2025. február 5., 10:08

Kristályország megörökítője

Az ajnácskői Rabec László neve sokaknak ismerősen csenghet, egyik kiváló fényképe már szerepelt hetilapunkban is. A fiatal fotós egy fagyos reggelen elhatározta, hogy még a köd feloszlása és a napsugarak előbújása előtt megörökíti a ritka pillanatot, a megfagyott jégkristályokon átszűrődő napfényt. Előkapta hát a gépét és a Tilic felé vette az irányt. Az akkor készült különleges fotóknak köszönhetően nemcsak ő, hanem mi is kristályországban találhattuk magunkat. 

 

Fotós
Rabec László
Fotó: Rabec László archívuma

Ha igazán látni akarsz, ne csupán a szemed nyisd ki. Tárd ki a szívedet is! – vallja Laci, aki foglalkozását tekintve a feledi Szombathy Viktor Alapiskola tanára. Gaston Rébuffat, francia alpinista gondolata által vezérelve korábban már bemutatta munkáit Rimaszombatban, szülőfalujában és Füleken is, illetve társalkotója volt egykori középiskolai osztálytársa, Rácz Boglárka Ahová meg nem érkezünk című verseskötetének. 

A pillanat művészete

Szakértelmét én is szívesen veszem igénybe, ugyanis többször lencsevégre kapta már családunk életének fontos momentumait. Ismeretségünk hosszú évekre nyúlik vissza, így örömmel és kíváncsisággal kérdeztem őt szenvedélyéről. A fotózás a középiskolai évei alatt került közel a szívéhez, gyakran vette kézbe a National Geographic magazint, hiszen lenyűgözték őt a benne található gyönyörű fényképek. 

Kezdetben én is, mint a legtöbb fotós tájképekkel próbálkoztam. Nagyon sok időt töltöttem a szabadban, és közben egyre jobban feltárult előttem a természet addig számomra ismeretlen, rejtett arca. Figyelve a megfelelő pillanatra, órákig várakozva a szabadban, az ember saját magáról is sok mindent megtud"

– kezdi a beszélgetést Laci, akihez a mai napig közel áll a természetfotózás. 

Természet
Kristályországban
Fotó:  Rabec László

Mint sokan, ő is autodidakta módon sajátította el az alapokat. Könyveket és a témába vágó újságokat vásárolt, mások fotóiból gyűjtött inspirációt, illetve a neten fellelhető anyagokból próbált ismereteket szerezni. Mivel ez még a „YouTube-korszak” előtt volt, kevés ismeretterjesztő anyag állt rendelkezésére. Az igazán nagy motivációt a MAFOSZ (Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége) által meghirdetett pályázat adta számára, amelynek köszönhetően két alkalommal is eljutott az általuk szervezett fotós alkotótáborba. 

– Rendkívül inspiráló és kreatív csapatba kerültem, és onnantól kezdve igyekeztem tudatosabban fényképezni. Itt került közelebb hozzám a portréfotózás is, ami mostanra a fő profilom lett. Egy másik meghatározó pályakezdő élményem egy féléves fotós szakkör volt Budapesten, ahol a már akkor komoly szakmai múltú Korbély Attilától tanulhattam – meséli. 

Táj
A távolban az almágyi templom magasodik
Fotó:  Rabec László
A mindig változó pillanat 

Bár Laci ma már elismert fényképésznek számít a régióban, úgy érzi, hogy van még bőven hova fejlődnie. 

– Azt gondolom, hogy rengeteg dolgot még csak sejtek a fotózásban. Az tényleg igaz, hogy törekszem szakmailag és technikailag is a lehető legtöbbet nyújtani, és amióta felkéréseknek is eleget teszek, már nem tekinthetek pusztán hobbiként rá, de nem tartom magam profinak. Szerencsés embernek tartom magam, mert a hobbim lehet a munkám is, ami egyszerre feltölt és inspirál – hangsúlyozza.  

Laci a technikai felszerelés fejlesztése mellett fontosnak tartja saját maga képzését is, ezért egy ideje tudatosan vesz részt külföldi workshopokon, ahol rengeteget tanul és kiváló fényképészekkel ismerkedik meg.

