Léván visszalépett a szlovák oroszlán
Ahogy azt pár nappal ezelőtt megírtuk, a lévai magyar iskolaközpontban tervezett szlovák alapiskolát nyitni a pozsonyi székhelyű Narnia-hálózat. A kezdeményezés azonnal kiváltotta a helyi magyar közösség rosszallását, hiszen furcsállották, miért éppen a magyar alapiskola és óvoda épületegyüttesébe kíván egy szlovák nyelvű alapiskola beköltözni. A lévai magyar szervezetek azonnal jelezték elutasító álláspontjukat a város önkormányzata felé, az épületek ugyanis városi tulajdont képeznek.

Az önkormányzat június 3-ára tűzte ki a szavazást arról, hogy az új szlovák alapiskolának bérbe adják-e a kért épületrészt. Május második felében a helyi magyarság már veszélyeztetve érezte az iskolakomplexum magyar jellegének megtartását, hiszen a városi képviselők szavazását mindig megelőzi egy-egy városi bizottsági ülés, ahol a javaslatokat előzetesen megvitatják és a szlovák alapiskola kérvénye ellen a bizottságok nem emeltek kifogást. (Léván a képviselőtestületben nincs egyetlen magyar párt által jelölt városi képviselő sem.)
A városban hét szlovák nyelvű alapiskola működik, az viszont fel sem merült, hogy egy már működő szlovák alapiskola épületében keressenek helyet a szintén szlovák Narnia-iskolának, hiszen, hogy nézne az ki, hogy egy alapiskolában egy másik is működik. Az, hogy a magyar iskolán belül nyíljon egy szlovák, viszont már senkinek sem okozott problémát.
A magyar közösség számára viszont a legfontosabb információ, hogy szerdán a Narnia-iskolahálózat lévai vezetése eljuttatott szerkesztőségünkbe egy nyilatkozatot, amelyben arról tájékoztatnak, a Juhász Gyula Alapiskola városi tulajdonban levő ingatlanaira vonatkozó bérleti igényüket megszüntették. Ezt azzal indokolták, hogy nagyon fontos számukra a magyar közösséggel való jó viszony, és bíznak benne, visszalépésükkel is hozzá tudnak ehhez járulni.
A nyilatkozat tartalmáról érdeklődtünk Léva város önkormányzatánál is. Adriana Macáková sajtófelelős portálunk kérésére megerősítette, az iskolaalapító társaság a bérleti kérelmet megszüntette. Ennek alapján a városi képviselőtestület június 3-i ülésének napirendjéből törölték ezt a pontot, tette hozzá a lévai városi szóvivő.
Reméljük, a szlovák iskolaalapítók gyors reakciója ténylegesen a szlovák-magyar együttélés problémáktól való mentesítését szolgálja majd. A helyi magyar oktatás ugyanis sok-sok megpróbáltatáson ment keresztül a az elmúlt évtizedekben, hiszen 1950-től a mostani már a hetedik cím, ahol a lévai magyar alapiskola működik.
Legutóbbi költöztetésükkor ígéretet kaptak a város vezetésétől, hogy most már hosszútávra rendezhetik be jelenlegi fészküket. Ezt a viszonylagos nyugalmat zavarta meg az új szlovák alapiskola elhelyezésének javaslata. Bízzunk benne, hogy csak a körültekintés hiánya váltotta ki ezt a problémás helyzetet, amelyet, ha a sajtó segítségével is, de hat nap alatt rendezni lehetett!