2026. június 26., 13:58

Látványos felújítások Alszószeliben – KÉPEKKEL

Egy nappal a jubileumi, XX. Jurta Napok rendezvénysorozata előtt, június 25-én adták át ünnepélyes keretek között a felújított alsószeli magyar iskola épületét, továbbá a felújított iskolai éttermet, a revitalizált iskolaudvart és a teljesen innovatív ötletek alapján újragondolt parkot.

a-felujitott-iskolaudvar-falak-nyilasszarok-es-teto
Galéria
+26 kép a galériában
A felújított iskolaudvar, falak, nyílásszárók és tető
Fotó: Lacza Gergely

Az alsószeli fejlesztéseket két forrásból valósították meg.

A Szlovák Köztársaság Gazdasági Minisztériuma 202127-es Program Slovensko által nyújtott uniós támogatásból több mint 340 ezer euró segítette az iskola felújítását, a környezetvédelmi tárca pedig több mint 310 ezer eurós uniós támogatást biztosított az iskolai étterem zöldtetőjének kiépítésére, valamint az iskolaudvar és a park revitalizációjára. A beruházásokhoz Alsószeli község is több mint 190 ezer euróval járult hozzá,

ami részben a pályázatok kötelező önrésze, részben pedig a saját erőből finanszírozott, úgynevezett nem jogosult beruházások költsége, amely fejlesztéseket a községnek már a pályázati kiírások előtt saját erőből kellett megoldania. Ilyen volt például az iskolai étterem külső szigetelése, a maradék ablakok cseréje, a kazánház külső felújítása, illetve a parkban a füvesítés, továbbá a közvilágítás, a padok és a kishíd kiépítése. Az elmúlt közel másfél évben az iskola épülete teljes szigetelést kapott, megújult a komplett tetőszerkezet, valamint a fűtésrendszer a kazánokkal és a fűtőtestekkel együtt.

kovacs-lajos
Kovács Lajos
Fotó:  Lacza Gergely

Az ünnepélyes megnyitó ugyan tikkasztó melegben, ám a park árnyas fáinak oltalmában zajlott, így a közel egyórás aktus és az azt követő, már az iskolaudvar területén megrendezett ünnepi műsor bizonyára kellemes történésként marad meg az alsószeliek emlékezetében. Elsőként Kovács Lajos polgármester szólt az egybegyűltekhez, aki kifejtette, hogy amikor ezeket a beruházásokat megálmodták és elkezdték tervezni, biztosítani a pénzügyi hátterét, bíztak benne, hogy az építkezések olyanok lesznek, mint a legókockák, amelyek szépen egymásba illenek, hiszen már a tervezőasztalnál látnuk kellett, melyik beruházás követi a másikat, és hogyan ütemezzék a munkálatokat, mivel cseppet sem volt mindegy, hogy a különböző fejlesztések és megoldások miképpen illeszkednek egymáshoz.

a-felujitott-park-resze_
A felújított park része
Fotó:  Lacza Gergely

A polgármester a legfontosabb döntésként a gyors reakciót emelte ki, hiszen a község mindkét projekt esetében már a legelső pályázati körben benyújtotta pályázatát a megfelelő költségvetéssel és azokkal a mutatókkal, indikátorokkal, amelyeket minimálisan 5 évig fenn kell tartani. Kitartásukat még az sem rendítette meg, hogy a második körben beadott pályázatokat forráshiány miatt már nem bírálták el pozitívan.

Gondolom, sok szülő és gyerek emlékszik még arra, amikor az előkészített beruházást két hónappal korábban, 2025 februárjában kellett elkezdenünk, mivel a régi kazánok felmondták a szolgálatot. Emiatt tavaly februárban, majd szeptemberben, szeptember elején 3-3 hétig iskolásaink a kultúrházban tanultak. Végül október elejére a belső szigetelési munkálatok és a festés is befejeződött. Közben”

2025 júniusában elindítottuk a környezetvédelmi, mikroklímás és esővíz felhasználási beruházásunkat is. A park járdáival kezdtük, az iskolai étterem tetőszigetelésével és az zöldtetővel folytattuk, majd az iskolaudvar betonfelületeinek feltörése következett és legvégül a park revitalizációjával zártuk a sort. Egy olyan innovatív beruházásról beszélünk, amelyhez hasonló, a tágabb környéken, de talán egész Szlovákiában sincs. Az esővizet patakként hasznosítjuk a mikroklíma javítására.

Az esővizes patak a régi Dudvág medrét szimbolizálja, mely a 70-es évek végéig a falu központján folyt keresztül. Az iskolaudvarban a régi, kopott betont egy új, természetes, sportolásra alkalmas és vízáteresztő felületre cseréltük.”
a-felujitott-park-resze
A felújított park része
Fotó:  Lacza Gergely

Kovács Lajos azt is megemlítette, hogy a beruházás során sok problémával kellett megbirkózniuk, sok akadályt kellett leküzdeniük, de még most sem dőlhetnek hátra, hiszen rendezniük kell erőiket és a község pénzügyi önrészét. 2025 augusztusában a hirtelen jött felhőszakadás kétszer is teljes mértékben elárasztotta az iskolai éttermet, novembertől a folyamatos esőzések és a rossz idő miatt haladtak nagyon nehezen a munkálatok, az elmúlt két hónapban pedig a rendkívüli szárazsággal kellett megküzdeniük.

