Komáromi Pedagógiai Napok – megnyílt a lehetőségek sokszínű tárháza - KÉPEKKEL
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya a Komáromi Regionális Pedagógiai Központjával és más társszervezőkkel együtt, többek között a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és Komárom város támogatásával, február 26 - március 1-én tartja a XXVIII. Komáromi Pedagógiai Napok – KOPENA szakmai rendezvénysorozatát. Az Élni a lehetőségekkel! – Sokszínű pedagógia a mindennapokban című műsorfüzér ünnepi megnyitójára hétfőn délután került sor a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola dísztermében, ahol dr. Balatoni Katalin köznevelésért felelős helyettes államtitkár is szólt a résztvevőkhöz.

Czibor Angelika, az SZMPSZ Komáromi TV elnöke üdvözölte a közelről és távolról érkező jelenlevőket, köztük Kiss Dávidot, az Elnöki Kabinet főosztályvezetőjét, továbbá a szlovákiai és magyarországi oktatás-nevelési intézmények vezető szakembereit. Egyúttal gratulált dr. Balatoni Katalinnak a helyettes államtitkárrá való kinevezéséhez. Kérésére a jelenlevők egyperces néma felállással adóztak a nemrég elhunyt dr. Papp (Lacza) Aranka emlékének, aki 2014-18 között az SZMPSZ Komáromi TV alelnökeként és az Országos Választmány tagjaként is szorgalmasan kivette részét azok munkájából.
Majd Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnökének beszéde hangzott el. Megköszönte a pedagógusok lankadatlan érdeklődését, ami a szervezőket arra sarkallja, hogy egyre színesebb, aktuálisabb, vonzóbb tartalommal örvendeztessék meg őket. A város egyik büszkeségének, a 73 éves házigazda szakközépiskola vezetőségének, élén Vetter János igazgatóval pedig azért mondott köszönetet, hogy teret adott e megnyitónak, s egyúttal gratulált annak bel- és külföldi sikereihez.
Azt kívánta, hogy az idei KOPENA „legyen néhány napra a béke szigete ebben a nyugtalan világban, ahol az értékek megbomlottak, a biztos pontokat nem találjuk, az iránytű pedig már régen elveszett. Ami még megmaradt, az a remény, ami az összetartó nemzeti közösségekben szunnyad, ezért fogadtuk örömmel a Magyar Állandó Értekezlet, amely a Kárpát-medencei magyarság közös fóruma, novemberi határozatát arról, hogy a 2024-es év az együttműködő nemzet éve legyen. A határon túli magyarságot nem hagyja magára az anyaország, hiszen a magyar állam célja, hogy nemzetünk ne hulljon szét, megmaradjon, sőt, erősödjön”. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár szavait idézte: „Bárhol éljünk, erre van ma a legnagyobb szükség – ha összefogunk, bármilyen helyzet jöhet”.
Hangsúlyozta: „A mi biztonságos fedezékünk az óvoda és az iskola. A mi felelősségünk tehát, hogy magyar közösségünknek ezen szegmenséért a lehető legtöbbet tegyük. A mi felelősségünk: a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetségé, a pedagógusoké és a szülőké…A magyar iskola sikeres. Sikeres, mert képes volt megtartani a közösség bizalmát, és a jövőben is képes kell lennie erre. De nincs az a jó, ami jobb ne lehetne, ezért észre kell venni az állandóan változó világ kihívásait, és felkészíteni rá azt a nemzedéket, amely majd birtokába veszi. Ma is ezért dolgozunk”.
Mint hallhattuk: színes, gazdag, motiváló és inspiráló programot készítettek, amelyben helyet kap a szövegértés fejlesztése, mesterkurzus zenetanároknak, a néphagyományok, a környezetvédelem és az újrahasznosítás, az iskolai könyvtár, a gyógypedagógia és a drámapedagógia, az óvodások mozgásfejlesztése, a szlovák nyelv és irodalom oktatásának lehetőségei és még számos témakör. Külön ajánlotta Tóth Péter Lóránt versvándor műsorát, amely a Radnóti-év kapcsán készült, Petőfi és Arany barátságát is érinti, s azt a Komáromi járás 10 iskolájában 14-szer mutatja be.
