Magyarul a nyelvhatáron túl
Nagyszabású operett-gálakoncerttel ünnepelték a magyar kultúrát Homonnán. A több mint 30 ezres városban alig ötvenen vallották magukat magyarnak a legutóbbi népszámlálás során.
A rendezvényt a Csemadok helyi alapszervezete annak apropóján szervezte Magyarország pozsonyi nagykövetsége és kassai főkonzulátusa támogatásával, hogy egyrészt Homonna idén elnyerte a Szlovákia kulturális városa címet, másrészt ebben a félévben Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét.
A város vezetése nevében Ondrej Babjarčík alpolgármester köszöntötte a résztvevőket, hangsúlyozva, összeköt bennünket a közös történelmünk, múltunk, kultúránk és hagyományaink, de összekötnek keresztény gyökereink és tagságunk is az Európai Unióban.
Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete rámutatott, a rendezvényre Szent István király ünnepének hetében kerül sor, akinek munkássága, alkotása egyetemes értékű. Mint mondta, ő az első magyar szent, az első magyar szent király, és 2000. augusztus 20-a óta, amikor I. Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárka az ortodox egyház szentjei közé emelte, jelképe lett a római katolikus és az ortodox hívek közötti kapcsolatnak is.
Az operettet soknemzetiségű műfajnak mondják, s Közép-Európa népei számára különösen kedves közös kulturális kincset jelentenek az ebben a régióban született operettek.
– Nem csoda, hogy a magyar–szlovák közös örökség részének is tartjuk a műfajt. Itt születtek az operett itteni arany- és ezüstkorának klasszikus művei, amelyeknek mindmáig népszerű slágereit bárhol, bármelyikünk felismeri és dúdolja. Identitásunk meghatározó pilléreit jelentik, közös kulturális örökségünk kincsei, amelyekre mindannyian joggal vagyunk büszkék. Rajtuk keresztül megismerjük, felismerjük, megértjük egymást. Különösen fontos ezért, hogy őrizzük és ápoljuk, megéljük ezeket a hagyományokat. Méltán lehetünk büszkék rájuk! – mondta Balogh Csaba, köszönetet mondva mindazoknak, akiknek a munkája nélkül nem jöhetett volna létre a rendezvény.
A közönség felismerte a dalokat, még ha azok szövegét általában más nyelven hallotta eddig, egyszerre dobbantak a lábak, csapódtak össze a tenyerek, sokan fényképeztek, videóztak, hogy emléket vigyenek haza. A rendezvény végén tokaji borokat kóstolhattak a résztvevők.
Anna Šimkuličová, a homonnai Csemadok-alapszervezet elnökségi tagja elmondta, tavaly indítottak egy rendezvénysorozatot, amely bemutatja a helyieknek a magyar kultúra kincseit. Tavasszal született meg az operettgála ötlete, amelyhez a főkonzulátusban és a nagykövetségben találtak partnerre.
– mondta.
A homonnai csemadokosok igyekeznek további olyan programokat szervezni, amelyek érdeklődést keltenek ebben a szlovákok lakta városban, illetve az egész térségben, ahol már nagyon kevesen beszélnek magyarul.
– Ha az ember nem műveli a nyelvet, az valahogy elavul. Az ilyen kulturális élmények megerősítik az emberekben a késztetést, hogy használják, vigyék tovább.
A Csemadoknak is összekötő ereje van, találkozási lehetőséget teremt. Számomra igen felemelő érzés, hogy ennyien eljöttek, érdeklődést mutatva a magyar kultúra iránt, és ez arra ösztönöz bennünket, hogy folytassuk a munkát.
Eva Sninská, a közeli Várjeszenő községből érkezett a koncertre, amelyet magas színvonalúnak, csodálatosnak nevezett. Mint mondta, igazából első alkalommal találkozott a magyar kultúrával. Hozzátette, nyitott a hasonló tapasztalatokra, élményekre, szívesen látná, ismerné meg jobban más nemzetek, nemzetiségek kultúráját is.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/35. számában.