Itt szeretném megköszönni az alsószeli önkéntes tűzoltók hihetetlen és önzetlen munkáját, amely nélkül a károk a több tízezer eurót is elérhették volna.”

A polgármester köszönetét fejezte ki azoknak a támogatóknak, cégeknek és vállalkozóknak is, amelyek pénzügyi, kétkezi vagy egyéb segítséget nyújtottak ahhoz, hogy a beruházások sikeresek legyenek.

Legutoljára, de nem utolsósorban engedjék meg, hogy köszönetet mondjak két olyan embernek, akik az elmúlt több mint egy évben szinte egyetlen napot sem hiányoztak az építkezésről, és velem együtt irányították a feladatokat, oldották meg a problémákat. Rengeteg munkaóra van mögöttük, a saját feladataik és a szó szerint nyakukba szakadt extra kötelezettségek miatt. Ez a két ember nem más, mint Kiss Zsuzsanna, a magyar iskola igazgatónője és Seres Pál, az építkezési munkák felügyelője.”
kiss-zsuzsanna
Kiss Zsuzsanna
Fotó:  Lacza Gergely

Kiss Zsuzsanna kifejtette, hogy mind az iskola, mind pedig a park megérdemelte a változást. Mint mondta, a park friss, üde helyszínévé vált a községnek, s a gyerekekkel naponta ki tudnak látogatni a játszótérre, amelyet aktívan használtak az iskola átépítése alatt, amíg az udvaron nem tudtak játszani.

Az iskola és környéke teljesen új leheletet kapott, az épületek összehangolt egységet alkotnak a faluközpontban. Reméljük, a külső szigetelés, az új fűtésrendszer és a tetőcsere költséghatékony lesz. Az iskola épülete külsőleg teljesen megváltozott, azonban az udvar esett át a legnagyobb, leglátványosabb módosításon, modern külső és biztonságos játszófelületet kapott. Kívánjuk, hogy iskolánk továbbra is teljék meg gyerekekkel, hogy a helyi szülők találják meg a hozzánk vezető utat, mert iskolánk szilárd tanulmányi alapokkal vértezi fel tanulóinkat. Kívánom, hogy a kolléganők továbbra is magas színvonalon fejlesszék gyermekeink képességeit, készségeit, és gondozzák tehetségüket, s egyben a szülőket is biztatom kitartásra és együttműködésre,”

mondta az igazgatónő, s egyben megköszönte a polgármesternek, hogy a pályázati összegen felül a község saját forrásból is támogatta a szép környezet kialakítását. Kiss Zsuzsanna a szülőknek és minden önkéntesnek is megköszönte a fáradozást, amellyel hozzájárultak a felújításhoz.

„Örömünket tetézi, hogy az iskolánk él, vidámsággal teli, élettel teli, és büszkék vagyunk arra, hogy országos viszonylatban a legnagyobb, alsó tagozatos kisiskola vagyunk Szlovákiában”,

tette hozzá az igazgatónő.

zdenka-macicova
Zdenka Mačicová
Fotó:  Lacza Gergely

Zdenka Mačicová parlamenti képviselő, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa Emberi Jogokért és Nemzeti Kisebbségekért Felelős Bizottságának tagja emlékeztetett arra, hogy milyen nehéz egy ilyen projekt előkészítése, az anyagi források megszerzése, és a terv teljesítése az első ötlettől kezdve a sikeres befejezésig. Egy ilyen beruházás több száz óra munkával, temérdek adminisztrációval jár, és hatalmas elszántság kell hozzá. Biztos vagyok benne, hogy az oktatásba, a környezetfejlesztésbe és a lakosok életminőségének javításába fektetett munka a lehető legjobb beruházás, amit egy község megtehet. A felújított iskola és a revitalizált park nem csupán építkezések, hanem annak szimbólumai, hogy fontosnak tartják a település jövőjét.

eva-slaninova
Eva Slaninová
Fotó:  Lacza Gergely

Eva Slaninová, a Galántai Járási Hivatal elöljárója megemlítette, hogy már visszajáró vendégként érkezik Alsószelibe, hiszen a polgármester ismét elképesztő projektekbe vágott, és őszintén nem is remélte, hogy ilyen nagyszerű végeredménnyel, ilyen szép megoldásokkal szembesül, amihez csak gratulálni tud.

a-szalag-unnepelyes-atvagasa
A díszszalag ünnepélyes átvágása
Fotó:  Lacza Gergely

A köszönőlevelek átadása után sor került a park megtekintésére, majd Balla Gáspár plébános és Nagy Olivér evangélikus lelkész felszentelték a felújított iskolai épületeket és az iskolaudvart. Az ünnepélyes programot az intézmény tanulóinak műsora zárta.

a-citerasok
A citerások
Fotó:  Lacza Gergely
a-citerasok
Galéria
+26 kép a galériában
Megosztás
Címkék