2021. október 30., 19:01

Könyvritkaságokkal gazdagodott a Márai-gyűjtemény

Csaknem hetven könyvet kapott ajándékba a kassai Márai Sándor Emlékkiállítás. A kötetek többsége egykor a Grosschmid család tagjainak birtokában volt, akadnak köztük Márai Sándor, illetve az író édesapja, Grosschmid Géza könyvtárából származó darabok.

Márai gyűjtemény
Fotó: Fábián Gergely

A budapesti Központi Antikvárium 67 könyvet és 3 fotót ajándékozott a Márai Sándor Emlékkiállításnak, hogy méltó helyre kerüljenek, részei legyenek a Grosschmid család egykori kassai házában kialakított kiállításnak.

A legnagyobb tételt a dr. Grosschmid Géza könyvtárából származó kötetek alkotják, amelyekben megtalálható aláírása és pecsétje is. Leginkább ügyvédi munkájához fontos kötetekről van szó, jogi könyvekről, törvénytárakról, joggal kapcsolatos szakirodalomról.

A legérdekesebb darabok azonban a Franklin Társulat által kiadott Magyar Remekírók sorozat kötetei – pontosabban ezekből hat darab –, amelyeket Márai Sándor az Egy polgár vallomásaiban is említ. „Bordó kötésben, aranybetűkkel, a szerzők névaláírását a kötés címlapján fakszimilében bemutató címkével, hosszú polcot foglalt el a Magyar Remekírók sorozata” – írja.

Külön érdekesség, hogy a Márai Sándor Emlékkiállításon olyan bútorok találhatók, amelyeket egykor a Grosschmid család birtokolt, tehát Márai Sándor gyermekkorában ebben a Mészáros utcai házban voltak. Ezek közé tartozik az a könyvesszekrény is, amelyben az író szüleinek könyvei kaptak helyet. Ezt az Egy polgár vallomásaiban leírtak alapján rendezték be, s most az egykor benne őrzött kötetek visszakerülnek eredeti helyükre.

– Az eddig kiállított darabokat most ki tudjuk egészíteni azokkal a könyvekkel, amelyek tényleg Márai édesapjának a könyvtárából származnak, vagyis a jogi szakirodalom és a Magyar Remekírók sorozat ide fog kerülni. Grosschmid Géza könyvei – a Központi Antikváriumnak és Bálinger Bélának köszönhetően – tehát visszakerülnek eredeti helyükre, az eredeti lakásba és az eredeti könyves-szekrénybe – magyarázza Ötvös Anna történész, Márai-kutató, a kiállítás kurátora.

Márai gyűjtemény
Fotó:  Fábián Gergely

A jogi kötetek között olyanok is találhatók, amelyeket a család egyik tagja, Grosschmid Béni írt, aki a 19. század végén Zsögöd Benőre magyarosította a nevét, a könyvekben mindkét névváltozat előfordul. Az ajándékba kapott fényképek közül kettő őt ábrázolja katonai egyenruhában, mindkettő Adler Lipót brassói műtermében készült. A harmadik fotón Grosschmid Géza nagybátyja, Grosschmid Zsigmond látható, akiről Márai szintén ír az Egy polgár vallomásaiban. „Apai dédanyám Országh lány volt, s a család évszázadokon át magyar családokkal házasodott. Mind hivatalnokok voltak, jogászok, köztisztviselők, katonatisztek. Az egyik, Zsiga a testőrségnél szolgált, szép, fehér köpenyes, magyar bajuszú daguerrotypia maradt róla.”

Első kiadások, Márai könyvei

Az ajándékba kapott könyvek között több olyan magyar és külföldi kiadású Márai-kötet is megtalálható, ami eddig hiányzott a kiállítás gyűjteményéből, például holland nyelvű könyvek vagy magyar nyelvű első kiadások, köztük az Egy polgár vallomásai első kiadása. Ez azért érdekes, mert megjelenése után az írót volt iskolatársa, Stumpf György (1897–1956) római katolikus lelkész becsületsértésért beperelte, és meg is nyerte a pert. Márai büntetést fizetett, kihúzta a könyvéből a kifogásolt részeket, illetve az esetleges további perek megelőzése érdekében megváltoztatta a benne szereplők eredeti neveit. A második kiadás már ebben a formában jelent meg 1941-ben. Ma már ismét olvasható az eredeti változat is (2013-as és 2019-es kiadásokban).

Figyelemre méltó tétel még az a kilenc Krúdy Gyula-kötet, amelyeket valószínűleg a 30-as években vásárolhatott Márai Sándor.

Márai egyik kedvenc írója volt Krúdy Gyula, ezért is nagy öröm számunkra, hogy hozzánk kerültek ezek a kötetek az ő könyvtárából. Ezt az bizonyítja, hogy minden kötetbe bele van pecsételve Márai Sándor ex librise. Bár az évek során valaki kiradírozta vagy kikaparta Márai nevét, de halványan még látható, s megegyezik az író más levéltári, illetve muzeológiai gyűjteményből ismert ex librisével

– mondja Ötvös Anna.

Ezen kívül három kötetnek az az érdekessége, hogy szerzőik egy-egy Grosschmid fiúnak, Grosschmid Géza fiainak dedikálták azokat, Márai Sándornak, Radványi Gézának és Máray Gábornak. Közülük az utóbbi volt az egyetlen, aki nem hagyta el Magyarországot, és az 1920-as évek végétől, egyetemi tanulmányai kezdetétől Budapesten élt. A most ajándékba kapott könyvek nagy része valószínűleg az ő könyvtárából került elő, feltehetően ő örökölte a családi könyvtárat és édesapjuk szakirodalmát, ugyanis ő is ügyvédként dolgozott. A Grosschmid nevet 1945-ben cserélte fel a Márayra.

Visszakerülnek, ahová valók

A könyvek között van, amelyik már több mint száz éves, ennek ellenére nagy részük nagyon jó állapotú. Kivételt jelentettek a Krúdy-kötetek Márai Sándor könyvtárából, amelyek penészesek voltak, de már ezeket is megtisztította és helyreállította egy kassai könyvrestaurátor.

Márai gyűjtemény
Fotó:  Fábián Gergely

Grosschmid Géza könyvei most visszakerülnek az eredeti helyükre, illetve Márai könyvei is abba a lakásba, ahol egykor a család élt, és ahol ma – a világon egyetlenként – egy állandó kiállítás mutatja be Márai Sándor életét és életművét.

– Minden múzeum alapja a gyűjtemény, eköré épülnek az intézmények. A gyűjtemény határozza meg a múzeumok identitását és arculatát, kutatási tevékenységüket is eköré szervezik. Mi a Márai Sándor Emlékkiállításon belül Márai családját is igyekszünk bemutatni, hisz maga a kiállítás az egykori családi házukban található, így gyűjtünk minden dokumentumot és tárgyat a többi családtaggal kapcsolatban is. Ez a küldetésünk. Ezek alapján és ezek segítségével kutatom a Grosschmid család történetét, kapcsolatrendszerét és sorsuk alakulását – mondja Ötvös Anna.        

Megjelent a Magyar7 2021/43.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.