Közeleg a doni katasztrófa 80. évfordulója: Komáromban gyalogtúrával emlékeznek a hősökre
Komárom helytörténetének szerves részét képezi a 2. magyar hadsereg kötelékében, a szombathelyi 3. hadtesthez tartozó 6. komáromi könnyűhadosztály, valamint a 22. és 52. komáromi gyalogezred Don-kanyarban tanúsított hősies helytállása. A magyar katonák nem győzhettek a hatalmas túlerőt jelentő szovjet hadsereggel szemben, s a többségük életét veszítette. Az emléküket éltető dél-komáromi Endresz Csoport Egyesület január 14-én 9 órától gyalogtúrával kíván tisztelegni a helytállásuk előtt.

„A szovjet hadsereg 1943. január 12-én mínusz 30 fokos dermesztő hidegben indította el ellentámadását, s bár a magyar katonák, köztük a komáromi hősök is a végsőkig bátran helyt álltak, nem győzhettek az óriási túlerővel szemben. A katasztrófához az vezetett, hogy az ellenséges zászlóalj 2,7:1, a tüzérség 5:1 (!), a páncélos osztag pedig 1,3:1 arányú túlerőben volt a mieinkkel szemben“ – tájékoztatta a Ma7 portált Arlett Tamás, a túlparti Endresz Csoport Egyesület elnöke.
Köztudott, hogy a történelmünk, megtartó gyökereink jelentőségét folyamatosan hangsúlyozó csoport 2011 óta előadásokkal, koszorúzásokkal, gyertyagyújtásokkal emlékezik meg az említett komáromi vonatkozásokkal is bíró, doni katasztrófáról, amelyek során a 2. magyar hadsereg megsemmisítő veszteséget szenvedett.
Teszi mindezt a választott jelmondata jegyében, miszerint csak a múltat ismerve épülhet a jövő, ezért a fiataloknak is tudniuk kell a hajdani eseményekről, s azok sosem merülhetnek feledésbe.
„Miután az eltelt években egyre bővítettük a tevékenységi körünket, tőlünk a KEBEL – Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete vállalta a hagyományos, koszorúzásos megemlékezések szervezését. Majd tavaly kiötlöttük, hogy a doni események kapcsán a tiszteletadás élményszerűbb, mozgalmasabb módját választjuk, amely az ifjabb nemzedék képviselőit is jobban vonzhatja. Gyalogtúrát hirdettünk, amely a történtekhez méltó, ám újszerű, családbarát megemlékezést és a közösségkovácsolást is szolgálhatja.
Január 15-én – az összetartozásunk jegyében – a Duna mindkét partjáról a dél-komáromi Jókai térre, a református templom elé vártuk a doni áttörés 79. évfordulójáról velük együtt megemlékezni, illetve gyalogolni vágyókat.
Onnan a vasúti híd déli hídfőjéhez sétáltunk, majd déltájt a Don folyó helyett a Duna partján a csoportunk alelnökének, Nagy Miklósnak a szőlőbirtokára érkeztünk, ahol meleg teával és zsíroskenyérrel vendégeltük meg a résztvevőket, valamint emléklappal ajándékoztuk meg őket“ – idézte fel a jubileumi emléktúra tavalyi előzöngéjét a főszervező.
Kérdésünk nyomán azt is elmondta, hogy a muszkaföldi pokol 80. évfordulója jegyében január 14-én megtartandó jubileumi gyalogtúra útvonala megegyezik a tavalyival, s annak keretében közösen megkoszorúzzák a doni katasztrófára a Monostori-erőd bejáratánál egy évtizede emlékeztető emléktáblát.
A 10 kilométeres táv megtétele után mindenki maga döntheti el, hogy visszafelé is gyalogolni akar-e a Koppányvezér úton, 20 kilométerre duplázva a túra hosszát, vagy inkább a menetrend szerinti buszjárattal tér haza. E zarándoklatunk rossz időjárás esetén is megvalósul, hiszen a Don-kanyarban küzdőknek is tűrniük kellett az időjárás viszontagságait. Előzetes regisztráció nincs, így majd a helyszínen derül ki, hogy hányan csatlakoznak hozzánk. Tavaly több mint százan voltunk. Az biztos, hogy a hazafias nevelést hozzánk hasonlóan fontosnak tartó, társszervező „Kempelen Középiskolából“, a Honvéd Kadét Program keretében ismét többen is beállnak közénk“ – ismertette az idei részleteket Arlett Tamás.
Leszögezte: a csoportjuk repülés-, had- és helytörténettel foglalkozik, s a doni események a komáromi vonatkozások miatt nemcsak a magyar had-, hanem a komáromi helytörténethez is tartoznak.
Tehát a komáromi megemlékezés több, mint egy a sok magyarlakta vidéken tartandó megemlékezések közül. Mivel ez már az első bécsi döntés után történt, a mozgósítás a Duna mindkét partján élő férfiakra, köztük a mai Észak-Komáromban és környékén élő magyarok elődjeire is vonatkozott. Ezért is szeretettel hívjuk-várjuk a felvidéki érdeklődőket a szombati emléktúránkra“ – hangsúlyozta.
Végül elárulta, hogy az Endresz Csoport Egyesület idei éve nagyon eseménydúsnak ígérkezik, s Molnár Attila polgármesterrel egyeztetve, már a programjuk összeállításán dolgoznak.
a munkacíme ez: Komárom, a katonaváros – a napóleoni háborúktól a doni katasztrófáig. A másik pedig majd Komárom történelméről és elnevezéseiről szól, s jeles szakemberek közreműködésével szeretnénk megvitatni a „két” Komárom kornak megfelelő és helyes megnevezését“ – zárta tájékoztatását Arlett Tamás.