Fekete Irén hiszi, hogy az atomizált társadalom alternatívája csakis a közösségek megerősítése lehet. Ebben a hitében erősítette őt meg a Csemadok esszépályázatának különdíjában részesült pályamunkája, amelyből idézett: „Ennek a népnek itt a hazája, ha még balsors is tépi néha. De a víg esztendőket mi hozhatjuk el, és nemcsak bűnhődnie kell a népünknek, hanem felemelkedni is. Ez rajtunk, egy éppen most formálódó generáción is múlik majd”. Az esszé szerzőjének, az ipolysági Csáky Grétának megüzente: „Köszönjük! Bízunk bennetek! Az elvetett mag megfogant”. Végül mindenkinek tartalmas, színes, lehetőségekkel, élményekkel teli hetet kívánt.
Utána az SZMPSZ rendezvényeit hét éve a tudásával, tapasztalataival gazdagító dr. Balatoni Katalin immár helyettes államtitkárként szólt a termet megtöltött pedagógusokhoz. „Az SZMPSZ programjain úgy érzem magam, mintha hazajönnék. Olyan szakmai és emberi közösség működik itt, amely egyedülálló és példa értékű a Kárpát-medencében. Azt hiszem, a sokrétű, gazdag ötnapos program láttán, amelyen most is kimagasló létszámban vesznek részt kollégák, kimondhatjuk, hogy jó itt ma felvidéki magyar pedagógusnak lenni” – szögezte le.
Kiemelte: a különféle kihívások közepette szükség van az újabb és újabb válaszokra, a folyamatos megújulásra. „Pedagógusként nem dőlhetünk hátra a megszokás kényelmében, hanem egymással összekapaszkodva, újabb és újabb eszközöket, módszereket, utakat kell találnunk. Ehhez kellő szakmai igényességgel mindig meg lehet találni az elkötelezett szíveket” – fogalmazott. Úgy véli, hogy nincs nagyobb erő az összetartó közösségnél, ami az iskola sikerének is a titka. „Nagyon hálásak vagyunk Magyarország Kormányának azért, hogy nemzetpolitikai szemléletével 2010 óta erősít minket, anyaországban és külhonban élő pedagógusokat. Itt vagyunk egymásnak…”
Azután Keszegh Béla, Komárom polgármestere Neumann János, világhírű matematikus és a Nobel-díjas Karikó Katalin biokémikus gyermekek nevelésére-oktatására vonatkozó, megszívlelendő gondolatait idézte. Majd tartalmas hetet kívánt a jelenlevőknek. Tudni tanulni – a 21. század oktatási, ismeretszerzési kihívásai címmel Setényi János, az MCC budapesti Tanuláskutató Intézetének igazgatója tartotta meg a kihagyhatatlan nívós nyitóelőadást.
Czibor Angelika zárszavából pedig az is kiderült, hogy az idei KOPENA közel ezer résztvevője 18-féle programon vehet részt, amelyeket 44 előadó és mintegy félszáz csoportvezető biztosít számukra. Minden közreműködőnek köszönetet mondott. A megnyitó műsorában, amely a Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola által biztosított fogadással zárult, közreműködött a helyi Jókai Mór Alapiskola Komáromi Kobakok nevű csoportja, a perbetei Alapiskola Napraforgó Néptánccsoportja és az Ógyallai Művészeti Alapiskola FMDC tánccsoportja.
Kísérőprogramként Halbritter András Albert, a győri Széchenyi Egyetem docense az iskolafolyosón megnyitotta az Iskolakertekért Alapítvány és a Nemzeti Művelődési Intézet Sokszínű iskolakert című vándorkiállítását. A már ma délelőtt is megtartott szakmai eladások, nyitott tanórai bemutatók, műhelymunkák…sora kedden 8,30 órától több helyszínen folytatódik.
