2022. október 25., 14:16

Kutyasuli Nagykaposon - magyarul is

A bodrogközi vagy Ung-vidéki gazdi ebét eddig államnyelven okították Tőketerebesen. Nem egész egy éve, hiánypótló kezdeményezésként, Nagykaposon kutyaiskola nyílt. Magyar nyelven.

kutyasuli
Balogh István szakoktató saját kutyáját a kedvenc játékával tudja motiválni
Fotó: Molnár Gabriella

Megérkezésem nem zökkentette ki ritmusukból a futballpályán önfeledten játszadozó, különböző fajtájú és nagyságú, de mint utólag megtudtam, egy év körüli kutyákat. Gazdáikkal félkörben felsorakoztak, hogy a szokatlan, kutya nélkül érkezőt személyemben üdvözöljék. Néhány gyakorlatukat figyelemmel kísérhettem, bizonyították, hogy tényleg mindannyian külön egyéniségek. Az akadályugrást gyakorolták páran. Egy kis tacskó vagy tízszer nekirugaszkodott a lécnek, folyton megtorpant, mígnem tizenegyedik alkalommal gond nélkül, sima ívben átugrotta. 

Az iskola ötlete
Két évvel ezelőtt lapunk hasábjain már olvashattak a nagykaposi Óváry Tamás Petto Largo kenneléről. Az erdélyi kopó iránt érdeklődők megjegyezhették a nevét, mint eme nemzeti kincsünk egyetlen hazai tenyésztőjét.

Elmondta, hogy a kisállat-termékboltjukba járó ebtulajdonosokkal beszélgetve vetődött fel a kutya nevelését célzó iskola nyitásának ötlete. Egy ideig hagyta érni a gondolatot, majd nekiállt szervezni és idén tavasszal sikerült beindítani a foglalkozásokat. Létrehozta a Brutus Polgári Társulást, hogy segítse a kutyák szocializációját. Kezdetben térítésmentesen vehették igénybe Nagykaposon a volt szabadtéri színpad körüli területet, majd egy új, komfortos terepre költöztek. A felszerelés költségeinek előteremtésére beadtak egy pályázatot. Első nekifutásra nem lett ugyan nyertes, de próbálkoznak tovább, illetve tavasszal majd számukra is felajánlhatjuk adónk 2%-át. Tamás azt vallja, hogy nem lehet mindent haszonszerzés céljából csinálni, ezért nem építette kereskedelmi alapokra az ötletét.

Sajnos, főleg a bérházakban tartott kutyák – érthető okokból – akár egész életüket pórázon élik le. Számukra ez büntetés, hiszen minden eb szabadságra, szaladgálásra vágyik.

Ha érzi a póráz végén a gazdit, keménykedik, a pórázról lekerülve azonban természetesen viselkedik. Tamás azt szerette volna, hogy legyen egy hely, ahová el lehet hozni ezeket a kutyákat, hogy már kölyökkoruktól társaságban legyenek, megszokják egymást és megtanulhassák a társas viselkedés szabályait, amit eleve csak csapatban tudnak elsajátítani. Eddigi tapasztalataik alapján jól működik az elgondolás, nem volt példa a kutyák közötti agresszív megnyilvánulásokra, igénylik egymás társáságát és örülnek, ha végre kifárasztják őket. A gazdi is megtanulja, mikor mire kell figyelnie, mikor és mire reagál úgy a kutyája, hogy fegyelmeznie kell.

A foglalkozások
Az eredeti terv szerint csak szocializációs foglalkozások lettek volna a kutyasuliban, de idővel ez kicsit másképp alakult. Hétvégenként együtt töltik a délelőttöket. Sokan a kezdetektől járnak, páran lemorzsolódtak időközben, de jöttek helyettük újak, így 10-12-en szoktak általában lenni egy-egy foglalkozáson.

Szombatonként tartják a szocializációs gyakorlatokat, és vasárnaponként van a feladatok komolyabb, kiképző része. Az egyik gazdi például vadászvizsgára készítette fel a kutyáját. Gondja volt, hogy az eb terepen reagált a zavaró körülményekre, ami nagy hiba a vadászaton. Az iskolában elsajátított gyakorlatoknak is köszönhetően ma már sikeresen letette vadászvizsgáját. 

A kis tacskó gazdájától megtudhattam, hogy ő is hasonló cipőben járt. Otthon, míg kutyája egyedül volt, a parancsok működtek, de amint mások is voltak a környezetében, lankadt a koncentrációja. Az iskolában a parancsok teljesítése közben szépen halad a különböző külső tényezők kiszűrésében. Az egyik négylábú a járvány alatti bezártság idején került a gazdájához.

Következetlen volt, nem tanította meg a kutyának, hogy a panelházban időnként egyedül is kell majd lennie. Most azt próbálja megtanulni az iskolában, hogy ha munkaidőben a gazda otthon hagyja, ne ugasson, míg haza nem ér. Látogatásomkor Tamás azért hozta ki első alkalommal     Cane Corso kölykét, mert ennek a fajtának kimondottan ajánlott, hogy egész kicsi korától minél hosszabb időt töltsön más kutyákkal, szokja meg őket, különben hajlamos lesz az erőfitogtatásra, és könnyen nekiugrik fajtatársainak.

kutyasuli
Óváry Tamás Canecorso kutyájával, Alízzal, aki első ízben vett részt gazdija foglalkozásain
Fotó:  Molnár Gabriella
A szakoktató
A kistárkányi Balogh István az első foglalkozások egyikére fiatal németjuhász kutyájával érkezett. Otthon már begyakorolta az alapvető parancsokat, de hiányzott neki a többi kutya és az emberek jelenléte. István kutyás határrendészként dolgozott, három éve vonult nyugdíjba.

25 éves munkakutya-kiképző szaktudását ajánlotta fel a többiek javára. Ahogy mondta, az általa tartott vasárnapi foglalkozások alapja a gazda és kutyája között már kialakult és jól működő szoros bizalmi kapcsolat. Minden egyes foglalkozáson elismétli, hogy a kiképzési, illetve az engedelmességi gyakorlatokat a kutya nem az iskolában tanulja meg. Ott csak megmutatja nekik azokat, minden kutya másképp reagál. Ezért csakis a gazdával való rendszeres otthoni gyakorlás hozza majd meg a gyümölcsét.

A gyakorlatok által meghatározott célt a kutya motiválásával érhetjük el. Általában ez egy kis jutalomfalat szokott lenni.

Főleg a munkakutyáknak fontosak a vasárnapi foglalkozások, amelyek során az őrző-védő gyakorlatokat is megtanítják, s erre épülve jöhet a nyomkeresés elsajátítása. István számára érdekes volt megtapasztalni, hogy míg a rendőrkutyák kiképzésének megvolt a tétje, a vizsga szigorú követelményeinek adott időn belül meg kellett felelni, addig itt más a gazdik motivációja. Elképzelhető, hogy idővel majd az ügyességi (agility) versenyekre is felkészítik a növendékeket, mert erre is felmerült már az igény. Ehhez azonban egy nyertes pályázat kellene az akadálypálya eszközeinek beszerzéséhez.    

Megjelent a Magyar7 2022/42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.