Mednyánszky László sírja - Beckó
A Mednyánszky család legismertebb tagja, a festő Mednyánszky László Beckóban született 1852-ben. Tanulmányait követően 1880-tól felváltva Beckón és Bécsben élt. A várról több képet is festett.

Most azonban nem róla, hanem nagybátyjáról lesz szó, akit szintén Mednyánszky Lászlónak hívtak. Ő és Gruber Fülöp tüzérhadnagy az 1848–49-es szabadságharc első vértanúi. A szabadságharc alatt az Ordódy Kálmán parancsnoksága alatt álló Lipótvár – főként a nemzethez hű tisztek, elsősorban Mednyánszky őrnagy erőteljes fellépésének köszönhetően – négy hétig lekötötte a várat ostromló császári erőket. Végül az őrnagy és Gruber Fülöp hadnagy kivételével a katonaság feladta a küzdelmet. A két ellenálló tiszt Pozsonyban haditörvényszék elé került.
Mednyánszky a tullni katonaiskolában tanulótársa volt Görgei Artúrnak, aki a kivégzett hős édesanyjának írt levelében a fia ellenében három császári tábornok halálát ígérte meg. Az édesanya azonban azt kérte Görgeitől, álljon el a szándékától, mivel nem kívánja, hogy más anya is elszenvedje azt a fájdalmat, amit ő érzett fia elvesztése miatt. A családból egyébként tábori lelkészként Mednyánszky Cézár is részt vett a szabadságharcban.
Mednyánszky László sírját hosszú éveken át a Horkán (Hôrka nad Váhom) élő Piller Györgyné, Pécsi Fruzsina családja gondozta. Mondhatni, hogy ők mentették meg az enyészettől. Az utóbbi években a Pro Patria Honismereti Szövetség szervezésében hazai és magyarországi iskolák diákjai és a Csemadok Szenci Területi Választmányának tagjai is segítették őket ebben a munkában.
Megjelent a Magyar7 2024/40. számában.