2025. július 13., 15:37

Magyar nemzeti harcművészetet tanultak a Dalia tábor résztvevői

A Magyar Közösségi Ház, a Felföldi Dalia Iskola központja adott otthont a 14. alkalommal szervezett magyar harcművészeti gyermektábornak Gömörpéterfalán. Íjászat, ostorozás, szablyavívás, hajítójátékok, magyar népi birkózás, botforgatás és megannyi kaland várta a gyerekeket a július 8-a és 12-e között megrendezett táborban.

Dalia tábor
Fotó: Agócs Szvorák Emese

A pajtából kialakított edzőteremben kezdték a napot a gyermektábor résztvevői. Bemelegítő után birkózó játékokat játszottak és néhány praktikus fogást is elsajátítottak. Majd gyors sorakozást követően felálltak a csapatok, kezdődhetett a foglalkozás. Bent birkózással és szablyavívással próbálkoztak a gyerekek. A szabadtéren pedig a magyar nemzeti harcművészet többi ágával ismerkedtek. Vetésforgóban, korosztályok szerint gyakorolták az egyes harci elemeket. A legkisebbek az alaki gyakorlatokat próbálták elsajátítani. A kicsit nagyobbak pedig íjászkodtak és botoltak.

Hojsza Péter több mint tíz éve tagja az iskolának, néhány éve pedig már oktatóként is részt vesz a gyermektáborokban. Azt mondja, rengeteg fegyelemre és figyelemre van szükség, hiszen különféle fegyverekkel ismerkednek a gyerekek.

„Nagyon oda kell figyelni a biztonságra, hogy ne okozzanak se magukban, se egymásban kárt. Illetve azt is fontosnak tartjuk, hogy ne csak a harcművészeti elemeket sajátítsák el, hanem segítsék egymást, jó kapcsolatot építsenek ki, barátkozzanak és szórakozzanak” – nyilatkozta a fiatal oktató.

Dalia tábor
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

A gyerekek között akadtak teljesen kezdők és haladók is, a szervezők ehhez igazodva állították össze a programot. Balázs Hunor egy éve íjászkodik. Azóta saját egyedi felszereléssel büszkélkedhet. Édesanyja ugyanis egy nemez tegezt készített neki, amiben tíz nyílvessző is elfér. Hunornak a birkózás és az íjászat a kedvence. A birkózást azért szereti mert megtanítja megvédeni magát szabadkézzel, az íjászatot pedig azért, mert pontosságra neveli.

Kopecsni Sólyom rendszeres résztvevője a táboroknak. Az évek során sok barátra tett itt szert, és persze harcművészeti tudását is gyarapította.

„Megtanultam fegyelmezni önmagam, és azt is, hogy tanulni kell a hibákból. És az is jó, hogy a barátaimmal lehetek” – mondta Sólyomka.

A Felföldi Dalia Iskola gyermektáborát idén 14. alkalommal szervezték meg. Fő célja, hogy az érdeklődőkkel megismertesse a harcművészeti iskolát, a tagoknak pedig lehetőségük van fokozatvizsgát tenni, és magasabb szintre lépni.

Dalia tábor
Fotó:  Agócs Szvorák Emese
Mivel ezek a gyerekek magyarnak születtek, így az itt használt eszközöket, fegyvereket a sajátjukénak is érezhetik. A foglalkozások során kis történelmi áttekintést is adunk nekik, mintegy meseszerűen vezetjük be őket a történelmünkbe, hogy micsoda hőseink voltak, milyen fegyverekkel harcoltak. Tehát egy picikét visszarepítjük őket lélekben a múltba. Ezáltal nem csak testmozgásról van szó, hanem egy picikét nemzetmegtartó erővel is bír ez a tábor”

– nyilatkozta Kopecsni Gábor, a Felföldi Dalia Iskola vezetője.

A Dalia táborba idén egész Felvidékről és Magyarországról rekordszámú, mintegy 34 résztvevő érkezett, hogy megismerkedjen a magyar nemzeti harcművészettel és erősítse identitástudatát. Nem utolsó sorban a héten az iskola három kiváló tagja sikeres fokozatvizsgát is tett: Kopecsni Sólyom a gyermek vizsgarendszer négy fokozatából a Csikó 2-t teljesítette, Rácz Patrik a Csikó 3-t, Farkas Barnabás pedig a Csikó 4-t. A reggeli szer részeként az eredményes vizsgázókat felövezték, ahol Szó Natália is megkapta az övét, aki tavaly teljesítette a Csikó 1-s fokozatot.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék