2024. augusztus 30., 18:20

Magyarul a nyelvhatáron túl

Nagyszabású operett-gálakoncerttel ünnepelték a magyar kultúrát Homonnán. A több mint 30 ezres városban alig ötvenen vallották magukat magyarnak a legutóbbi népszámlálás során.

 

Operett
Fotó: Fábián Gergely

A rendezvényt a Csemadok helyi alapszervezete annak apropóján szervezte Magyarország pozsonyi nagykövetsége és kassai főkonzulátusa támogatásával, hogy egyrészt Homonna idén elnyerte a Szlovákia kulturális városa címet, másrészt ebben a félévben Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét. 

A város vezetése nevében Ondrej Babjarčík alpolgármester köszöntötte a résztvevőket, hangsúlyozva, összeköt bennünket a közös történelmünk, múltunk, kultúránk és hagyományaink, de összekötnek keresztény gyökereink és tagságunk is az Európai Unióban. 

Közös kulturális kincs

Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete rámutatott, a rendezvényre Szent István király ünnepének hetében kerül sor, akinek munkássága, alkotása egyetemes értékű. Mint mondta, ő az első magyar szent, az első magyar szent király, és 2000. augusztus 20-a óta, amikor I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárka az ortodox egyház szentjei közé emelte, jelképe lett a római katolikus és az ortodox hívek közötti kapcsolatnak is.

Az 1054-es egyházszakadás óta nem volt példa arra, hogy az ortodox egyház sajátjának ismerje el a római katolikus egyház valamelyik szentjét. Ezt az egyetemességet és összekapcsolást tartják szem előtt az Európai Unió Tanácsa soros magyar elnökségével kapcsolatos feladataik ellátása során is, mondta a pozsonyi magyar nagykövet. 

Az operettet soknemzetiségű műfajnak mondják, s Közép-Európa népei számára különösen kedves közös kulturális kincset jelentenek az ebben a régióban született operettek. 

– Nem csoda, hogy a magyar–szlovák közös örökség részének is tartjuk a műfajt. Itt születtek az operett itteni arany- és ezüstkorának klasszikus művei, amelyeknek mindmáig népszerű slágereit bárhol, bármelyikünk felismeri és dúdolja. Identitásunk meghatározó pilléreit jelentik, közös kulturális örökségünk kincsei, amelyekre mindannyian joggal vagyunk büszkék. Rajtuk keresztül megismerjük, felismerjük, megértjük egymást. Különösen fontos ezért, hogy őrizzük és ápoljuk, megéljük ezeket a hagyományokat. Méltán lehetünk büszkék rájuk! – mondta Balogh Csaba, köszönetet mondva mindazoknak, akiknek a munkája nélkül nem jöhetett volna létre a rendezvény.

Operett Gála
Fotó:  Fábián Gergely
A gálakoncertet megelőzően Kovács Zsolt Levente vizsolyi református lelkész ismertette a Vizsolyi Biblia történetét, majd felcsendültek az ismert operettslágerek Balogh Luca, Boncsér Gergely, Haraszti Elvira, Homonnay Zsolt és Kovács Szilárd előadásában, a szólistákkal kiegészült Dunakeszi Szimfonikus Zenekar kíséretében.

A közönség felismerte a dalokat, még ha azok szövegét általában más nyelven hallotta eddig, egyszerre dobbantak a lábak, csapódtak össze a tenyerek, sokan fényképeztek, videóztak, hogy emléket vigyenek haza. A rendezvény végén tokaji borokat kóstolhattak a résztvevők. 

A Csemadoknak összekötő ereje van

Anna Šimkuličová, a homonnai Csemadok-alapszervezet elnökségi tagja elmondta, tavaly indítottak egy rendezvénysorozatot, amely bemutatja a helyieknek a magyar kultúra kincseit. Tavasszal született meg az operettgála ötlete, amelyhez a főkonzulátusban és a nagykövetségben találtak partnerre. 

Amikor férjhez jöttem ide, szinte legendaként beszéltek arról, hogy egykor Honthy Hanna és Rátonyi Róbert itt, a városban énekelt. Aztán nagyon sokáig nem volt hasonló produkció. Most sikerült ilyet elhozni. Remélem, nem kell újabb ötven évet várni arra, hogy ismét ilyen színvonalas előadást hallhasson a homonnai közönség"

– mondta.

A homonnai csemadokosok igyekeznek további olyan programokat szervezni, amelyek érdeklődést keltenek ebben a szlovákok lakta városban, illetve az egész térségben, ahol már nagyon kevesen beszélnek magyarul. 

Gála
Fotó:  Fábián Gergely

– Ha az ember nem műveli a nyelvet, az valahogy elavul. Az ilyen kulturális élmények megerősítik az emberekben a késztetést, hogy használják, vigyék tovább. 

A Csemadoknak is összekötő ereje van, találkozási lehetőséget teremt. Számomra igen felemelő érzés, hogy ennyien eljöttek, érdeklődést mutatva a magyar kultúra iránt, és ez arra ösztönöz bennünket, hogy folytassuk a munkát.

Első találkozás

Eva Sninská, a közeli Várjeszenő községből érkezett a koncertre, amelyet magas színvonalúnak, csodálatosnak nevezett. Mint mondta, igazából első alkalommal találkozott a magyar kultúrával. Hozzátette, nyitott a hasonló tapasztalatokra, élményekre, szívesen látná, ismerné meg jobban más nemzetek, nemzetiségek kultúráját is.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/35. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.