A házasság nem játék, így nem mindegy, ki-ki hogyan éli meg élete nagy pillanatát, az esküvő és a lakodalom napját. Úgy, ahogy a világ sem olyan már, mint a szüleink és a nagyszüleink idejében volt, a lakodalmi szokások, az ifjú pár és a násznép igényei is változnak, de persze van, ami örök. Beszéljenek erről azok a csallóközi „szolgáltatók”, akik a háttérben azon dolgoznak, hogy ezek a pillanatok tényleg maradandóak és a lehető legszebbek legyenek. Sorozatunk második részében a lakodalmi gasztronómia és a talpalávaló kerül fókuszba.
Étel-ital – minden mennyiségben
Puha Károly, a nyárasdi Pallos étterem főpincére nemcsak helyben nyújt catering szolgáltatásokat, hanem külső helyszíneken is vállal ilyesmit, ami alól a lakodalmak sem kivételek. Azt ő is megemlítette, hogy az első vacsora során általában klasszikus ételek kerülnek az asztalra, bár a második fogást már nemcsak tányérokon, hanem igény szerint tálakon is gyakran felszolgálják, s így a násznép kedvére válogathat a falatokból. Az éjfél utáni lakoma már rendszerint svédasztalos, amikor is a melegentartó edényekben sokáig valóban fogyasztható hőmérsékleten, melegen tartható az étel.
A harmadik fogás rendszerint elmarad, hiszen az emberek közül sokan már éjfél után elhagyják a helyszínt, sokszor még a tortát sem várják meg. A Covid után valahogy minden más lett, az emberek már nem mulatnak úgy, mint régen. Sofőröket sem intéznek, tíz lagziból jó, ha két esetben van ilyen. Nagy lakodalmak sincsenek már, legtöbb esetben 70-80 ember alkotja a násznépet. Egy étteremben már sokkal könnyebb megoldani egy lagzit, mint a kultúrházban, hiszen egy étterem teljes szolgáltatást is kínál. Régen az embereknek voltak otthon nevelt sertéseik és egymást segítve olcsóbban meg tudták oldani a lakodalmat; az éttermeket nem is nagyon szólítgatták meg, hiszen főztek és felszolgáltak is. Most már ez nincs így, mert 3-4 ezer euróba is kerülne”
– vélekedik a főpincér.
Wurster Nagy Annamária 12 éve a békei Castel cukrásza, s tőle megtudhattuk, hogy a torták vonatkozásában régen az volt a trend, hogy minél magasabb legyen, most pedig az, hogy minél szélesebb.
Sokan kérnek szögletes tortát, akár laposakat is, pl. 20x50 cm-es, vagy 50 centis, lapos körtortát. Ezeket már nem lehet klasszikus dobozokban szállítani, mert az aljuk maximum 60 cm széles lehet, ugyanis a cukrászhűtők is 60 centi szélesek. Vannak cukrászok, akik készítenek nagyobbat is, de azt helyben kell összerakni. Az már építészet... Érdekes, hogy nem mindig klasszikus tortát kérnek, hanem mondjuk pavlovát, ami tojásfehérje megsütve, de az is előfordul, hogy tiramisut. Sokszor az ifjú pár saját maga díszíti. Gyakran kérik, hogy gyümölcs legyen mellette egy tálban, aztán porcukorral meghintik. Olyan kérés is volt, amikor legófigurát kellett ráraknom a tortára. Az apró sütikből kevesebbet rendelnek, és az ajándék sütemény is kevesebb már, a „candy bar” (desszertasztal - LG. megj.) pedig már elengedhetetlen része a lakodalmaknak.
Nem lehet lagzi muzsikaszó nélkül
B. Tóth Katalin 2008 táján csöppent be zenészként a lakodalmak világába. Akkoriban alapították férjével, Bertók Istvánnal a Black&White zenekart. Elmondása szerint mindig is lakodalomfüggő volt, hogy a fiatalok és násznép milyen zenét igényel, de a Covid után ez is nagyban megváltozott. Régen sokkal többször kértek hegedűt, vagy cigányzenekart, mert szerették volna, hogy mindenképp legyen nótázás. Később már csak duókat hívtak, de mivel ők egy komplett zenekart élőben nem tudnak helyettesíteni, így zenei alapokat használnak.
A Covid előtt igazából rengeteg munkánk volt, s gyakran nemcsak ketten, hanem hárman vagy négyen jártunk, „szaxissal”, hegedűssel. Ha délután kezdődtek a lagzik, akkor az uzsonnához másféle zenét játszottunk, próbáltunk igényesebben szórakoztatni, és olyan klientúránk volt, amely ezt kérte is. Persze nem beszélhetek mindenki nevében, mert vannak abszolút klasszikus, tradicionális lagzik is. Mellette próbáltunk koncertezni saját dalokkal is, de abból nem igazán lehet megélni, ezért a lagzikon kívül bálokban és születésnapokon is muzsikáltunk. Manapság rengetegen hívnak DJ-t, mert nem kell nekik már zenekar. Van, hogy az egészet megoldja a lemezlovas, mert úgy olcsóbb, és van, akinek így is megfelel. A dolog másik oldala, hogy mostanság olyan dalok mennek a rádióban, amiket egy élő zenekar nem tud eljátszani. Tudod, ez olyan dolog, hogy mindenki más szemszögből látja, és több összetevője is van. Például Azahriah-t a sűrű rapes betétekkel nem igazán lehet, de a fiatalabbak kérnek ilyet is. A mai modern zene nem olyan, mint valamikor, hogy ritmusos, de egyben dalolható is”
– hangsúlyozta Kati.