2020. december 5., 18:18

Másként élik meg a járvány második hullámát a lelki betegek

A koronavírus-járvány a már évek óta stabil állapotban levő pszichiátriai páciensekre is negatív hatással van – tájékoztat Ladislava Šustová, a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) szóvivője. Hozzáteszi, a páciensek másként élik meg a járvány második hullámát, mint az elsőt.

Fotó: TASR

Jozef Dragašek, az egyetemi kórház I. pszichiátriai klinikájának főorvosa rámutat, a várótermekben egyre több az olyan páciens, aki fél amiatt, hogy ő maga vagy szerettei megfertőződnek a COVID-19-cel, amit magatartászavarok és frusztráció nehezít.

„Olyanokról van szó, akik már hosszabb ideje pszichikai nehézségekkel küzdenek, s a COVID-19 volt a képzeletbeli utolsó csepp a pohárban, amelynek következtében felszínre kerültek a lelki zavarok” – magyarázza a szakértő. Mint mondja, a szociális izolációban élő  betegek viszonylag jól viselik a járványt és annak következményeit.

A páciensek döntő többségének azonban, főleg azoknak, akik depressziótól vagy stressz okozta lelki zavarban szenvednek, romlott az állapota, még olyanok esetében is, akik már évek óta stabil állapotban voltak”

– emeli ki Dragašek.

Az embereknek leginkább a koronavírus-járvány kapcsán hozott korlátozások hatásai miatt vannak gondjaik. Emellett nem hódolhatnak szabadidős tevékenységeiknek, nincsenek társasági események, egyre gyakrabban szembesülnek anyagi, családi, iskolai vagy munkahelyi gondokkal. Dragašek szerint arra is számítani lehet, hogy a járvány következtében sokaknál poszttraumás stressz jelentkezik majd, főleg az első vonalban tevékenykedők esetében.

A járvány második hullámát az emberek másként élik meg. Az első hullám idején főként az új betegséggel, illetve a járvány terjedésével kapcsolatos hatások domináltak. Most az emberek inkább a hosszú ideje tartó szociális izolációt viselik nehezen, depressziósak és haragosak.

„A klienseink részben már alkalmazkodtak, felkészültebbek, de egyre nagyobb hatással van rájuk a tartós bizonytalanság, a bevezetett intézkedések gyakori változása, illetve a járvány hossza, vagyis az, hogy nem tudjuk, mikor ér véget” – fejti ki Ivan Dóci, az egyetemi kórház II. pszichiátriai klinikájának főorvosa.

A szakemberek emlékeztetnek, hogy a lelki egészség megőrzése szempontjából fontos fizikai egészségünk megőrzése, az, hogy hódoljunk hobbijainknak, illetve ne nyomjuk el érzelmeinket, osszuk meg másokkal félelmeinket, célzottan űzzük el azokat a gondolatainkat, amelyek a jövő azon részével vannak összefüggésben, amelyre nem lehetünk hatással.

Amennyiben a szorongás fokozódik, forduljunk szakemberhez, például a lelkisegély-szolgálathoz, pszichológushoz, pszichiáterhez.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.