Konkoly Thege Miklós emléke - Ógyalla
1842-ben tehetős földbirtokos családba született Konkoly Thege Miklós, aki 1857-től rendkívüli hallgatóként (nem volt érettségije) a pesti egyetem hallgatója lett, és mások mellett Jedlik Ányos is oktatta őt. A tehetséges fiatalt ugyanis a jogtudomány mellett a fizika, az ásványtan és a kémia is érdekelte.
1860-tól Berlinben tanult és Johann Franz Encke, a neves csillagász óráit látogatta. Jogi diplomáját megszerezve nyugat-európai utat tett, hogy új optikai műszereket tanulmányozhasson és neves csillagvizsgálókat látogasson. Emellett hajóskapitányi, hajógépészi és mozdonyvezetői képesítést is szerzett. Sőt, a zeneszerzéssel is megpróbálkozott, egyik darabját maga Mosonyi Mihály méltatta. Életrajzírói megemlítik, hogy Jókai Milton című drámájához nyitányt komponált.
Egy rövid ideig Komárom vármegye aljegyzője volt, de a csillagok hamarosan elcsábították. Olyannyira, hogy 1869-ben a család ógyallai birtokán nekilátott csillagdája építésének. Műszereket vásárolt, melyeket maga tökéletesített, és úttörő munkát végzett a fényképezés csillagászati alkalmazásában.
A fizikai csillagászat (asztrofizika) területén is kitűnő eredményeket ért el. Rövidesen ismert és elismert szaktekintéllyé vált. A Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd rendes tagjává választották, de számtalan külföldi elismerést is kapott és több szakmai társaság is beválasztotta soraiba, de a császári Vaskorona- és a Ferencz József-rendet is megkapta.
Ógyallai birtokán meteorológiai állomást rendezett be, az obszervatóriumot 1899-ben a magyar államnak adományozta.
Konkoly Thege Miklós 1916-ban hunyt el. Kulin György, a Svábhegyi Csillagvizsgálóban 1938-ban felfedezett kisbolygót róla – Konkolya – nevezte el.
A csillagászt Ógyallán temették el. Komárom felől a városba érve a főutca jobb oldalán hamarosan feltűnik az egykori Konkoly Thege birtokon épített temetkezési kápolna és mellette Konkoly Thege Miklós sírboltja is. A városban több emléke van, 2007. június 29-én a róla elnevezett parkban avatták fel Nagy János egész alakos, bronzból öntött Konkoly Thege Miklóst ábrázoló szobrát. A felújított csillagdája ismét látogatható.
Megjelent a Magyar7 2024/39.számban.