2023. április 10., 17:49

Kolmár József síremléke Pozsonyban

Petőfi Sándor nagyon sok aszódi, selmeci és pápai iskolatárásával tartotta a kapcsolatot szinte az élete végéig. Ezek közé tartozott Kolmár József is, akinek a pozsonyi Szent András temetőben található a síremléke.

Kolmár József síremléke
Fotó: Görföl Jenő

Kolmár József 1838-tól Pápán tanult filozófiát és jogot. Ő alapította az iskola önképzőkörét, amely bizonyos értelemben kirepítő fészke volt több, később híressé váló költőnek és írónak, például Petőfi Sándornak és Jókai Mórnak is. 

Kolmár itt kötött szoros barátságot Petőfivel. Később, 1843-ban Pozsonyban erősödött meg a barátságuk, amikor Kolmár József beszervezte Petőfit a Záborszky Alajos szerkesztette Országgyűlési Tudósítások másoló irodájába, így biztosítva a költő számára legalább csekélyke jövedelmet.

Kolmár József erről így írt:

Nappal nálam tanyázott, valamely kocsmában együtt étkeztünk, látogattuk az országgyűléseket, éjszakára pedig a Ligetfaluban lakó színészbarátaihoz, volt iskolatársaihoz ment hálni, hová többször én is kísértem őt, s nem egy szép nyári éjet együtt mulattunk el a ligeti kertben. Nálam nem éjjelezhetett azon egyszerű oknál fogva, mert magamnak se volt mire lehajtanom fejemet, régi ujságokból, makulatúrákból volt vánkosom és a krispinemmel takaróztam.” 

Amikor Kolmár és Petőfi végeztek a másolással, és Záborszky fizetett, fölkeresték valamelyik vendéglőt. Leggyakrabban a „Zuckermandl” nevű pozsonyi negyedben a Neumann-féle sörözőt látogatták, mert elég olcsó, és közel volt Kolmár lakásához a Váraljai-révparthoz kifutó Hajó utcában. Állítólag ebben a vendéglőben – amely mindössze néhány lépésre volt a folyóparttól, s behallatszott a hullámok csobogása – írta a költő a Távolból című versét.

Kolmár József később Batthyány Lajos országgyűlési írnoka lett. 1848-ban a kormány közlönyének volt a szerkesztője, majd Noszlopy szabadcsapatában katonáskodott. Világos után bujdosott, majd Pápán, Tarczy Lajos meghívására segédtanár lett. 1853-ban katolikus hitre tért, s előbb a bajai katolikus főgimnázium, majd 1861-től 1880-ig a pozsonyi katolikus gimnázium tanára lett. 

Pozsonyban a Petőfi-kultusz leghívebb ápolójaként Petőfi Sándor emlékezete – jellem és korrajzi episztola címen adta ki hexameterekben megírt emlékezését a költőről. Pozsonyban, az Szent András temetőben temették el, s a sírkövére azt is fölírták, hogy „Petőfi barátja”. A sírkövet egyébként a Masaryk Akadémia tagjai 1932-ben állíttatták.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.