Legutóbb 2024 májusában Sevillában járt, ahol Vámos Csaba (nemzetközileg elismert esküvőfotós, többször is elnyerte az Év esküvői fotósa díjat) osztotta meg az érdeklődőkkel tudását az esküvőfotózásról.

Esküvő
Sevillai esküvői fotózás
Fotó:  Rabec László

Azt is kiemeli, hogy a fényképezésben a mindig változó pillanat a legizgalmasabb. Ami kezdetben a természetben ragadta meg, valami hasonlót fedezett fel később az emberek fotózásában is. Az arcokra kiülő érzelmek, különösen a tekintet, nagyon beszédesek, és gyakran egy jól elkapott pillanat többet mond ezer szónál. 

Sokkal kevesebb időt töltök a szabadban, és ezért kissé meggyengült az a különleges harmónia, ami korábban a természettel való kapcsolatomat jellemezte. Viszont ez a kapocs teljesen sosem szűnik meg, hiszen mindig csodálattal tölt el a természet vad szépsége és ereje. Úgy érzem azonban, hogy a portréfotózásban sikerült kiteljesednem. Nagyon szeretek emberekkel dolgozni, instruálni, megtervezni egy jó felvételt. Érezni kell azonban azt is, hogy mikor kell a háttérbe vonulni, észrevétlenül jelen lenni a pillanatban és a kellő időben a lehető legjobb szögből megörökíteni azt. A változatos helyszínek is inspirálnak. A környéken kívül fotóztam már esküvőt a pozsonyi várban, Tihanyban, Bajmócon és Budapesten is"

– avat be kedves emlékeibe a fényképész. 

Az őszinte érzelmek megörökítője

Rabec László szerint a jó fotósnak át kell adnia azt a látványt és érzelemvilágot, ami ott és akkor a kép elkészítésére késztette. Egy fényképnek tehát mindig többet kell nyújtania a puszta látványnál, érzelmeket is kell közvetítenie, ehhez viszont szükséges az utómunka. 

– Sosem adok ki a kezem közül nyers képet. Minden eseményt digitális negatívban, RAW-ban fotózok, amelyet az utómunka során színezek, élesítek, javítok. A nyers fénykép önmagában elég szürke, lapos lenne. Az utómunka célja viszont soha nem a valóság kifordítása, inkább az adott pillanat tökéletes átadása. Szeretek természetes fénnyel dolgozni. A naplemente fotózása különösen közel áll a szívemhez. Szerintem ezek a fények a legszebbek. A portréknál is a természetes, őszinte érzelmeket próbálom megragadni. Ha lehet ezek alapján saját stílusról beszélni, akkor szeretném azt hinni, hogy ez az én stílusom – mondja mosolyogva Laci, aki megtisztelőnek érzi, hogy hetilapunk munkatársai is felfigyeltek a munkájára. 

– Az ünnepek alatt szerencsére alkalmam nyílt kipihenni magam, több időm jutott a természetjárásra is. Az egyik ilyen reggelen, a különleges időjárást kihasználva, ismerős helyszín felé vettem az irányt.

Tudtam előre, hogy mit akarok lefotózni, és a végeredmény varázslatos lett. Valóban olyan volt, mintha kristályországban jártam volna. Szerettem volna megosztani ezt a csodálatos élményt másokkal is, és az interneten rengeteg pozitív visszajelzést kaptam ezekre a fotókra – mondja örömmel Laci, akinek esküvői és családi fényképeit a Rabec photography oldalon bárki megcsodálhatja.

Ami pedig a jövőbeli terveit illeti, szeretné elmélyíteni az ismereteit a stúdiófotózás terén, ezért jelenleg is egy kisebb fotóstúdió létrehozásán dolgozik. De szeretne a fényképezésben is tovább fejlődni, izgalmas, szép helyszíneken fotózni, és a munkáin keresztül sok érdekes és értékes embert megismerni.

Megjelent a Magyar7 2025/4. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.