak egy látványtervet, véglegesen hogyan kellene kinéznie a portának. Először a 300 négyzetméter alapterületű, kétszintes kézművesház építésének láttak neki, amelynek emeletén szállások is lesznek. 

A szegedi Mohai Attila saját vállalkozásban építi csapatával a kenderbeton falakat. Ő vezet körbe az építkezésen, ahol minden munkafázisba bepillanthatok. Elmondja, egy másik kivitelező már elkészítette az épület faváz szerkezetét, amit a helyszínen nagyon rövid idő alatt összeállítottak, hiszen minden méretre volt vágva.

– Tudni kell, hogy a kenderfal nem teherhordó építmény, inkább szigetelés. Kell fa-, acél- vagy betonváz, amihez oda tudjuk fogatni a zsalulemezeket. Összekeverjük a kenderpozdorját, a mészhidrátot és a vizet, ezt öntjük a zsalukba és döngöljük rétegről rétegre. Úgy 55-60 centimétert szoktunk betölteni egy nap során. Addig haladunk, amíg el nem érjük a fal tetejét – részletezte a szakember. Az itt épülő, 45 centiméter vastag falaknak már olyan jó hőszigetelő tulajdonsága van, mintha negyvenes téglafalat húsz centiméteres szigeteléssel vonnánk be. Félméteres falvastagságnál pedig már passzív háznak minősül.

Az ún. kendercellnek rossz tulajdonsága nincs, jó annál több. Ez egy lélegző fal, optimális bent a páratartalom, mert képes ki- és bedolgozni a párát.

Csakis mész alapú vakolat kerülhet rá és mészfesték, hogy a páradiffúziós tulajdonsága megmaradjon. Allergiamentes, nem penészedik, ellenáll a tűznek, karbonnegatív. A kendercellből épült ház energiaigénye minimális. A kenderház építése kapcsán több foglalkozáson is elmagyarázzák az érdeklődőknek a kenderfeldolgozás csínját-bínját, azt, hogy a kender minden része kincs.

ipolyszalka
Fotó:  Bokor Klára
Tájainkon ugyan virágzott a kenderfeldolgozás, de a kenderpozdorjából való építkezésnek nem volt hagyománya. Magyarországon Horesnyi Béla terjesztette el, ma is nála futnak össze a megrendelések. Kínában van egy ilyen módon épült háromszáz éves ház. Mohai Attila az elmondottakhoz még hozzáfűzte, kicsit drágább a kenderbeton, mind a hagyományos építőanyagok, de az egészséges építőanyag sosem lehet drága.

Dikácz Zsuzsannától, a tájház vezetőjétől megtudom, hogy időkapszula is került a falba: saját verse a tájházról, gyerekrajzok, szalag a tündérfáról, segítőik névsora, csuhéangyalka és a 19-es szám, mert ennyi éves a tájházuk.

Jó lenne, ha üzenetünket csak ezer év múlva találnák meg, mert akkor addig biztosan állna a ház

– tette hozzá mosolyogva.     

Megjelent a Magyar7 2022/45. számában.

4-ipolyszalkai-tajhaz
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.